نحوه صحیح استفاده از مسواک و نخ دندان حین درمان ارتودنسی

اگر چه وسایل ارتودنسی ثابت (بریس) محل گیر کردن ذرات غذا و انباشته شدن پلاک است، اما می‌توان دندان‌ها و وسایل ارتودنسی را با رعایت بهداشت دهان و دندان در طول دوره درمان تمیز نگه داشت، فقط کافی است که نحوه صحیح مسواک زدن و استفاده نخ دندان را در حین ارتودنسی بدانید. انباشته شدن باکتری‌های موجود در پلاک روی دندان‌ها خطر پوسیدگی دندان و از بین رفتن کلسیم را افزایش می‌دهد. اسید تولید شده توسط باکتری‌ها به تدریج سطح دندان را در خود حل می‌کند، در نتیجه لک شدن سطح دندان اتفاق می‌افتد که در نهایت به کرم‌خوردگی و پوسیدگی دندان می‌انجامد. اگر چه همه به یک میزان مستعد پوسیدگی و لک شدن دندان نیستند، با این حال رعایت بهداشت دهان و دندان و رعایت توصیه‌های متخصص از همان آغاز درمان بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها است.

زمان تمیز کردن بریس های ارتودنسی


برای بیمارانی که از بریس ارتودنسی استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود حداقل سه بار در روز، و یا به‌صورت ایده آل چهار بار در روز از مسواک استفاده شود. اکثر افراد پس از هر وعده غذایی و بلافاصله قبل از خواب، دندان‌های خود را مسواک می‌زنند چرا که باکتری‌ها و باقی‌مانده ذرات غذایی در طول شب می‌تواند، دندان‌ها را با آسیب‌دیدگی جدی روبه‌رو کند. افرادی که از بریس‌های ارتودنسی استفاده می‌کنند، از این قاعده مستثنی نیستند، البته باید توجه داشت که دندان‌ها و بریس‌های ارتودنسی می‌توانند سریع‌تر از حد مورد انتظار مسواک‌ها را فرسوده سازند. پرزهای مسواک بر روی مینا و سطح فلزی بریس‌ها کشیده می‌شوند، بنابراین توصیه می‌شود بیماران هر سه ماه یک بار مسواک خود را تعویض کنند.

طریقه صحیح مسواک زدن حین ارتودنسی


هر چند با مسواک های معمولی هم می توان به مراقبت از دندان های ارتودنسی شده پرداخت ولی برای صرفه جویی در وقت و بهداشت بهتر توصیه می شود از مسواک های الکتریکی یا ویژه این کار استفاده شود. با توجه به اینکه بهداشت دهان و دندان در دوره ارتودنسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و عدم رعایت بهداشت سبب بروز عوارض لثه ای و دندانی بعد از اتمام درمان می شود توصیه می شود حداقل چهار بار در روز مسواک مطابق روش زیر استفاده شود.

در حین درمان ارتودنسی بهتر است از روش زیر برای مسواک زدن استفاده کنید:

مسواک را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به لثه قرار دهید و به آرامی به حرکات چرخشی روی براکت و دندان بکشید. از فشار بیش از حد خودداری نمایید و  سعی نمایید کل فرایند مسواک زدن با مراقبت همراه باشد. یک بار هم با زاویه ۱۳۵ درجه مسواک را نسبت به لثه قرار دهید و باز به آرامی به حرکات دورانی کوتاه عمل مسواک زدن را ادامه دهید. حرکت مسواک در دو مرحله اول کوتاه و دورانی و با مراقبت همراه باشد تا از وارد آوردن صدمه به دندان ها یا براکت ها جلوگیری شود. توجه شود که تمامی سطوح به خوبی تمیز شده باشد. هر سه سطح بیرونی ، درونی و سطح جونده دندان را به آرامی مسواک بزنید. با نوک مسواک سطح داخلی دندان های جلویی را به آرامی مسواک بزنید.

در تمامی مراحل مسواک مراقب براکت های ارتودنسی باشید و از وارد آوردن فشار زیاد خودداری نمایید. ممکن است در روز های اول مسواک زدن همراه با کمی خونریزی لثه باشد که به خاطر حساس بودن لثه است طبیعی است و بعد از مدتی به حال عادی برخواهد گشت. در عین حال موارد خاص را در مراجعات با پزشک در میان بگزارید.

نکات مهم در رابطه با مسواک زدن در حضور براکت ها


برای تمیز کردن دندان سه سطح باید تمیز شود. وقتی که بر روی دندان های خود براکت گذاشتید لازم و ضروری است که پس از هر وعده غذایی و میان وعده از مسواک استفاده شود . با مسواک زدن می توانید دوره ی درمان ارتودنسی خود را بهتر بگذرانید.روش های درست مسواک زدن از التهاب لثه و خون ریزی آن ، پریودنتیت و دکلسیفیکاسیون جلوگیری می کند .

برای شروع، یک مسواک نرم یا خیلی نرم استفاده کنید. از خمیر دندان هایی که فلوراید دارند استفاده کنید. طول مدت مسواک زدن باید حداقل ۵ دقیقه باشد . پس از تمامی وعده ها و میان وعده ها و همچنین قبل خواب باید مسواک بزنید .

نحوه صحیح کشیدن نخ دندان


بسیاری از کودکان و نوجوانان (و برخی بزرگسالان) گمان می کنند که اساسا نمی توان در صورت ارتودنسی ثابت نخ دندان کشید. در حالی که، کشیدن روزانه نخ دندان در مدت زمانی که روی دندان هایتان براکت های ارتودنسی قرار دارد به دلیل تجمع خرده های غذایی دور براکت ها از اهمیت ویژه ای  برخوردار است زیرا این امر می تواند ریسک بروز حفرات پوسیدگی و ناراحتی لثه ها را در صورت وجود کربوهیدرات داخل غذای مصرفی کاهش دهد.

هر شب بعد از مسواک زدن و قبل از خواب باید با کشیدن نخ دندان از تمیز بودن دندان های خود در نواحی که با مسواک تمیز نشده اند اطمینان حاصل کنید. آماده باشید که تا زمانی که روی دندان های خود براکت ارتودنسی دارید می بایست سه برابر مدت زمان معمول برای  بهداشت دهانی خود وقت صَرف کنید. نگران نباشید، ارزشش را دارد. زیرا این امر ضمن کاهش احتمال پوسیدگی دندان ها و ناراحتی لثه ها سبب می شود دندان های شما در پایان موقع برداشتن براکت ها بهتر به نظر برسند. همیشه به خاطر داشته باشید که کشیدن مرتب نخ دندان باعث لبخندی تأثیرگذار می شود.

استفاده از نخ دندان برای تمیزکردن سطوح بین دندان ها حداقل یکبار در روز ضروری است البته از نظر اولويت بعد از مسواک معمولی و مسواک بين دندانی قرار دارد .برای این منظور ۳۰ سانتی متر از نخ بریده و طبق دستورات زیر عمل نمائید.
Superfloss (نخ دندان مخصوصو ارتودنسی)که دارای دو قسمت نازک سفت و خشک و قسمت ضخیم تر اسفنجی و نرم می باشد.از قسمت نازک برای گذراندن نخ از زیر سیم و از قسمت دیگر برای نخ زدن استفاده می شود.

  •  انتهای نازک و سفت از بین فضای دندان و اپلاینس ارتودنسی عبور دهید.
  • با گرفتن دوطرف نخ دندان با انگشت دودست به ارامی نخ را در بین دندان ها کشیده و خیلی ملایم آنرا بر روی سطح دندان به بالا و پائین حرکت دهید .
  • نخ را تا زیر لثه و بر روی دو دندان مجاور حرکت داده شود. هرگز نخ دندان را به صورت حرکت اره ايی روی لثه نکشيد. هدف تميز شدن دو سطح دندانی مجاور هم می باشد.

فواید کشیدن نخ دندان حین ارتودنسی


بریس های ارتودنسی ممکن است دندان ها را حساس کند.گاهی اوقات حرکت عقب و جلو رفتن نخ دندان ممکن است حساسیت دندان را بیشتر کند ولی با گذشت زمان به وجود بریس ها عادت کرده و این حساسیت برطرف می شود. در حقیقت ، نخ کشیدن دندان ، می تواند جرم را از نواحی بین دندانی و زیر خط لثه بردارد و لثه را تقویت کرده و استحکام لثه را برای نگهداری از دندان و پوشش دادن عاج آشکار بیشتر کند.

نخ کشیدن دندان گوشه های دهان را که مسواک به آن جا دسترسی ندارد تمیز کرده و از بیماری لثه به این طریق هم پیشگیری می کند. استفاده مداوم از نخ دندان در حین ارتودنسی، باعث از بین رفتن حساسیت در دندانی می شود. وقتی از نخ دندان استفاده می کنید ، به آرامی آن را دور پایه هر دندان خمیده کنید و مطمئن شوید که زیر خط لثه رفته اید. هرگز با عجله و شدید این کار را نکنید چون ممکن است به بافت ظریف لثه آسیب زده و پاره اش کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *