نکات و اقدامات قبل از درمان ارتودنسی

لبخند زیبا با دندان های مرتب گاهی اوقات برای خیلی ها آرزوست. آنها دندان های نامرتبی دارند و با هر بار جلوی آینه رفتن یا لبخند زدن به این فکر می کنند که کاش دندان های صاف و مرتبی داشتند. این آرزو این روزها دیگر دست نیافتنی نیست. علم دندانپزشکی نه تنها در زیباسازی دندان ها به خوبی پیشرفت کرده است بلکه روش های راحت تر و ساده تری را برای رسیدن به نتیجه مطلوب به کار می گیرد. برای رسیدن به لبخندی زیبا با دندان های مرتب لازم است از اقدامات قبل از انجام ارتودنسی اطلاع داشته باشیم. این اقدامات توسط پزشک برای بیمار تجویز می شود.در ادامه این اقدامات و نکات را شرح خواهیم داد.

اقدامات لازم قبل از ارتودنسی


مانند تمام درمان‌های پزشکی که در سراسر دنیا انجام می‌شوند، ارتودنسی نیاز به پیش زمینه هایی دارد که با مشورت با ارتودنتیست و به تجویز او می توان آن‌ها را انجام داد. برای این‌که بتوان عوارض درمان ارتودنسی را به حداقل رساند، باید پیش از شروع فرآیند درمان اقداماتی انجام داد.

از آن جایی که دستگاه های ارتودنسی بر روی دندان قرار خواهند گرفت، سلامت دندان ها و بافت لثه الزامی است. بهتر است هر ۶ ماه یک بار و به ویژه قبل از جلسه شروع درمان ارتودنسی، برای کنترل به دندانپزشک خانوادگی مراجعه کرد و در صورت لزوم تصاویر رادیوگرافی تهیه نمود.

در صورت وجود جرم و التهاب لثه، انجام جرم گیری و دقت بیشتر در رعایت بهداشت دهان و دندان (کاربرد نخ دندان و مسواک) لازم است. یکی از مراقبت‌های پیش از ارتودنسی انجام جرمگیری دندان‌ها پیش از قرار دادن براکت‌ها است. این جرمگیری علاوه بر این‌که ظاهر و مینای دندان را تا حدودی حفاظت می‌کند، در مراقبت از لثه‌ها و جلوگیری از تحلیل رفتن آن‌ها بسیار مؤثر است.

یکی دیگر از کارهایی که پیش از درمان ارتودنسی باید انجام گیرد تا از گسترش پوسیدگی‌های دهانی جلوگیری شود، پر کردن و یا برطرف کردن پوسیدگی‌های عمیق و یا جزئی در دندان‌ها است. به دلیل این‌که ابزارهای ارتودنسی احتمال پوسیدگی را در دندان بالا می‌برند، بهتر است پیش از آن که چنین مسئله ای برای دندان‌ها پیش بیاید، مقدمات این اتفاق از بین برود تا در حین درمان شاهد حجم کمتری از پوسیدگی باشیم. اگر پوسیدگی عمیق باشد احتمالا شما کاندیدای عصب کشی دندان نیز هستید. تاخیر در درمان، مشکلات دندانی را تشدید کرده و حتی منجر به کشیدن دندان می شود و شما را برای انجام ارتودنسی دچار مشکل می کند.

آنچه باید قبل از انجام ارتودنسی بدانیم


ارتودنسی تنها یک درمان زیبایی نیست

یکی از نکاتی که قبل از درمان ارتودنسی باید به آن توجه کنیم این است که ارتودنسی تنها برای زیبایی نیست و بیشتر به منظور برقراری رابطه مناسب بین دندان و فک انجام می‌شود. این درمان نه‌تنها به زیبایی فرد کمک می‌کند بلکه از پوسیدگی دندان‌های او نیز جلوگیری می‌کند. حتی انجام ارتودنسی می‌تواند به تلفظ بهتر کلمات و بهبود روابط اجتماعی افراد کمک شایانی کند.

تفاوت دندانپزشک و متخصص ارتودنسی

دندانپزشک که اغلب از عنوان «جراح – دندانپزشک» استفاده می‌کند، فردی است که با گذراندن دوره ۶ ساله دندانپزشکی عمومی مدرک دکترای حرفه‌ای کسب می‌نماید. «متخصص ارتودنسی» یا «ارتودنتیست» دندانپزشکی است که پس از گذراندن دوره ۶ ساله دندانپزشکی عمومی، در آزمون ورودی رزیدنتی پذیرفته شده و در دوره تخصصی سه الی چهار ساله، در دانشگاه های معتبر به صورت تمام وقت آموزش دیده است. برای ارتودنسی دندان حتما به سراغ پزشکی ماهر بروید. تا آنجا که می توانید دندانپزشکی را پیدا کنید که در زمینه بریس متخصص باشد قبل از اینکه تصمیم قطعی را بگیرید با ۲ یا ۳ پزشک مشورت کنید پزشک خوب پزشکی است که همه چیز را خوب و طبق شرایط شما صادقانه بگوید.

محدودیت های سنی در استفاده از براکت

هیچ محدودیت سنی برای براکت های دندان وجود ندارد. بسیاری افراد وقتی به براکت های ارتودنسی فکر می کنند فقط نوجوانان را در نظر می آورند. اما تعداد بزرگسالانی که از براکت استفاده می کنند نیز رو به رشد است. تا زمانی که دندان و لثه هایتان سالم هستند می توانید از مزایای صاف کردن دندان هایتان بهره مند شوید. یکی از مهمترین نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد محل لثه ها و استخوان های فک شماست. اگر شما لثه های سلامتی ندارید، مثلا فرورفتگی های زیاد لثه یا استخوان های فک؛ شاید در این حالت گذاشتن براکت برای شما توصیه نشود ، به خاطر اینکه فشاری که آن ها به لثه هایتان می آورند می تواند باعث بروز عوارض نامطلوب گردد.

هزینه و زمان درمان متفاوت

یکی از مواردی که باید قبل از ارتودنسی در نظر داشته باشیم این است که براکت ها ارزان نیستند. هزینه ی ارتودنسی بسته به نوع کاری که قرار است انجام شود و جایی که شما زندگی می کنید متفاوت است. معمولا ارتودنسی نامرئی هم هزینه ای مشابه هزینه ارتودنسی عادی در بر خواهد داشت ولی گاهی نیز ممکن است گران تر باشد. معمولا شما باید برای عکس اشعه X و قالب هزینه جداگانه بپردازید.

انجام ارتودنسی درد دارد؟

برخی افراد به‌دلیل مشکلات دندانی که دارند باید برای درمان جدی به دندانپزشکی مراجعه کنند و در صورت نیاز از روش ارتودنسی بهره‌مند شوند؛ اما متاسفانه خیلی از افراد به‌دلیل ترس از درد احتمالی از انجام این کار سر باز می‌زنند، اما بهتر است بدانیدکه اندک زمانی پس از اینکه بریس تنظیم شد، دندان معمولا درد می‌گیرد، اما این درد پس از مدتی برطرف می‌شود. حتی اگر فردی در روز اول درمان دچار درد شود، می‌تواند زیر‌نظر پزشک از مسکن‌های مجاز برای کنترل درد استفاده کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *