هزینه و قیمت انجام ارتودنسی دندان

ممکن است شما به دنبال درمان ارتودنسی و بدست آوردن لبخند سالم و زیبا باشید ولی با مشکلات اقتصادی زیادی که امروزه همه ما داریم  نگرانی هایی در ارتباط با هزینه درمان داشته باشید. هزینه ارتودنسی مانند هر خدمت دندانپزشکی دیگری به فراخور مورد بیمار، سن، نوع و زمان درمان و مهارت، تبحر و تخصصی دندانپزشک ارتودنتیست، متفاوت خواهد بود. لذا مراجعه به مشاوره دندانپزشکی و انتخاب بهینه ترین نوع درمان و اجتناب از مراجعه به افراد غیر متخصص و غیر حرفه ای، تا حد زیادی هزینه ارتودنسی را کاهش داده و مانع از هدر رفتن زمان و هزینه ارتودنسی شما خواهد شد. بسیاری از بیمارانی که نیاز به ارتودنسی دارند، از گرفتن وقت مشاوره برای مراجعه به متخصص ارتودنسی ابراز نگرانی می کنند. بخشی از این نگرانی مربوط به عدم اگاهی از مسائل هزینه های ارتودنسی در درمان های ارتودنسی می باشد.  قبل از شروع درمان ارتودنسی بیماران می خواهند بدانند که هزینه ارتودنسی چقدر است.در این مقاله توضیح خواهیم داد که چه فاکتورهایی در هزینه ارتودنسی دندان تاثیر گذار می باشد.

فاکتورهای تاثیرگذار در هزینه ارتودنسی


فاکتورهای متعددی در هزینه ارتودنسی تاثیر دارند که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

انتظار بیمار از ارتودنسی

بعضی مواقع انتظار  بیمار فقط مرتب کردن دندان ها می باشد و  برای افرادی که انتظار دارند صورتشان به طور کلی تغییر کند هزینه کاملا متفاوت است زمانی که فردی بخواهد موقعیت استخوان ها را تغییر بدهد و یا اینکه  جراحی فک انجام دهد هزینه بالایی در طول درمان ارتودنسی باید بپردازد. زمانی که شما برای مشاوره به دندان پزشک خود مراجعه می کنید با معاینه دندان های شما هزینه قطعی  و حداقل زمان ممکن برای شما برآورد می شود.

مهارت ارتودنتیست

امروزه بسیاری از پزشکان در زمینه ارتودنسی فعالیت می کنند اما متخصصینی هستند که تنها  در زمینه ارتودنسی مشغول به تحصیل بوده اند و  مهارت بیشتری را دارند همچنین  تجربه دندان پزشک می تواند  در قیمت هزینه ارتودنسی تاثیر گذار باشد. در نهایت باید گفت بهتر است شما در کنار هزینه ارتودنسی به کیفیت کار انجام شده نیز دقت لازم را داشته باشید و پزشک مناسبی را برای این درمان انتخاب کنید.

مکان درمان

از عوامل دیگری که تعیین کننده هزینه ارتودنسی است مکان و رتبه علمی  درمان کننده شما می باشد. بسیاری از دندانپزشکان در مطب خود ارتودنسی را با هزینه پایین تری انجام می دهند در حالی که ارتودنسی باید توسط متخصص ارتودنسی که ۳ الی ۴ سال بیشتر از یک دندانپزشک ادامه تحصیل داده و دارای بورد تخصصی است صورت بگیرد.

طول دوره‌ی ارتودنسی

بیشتر بریس‌ها برای مدت ۲۴ ماه استفاده می‌شوند. مدت زمان استفاده از سیم کشی کردن دندان و بریس‌ها نه تنها بستگی به نوع انتخابی بلکه به میزان حرکت دندان‌ها و پشتیبانی از درمان با عادت‌های مناسب دارد. هر چه شدت ناهنجاری دندان ها بیشتر باشد و بریس‌ها برای مدت زمان طولانی‌تری استفاده شوند، هزینه‌ی بیشتری خواهید پرداخت. در حالی که پیش از استفاده از بریس‌ها نمی‌توانید کاری در رابطه با موقعیت دندان‌های خود انجام دهید، اما پیشرفتی که در طی این فرایند خواهید داشت بستگی به مشارکت فعال شما دارد.

بسیاری از بیمارانی که بیشتر از حد متوسط هزینه می‌کنند، دلیل آن مشکلات قابل پیشگیری مانند شکستن براکت‌ها و کند بودن مرتب شدن دندان‌ها می‌باشد. پرهیز از مواد غذایی که بریس‌ها را می‌شکنند یا به آنها می‌چسبند بسیار مهم است تا نیازی به پرداختن هزینه‌های اضافه نباشد. همچنین به طور کلی باید برای تمیز نگه داشتن دندان‌های خود تلاش زیادی کنید.

نوع دستگاه به کار برده شده

پس از تشخیص متخصص ارتودنسی و انتخاب نوع دستگاه اعم از ثابت یا متحرک بیمارانی که به دستگاه متحرک نیاز دارند هزینه درمان کمتری را تقبل خواهند کرد . بیمارانی که نیاز به ارتودنسی ثابت برای هر دو فک دارند باید هزینه بیشتری بپردازند مخصوصا اگر بخواهند از ارتودنسی نامرئی و یا ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان استفاده کنند . تعرفه درمان ارتودنسی در هر یک از موارد خاص و انتخاب مورد بسته به تشخیص متخصص ارتودنسی شما از هزینه های متفاوتی برخوردار است . ارتودنسی دیمون ،ارتودنسی اینویزیلاین ،  ارتودنسی نامرئی ، ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان ، ارتودنسی لینگوال، از جمله انواع ارتودنسی هستند که هر کدام هزینه های بیشتری دارند  .

پوشش بیمه

از آنجایی که بریس‌ها اغلب به عنوان یک روش زیبایی در نظر گرفته می‌شوند، یافتن برنامه‌های درمانی که هزینه‌ی درمان‌های ارتودنسی را پوشش می‌دهند تا حدودی دشوار است، بخصوص انواعی که برای کمتر محسوس بودن طراحی شده‌اند. گاهی اوقات، نامرتبی دندان‌های بیمار به حدی شدید است که موجب مشکلات سلامتی مانند درد فک، دندان قروچه، افزایش احتمال پوسیدگی دندان یا بیماری لثه شده است. در این موارد، ارزیابی شرایط توسط دندانپزشک می‌تواند تعیین کند که آیا استفاده از بریس‌ها می‌تواند به عنوان یک الزام پزشکی در نظر گرفته شود یا خیر، حتی اگر برنامه‌ی درمانی شامل ارتودنسی نباشد.

نکاتی در مورد هزینه ارتودنسی


کسانی که قصد انجام ارتودنسی جهت مرتب کردن دندان هایشان را دارند می توانند با رعایت نکات زیر هزینه های ارتودنسی را تا حدودی کاهش دهند:

  • پیروی دقیق از دستورات و توصیه‌های ارتودنتیست
  • پرهیز از خوردن شکلات، سبزیجات و غذاهای سفت و چسبنده و همچنین مصرف نوشابه‌های ورزشی در طی درمان ارتودنسی
  • تعمیر سیم‌ها و براکت‌های ارتودنسی در صورت لزوم
  • استفاده از کش‌های لاستیکی
  • پیگیری درمان طبق برنامه مورد نظر

مشاوره با یک ارتودنتیست بهترین شیوه برای تعیین دقیق قیمت ارتودنسی است. قیمت ارتودنسی ثابت و متحرک نیز با هم تفاوت دارند. اگر ارتودنسي ثابت و تقبل هزینه آن براي سلامتي فرد ضروري تشخيص داده شود، فرد باید این هزینه را متقبل شود و در مواردی ممکن است بیمه مبلغی بابت آن پرداخت کند. سیاست بیمه‌ها و پرداخت‌های آنها با هم فرق دارند و اگر می‌خواهید از بیمه استفاده کنید باید پیش از هر اقدامی تحقیقات لازم را انجام دهید تا مطمئن شوید که درمان شما مشمول بیمه شما می‌شود یا خیر. به طور معمول، بیمه‌ها هزینه‌ای بابت درمان‌های زیبایی پرداخت نمی‌کنند، اما اگر فرد دچار ناهنجاری‌های فکی باشد، ممکن است مشمول پرداخت بیمه شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *