موم یا واکس ارتودنسی : نحوه استفاده و کاربرد

برخی بیماران که دندان‌های خود را سیم‌کشی کرده‌اند در داخل گونه‌ها، لب‌ها و لثه خود احساس سوزش می‌کنند. برای پیشگیری و کاهش درد ارتودنسی ممکن است متخصص ارتودنسی واکس ارتودنسی نرمی را به شما بدهد که باید آن را روی بریس ها قرار دهید.

گاهی اوقات ناراحتی که بیماران تجربه می‌کنند همراه با ساییده شدن بریس یا سیم به گونه‌ها است، اگر علت این ناراحتی سایش باشد، موم ارتودنسی می‌تواند به عنوان یک بافر ملایم برای از بین بردن این مشکل عمل کند. موم یا واکس ارتودنسی در صورت نیاز حین انجام درمان ارتودنسی می‌تواند در بیماران استفاده شود.
موم ارتودنسی یک ماده هیدروفوبیک مات است که ماهیت سختی دارد اما با گرمای انگشتان شما نرم و قابل انعطاف می‌شود. واکس ارتودنسی به صورت نوار در جعبه‌های کوچکی قرار دارد و تنها یک قطعه کوچک از موم در حین درمان ارتودنسی مورد نیاز است. در عین داشتن خاصیت هیدروفوبیک، واکس تفاوت‌هایی را با محیط مرطوب مانند دهان دارد. اغلب بیماران در هنگام استفاده از واکس ارتودنسی و ایستایی آن مشکلاتی دارند و این یکی از معایب موم ارتودنسی است.
هرچند، واکس ارتودنسی همانند یک سد فیزیکی بین بریس و مخاط دهانی (در داخل گونه شما) عمل می‌کند و به دلیل دارا بودن این ویژگی به مخاط آسیب دیده دهان زمان کافی برای بهبود را می‌دهد. استفاده از موم ارتودنسی به همراه شستشوی دهان با آب نمک و به طور کلی کاهش حرکت دهان (برای جلوگیری از تحریک بیشتر) می‌تواند به شما کمک کند تا ناراحتی ناشی از ارتودنسی را مدیریت کنید.
نکته مهم این است که مخاط دهان و بافت نرم به دلیل حضور مداوم بریس‌ها سخت می‌شوند و بنابراین، به منظور ایجاد فرصت برای شکل گیری این روند طبیعی، سعی کنید تنها در صورت نیاز شدید از واکس ارتودنسی استفاده کنید. اگر موم به عنوان یک سد همیشه وجود داشته باشد، ناحیه مخاطی آسیب دیده نمی‌تواند با طی یک روند طبیعی سخت شود و در نتیجه ممکن است شما همیشه نیاز به موم ارتودنسی داشته باشید!

مزایا و خصوصیات موم ارتودنسی


  • به پیشگیری از ایجاد زخم دردناک و تسکین سوزش های گونه ها و لثه ها که توسط سیم ها و پایه های تیز ایجاد شده است کمک می کند.
  • مناسب جهت کاهش تحریکات و جلوگیری از فشار و ضایعات ناشی از براکت های ارتودنسی
  • قطعات از پیش بریده شده برای استفاده بهداشتی تر و راحت تر موم شفاف روی دستگاه های ارتودنسی

کاربرد


گاهی در خلال درمان ارتودنسی ثابت بخشی از سیم ارتودنسی برآمده شده و باعث ناراحتی و آزار بافت دهانی بیمار می گردد. برای کاهش مشکلات تا زمان مراجعه به متخصص ارتودنسی، بیمار می تواند از موم های خاصی که به این منظور در نظر گرفته شده است با قرار دادن در ناحیه تیز و آسیب رسان به طور موقت استفاده کند.

افرادی که از درمان ارتودنسی برای مرتب کردن دندان هایشان استفاده می کنند باید در نگهداری این دستگاه دقت لازم را داشته باشند تا کمتر با مشکلات ارتودنسی روبرو شوند.

چگونگی استفاده از موم ارتودنسی


در زیر یک راهنما در مورد چگونگی استفاده از موم ارتودنسی ارائه شده است. قبل از شروع، دستان خود را به طور کامل با صابون بشویید و خشک کنید. این کار باعث می‌شود که هیچ میکروب یا باکتری وارد دهان نشود. مراحل استفاده از موم عبارتند از:

  • یک تکه‌ی کوچک از موم را از بسته جدا کنید. به خاطر داشته باشید که نباید برآمدگی محسوسی در دهانتان ایجاد شود، بنابراین این تکه نباید بزرگ‌تر از یک نخود باشد.
  • سپس با استفاده از انگشتان خود این تکه را به شکل یک توپ بغلتانید تا کمی نرم شود و به راحتی به شکل مورد نظر در بیاید.
  • جلوی یک آینه بایستید و دهان خود را بطور کامل بررسی کنید و توجه ویژه‌ای به داخل لب ها و انتهای دندان‌های آسیا داشته باشید. این دو محل بیشتر مستعد ساییدگی هستند. هرچند، بریس‌ها می‌توانند در داخل گونه‌ها نیز ساییدگی ایجاد کنند. شما متوجه نواحی قرمز یا نقاطی می‌شوید که ممکن است نسبت به لمس حساس باشند. دیدن داخل دهان به طور واضح دشوار است بنابراین ممکن است نیاز به استفاده از یک قاشق برای فشار دادن گونه به طرف بیرون باشد. هیچ ناحیه‌ی دردناکی را رها نکنید زیرا این برش‌ها یا خراش‌های داخل دهان می‌توانند عفونی شوند.
  • بعد از اینکه نقاطی که نیاز به پوشاندن دارند را شناسایی کردید، از یک دستمال برای خشک کردن بریس‌ها استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که موم ارتودنسی محکم بچسبد. علاوه بر این، مطمئن شوید که ذرات غذا بین براکت‌ها نمانده باشند زیرا می‌تواند منجر به تجمع باکتری شود.
  • حال می‌توانید توپ موم را روی براکت یا سیم‌های مزاحم بمالید. می‌توانید از انگشت شست یا اشاره‌ی خود برای قرار دادن آن در دهان استفاده کنید. هرچند اگر نتوان به ناحیه مورد نظر دسترسی پیدا کرد می‌توانید تنها از انگشت استفاده کرده و در صورت لزوم با زبان خود موم را به طرف محل صحیح حرکت دهید.
  • بعد از اینکه موم در جای خود قرار گرفت آن را با ملایمت فشار دهید تا محکم شود. اما مطمئن شوید که به سیم فشار وارد نمی‌کند. موم باید با پوشاندن کامل سیم یا براکت از پوست محافظت کند. با کمی تمرین نحوه‌ی استفاده صحیح از آن را فرا خواهید گرفت.

بهداشت حین استفاده از موم یا واکس


مسواک زدن کاملا ضروری نیست، اما می‌تواند باعث کاهش تجمع باکتری شود و موم را تمیز تر نگه دارد. حداقل هر گونه مواد غذایی که در بریس‌ها گیر می افتد، یعنی جایی که در آن قصد استفاده از موم را دارید، برطرف کنید. بریس‌های خود را خشک کنید. قبل از استفاده از موم، بریس‌های خود را با دستمالی کاملا خشک نمایید. هرچه ناحیه خشک‌تر باشد، موم به مدت طولانی‌تری به آن خواهد چسبید. اگر درد ادامه یافت با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید. اگر استفاده از واکس را امتحان کردید و مفید واقع نشد، به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. سوزش و زخم مداوم می‌تواند عفونی و منجر به مشکلات جدی‌تر شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *