کاربرد ارتودنسی در بستن فاصله میان دندان ها

یکی از درمان های دندانپزشکی زیبایی بستن فاصله میان دندان ها می باشد. بستن فواصل میان دندان ها گاهی اوقات تاثیر زیادی در ظاهر افراد می گذارد . زیرا این فاصله ها موجب منحرف شدن چشم فرد مقابل به سمت خود و در نتیجه توجه نکردن به چهره شخص می شود.

در برخی بیماران ممکن است فرم دندان ها از حالت عادی خارج شود و یا دچار شکستگی و بدفرمی گردد این مسائل می توانند منشا مادرزادی داشته یا به دلیل بروز اتفاقاتی به وقوع بپیوندند روش های درمانی متفاوتی برای برطرف نمودن فرم ناشایست دندان ها و ایرادات این حوزه وجود دارد . راهکارهای موثر درمان دندان عبارتند از : ارتودنسی، ترمیم ، روکش ، لامینیت یا لمینیت دندان ، ونیر کامپوزیت و . . . که با کمک آنها می توان فرم ، قرارگیری ، وضعیت ، طول و ارتفاع دندان را به نحو موثری درمان نمود که در این مقاله درمان با ارتودنسی را شرح خواهیم داد.

علل فاصله بین دندان ها


  • ریز و کوچک بودن اندازه دندان ها
  • عدم رویش و موجود نبودن بعضی از دندان های قوس فکی
  • به علت موجود  نبودن جوانه دندان دایمی در فک
  • به علت کشیدن دندان
  • گاهی اوقات پوسیدن تاج دندان و پخش شدن فضای آن بین دندان های دیگر موجب ایجاد فاصله بین دندان ها می شود.
  • وجود دندان های اضافی در فک: در برخی افراد یک دندان اضافی بین دو دندان جلو وجود دارد وهمین مسئله باعث فاصله بین دندان ها می شود.
  • وجود فرنوم بزرگ بین دندانی : فرنوم محل چسبندگی عضلات لب به فک بالا می باشد که به صورت پرده ای می باشد که می توان آن را از داخل لب بالا لمس کرد. درصورتی که این فرنوم بزرگ باشد ودر رویش دندان های جلو اختلال ایجاد کند بین دندان ها فاصله ایجاد می شود.
  • از دست دادن برخی دندان ها: درصورتی که دندانی از دست برود سایر دندان ها به سمت محل بی دندانی حرکت کرده ونظم دندان ها از بین می رود. در این حالت فاصله های غیر قرینه وبسیاربدشکلی در دندان ها ایجاد می گردد.
  • بیماری های لثه: بافت نگهدارنده دندان اگر بیمار شود دندان ها حرکت کرده وفاصله ی زشتی در دندان ها ایجاد می گردد.

باید توجه داشت دندان های شیری کودکان به طور معمول فاصله دار هستند ونیازی به درمان یا مراقبت ویژه ای از این نظر ندارد. در ضمن در کودکان ۷ساله که دندان های شیری جلو می‌افتد ودندان های دائمی درمی اید ابتدا بین این دندان ها فاصله وجود دارد.این فاصله تاسن دوازده سالگی ورویش دندان های نیش بسته می شود.

ارتودنسی دندان‌های فاصله‌دار


زمانی که میزان نامرتبی و به‌هم‌ریختگی دندان‌های شما زیاد باشد و تنها مسئله‌ی زیبایی نباشد، بهترین راه برای درمان آن انجام ارتودنسی است. صرف‌نظر از این که چه عاملی موجب بروز این مشکل شده است، بیمار برای بهبود ظاهر دندان‌ها و داشتن لبخندی زیباتر به دندانپزشک مراجعه می‌کند. بریس‌ها و سیم‌ کشی دندان‌ها اغلب برای اصلاح فاصله‌ بین دندان‌ها انجام می‌شود. هم کودکان و هم بزرگسالان می‌توانند از ارتودنسی ثابت بهره ببرند. ارتودنسی برای کنترل حرکت دندان‌های فک بالا و پایین انجام می‌شود تا متخصص ارتودنسی دندان‌ها را به حالت تعادل و هماهنگی کامل در بیاورد و دیگر هیچ بدشکلی و راستای ناصحیحی در دندان‌ها وجود نداشته باشد.

در ارتودنسی بریس‌های بر روی قسمت خارجی دندان‌ها چسبانده می‌شوند و سپس با کمک سیم و کش‌های لاستیکی به هم بسته می‌شوند و به صورت دوره‌ای سفت می‌شوند. براکت های ارتودنسی با اعمال نیرو به دندان به مدت طولانی و به تدریج، باعث حرکت دندانها به موقعیت و جهت مناسب می شود. با اعمال نیرو شکل استخوان نیز به تدریج تغییر کرده و دندان را در موقعیت جدید تثبیت می کند. اخیرا استفاده از مینی براکت نیز رواج یافته است که کوچکتر از براکت های معمولی است و در مواردی که مشکل خفیف تر است و پیچیدگی زیادی ندارد مورد استفاده قرار میگیرد.

پیشگیری از فاصله‌دار شدن دندان‌ها


اگر نقص‌های رشد عامل فاصله بین دندانی باشد، هیچ راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. البته می‌توان با استفاده از آتل و ثابت نگه داشتن دندان‌ها از بیشتر شدن فاصله بین آنها جلوگیری کرد. دندانپزشکان تاکید بسیاری بر ارتودنسی پیشگیری دارند. چنانچه فاصله‌دار شدن دندان‌ها نتیجه بیماری لثه باشد، رعایت بهداشت دهان و دندان بهترین روش پیشگیری از ازدیاد فاصله خواهد بود.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تاثیر قابل توجهی بر جلوگیری از پیشرفت بیماری لثه دارد. آتل بستن دندان آسیب دیده نیز به منظور ثابت نگه داشتن دندان توصیه می‌شود. اگر عادت‌های دهانی مانند مکیدن انگشت سبب فاصله‌دار شدن دندان‌ها شده باشد، بدیهی است که نخستین اقدام باید ترک این عادت باشد. می‌توانید این عادت را با دندانپزشک در میان بگذارید تا وسیله خاصی را برای متوقف ساختن این عادت در دهان فرزندتان قرار دهند.

هزینه بستن فاصله بین دندان ها


قیمت بستن فاصله بین دندان ها، به نوع درمان بستگی دارد. امروزه اکثر افراد برای داشتن یک لبخند زیبا و بدون نقص ، دنبال کوتاه ترین راه و در عین حال کم ضررترین راه هستند. بستن فاصله بین دندان ها نه تنها باعث داشتن یک لبخند زیبا می شود بلکه در بسیاری موارد روی داشتن یک فونتیک خوب برای صحبت کردن افراد نیز تاثیر می گذارد به خصوص در افرادی که سین و یا شین را بد تلفظ می کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *