مدت زمان و طول سیم کشی دندان (ارتودنسی)

همه ساله میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از مزایای درمان ارتودنسی بهره می‌گیرند. یکی از نخستین سوالاتی که هنگام تصمیم‌گیری درباره انجام ارتودنسی به ذهن ما خطور می‌کند این است که: “طول درمان ارتودنسی چقدر است؟” در ادامه با همراه باشید تا از مدت زمان ، عوامل تاثیرگذار بر مدت درمان و جزییات آن آگاهی یابید. طول درمان ارتودنسی برای تمام بیماران یکسان نیست؛ اصلاح بعضی مشکلات زمان‌برتر است، ارتودنسی به طور متوسط حدود دو سال طول می‌کشد. با این حال متخصصین ارتودنسی می‌توانند مشکلات متوسط‌‌‌‌ تر را ظرف فقط شش ماه درمان کنند، حال آن که اصلاح مشکلات پیچیده‌تر سه سال یا بیشتر طول می‌کشد. دندانپزشک بهترین و موثق‌ترین منبع کسب اطلاعات درباره درمان ارتودنسی و مدت زمان آن است.

مدت زمان ارتودنسی و سیم کشی دندان


طول مدت درمان ارتودنسی می تواند از چند ماه تا چند سال متغیر باشد. البته اکثر درمان های ارتودنسی ثابت بین ۸ تا ۱۸ ماه به طول می انجامد، که در طول این مدت بیمار باید به طور مرتب تحت نظر ارتودنتیست باشد. درباره رسیدن به نقطه ثبات دندان های شما فقط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی قادر است نظر بدهد و تشخیص درستی با نادرستی اجرای این درمان ها برعهده وی است. این زمان برای همه بیمارها به یک اندازه نمی باشد و به مولفه های گوناگونی وابسته است. اما با توجه به میزان نامنظم بودن دندان ها، سن و وضعیت جسمی و توانایی بدن بیمار این مدت زمان می تواند تغییر کند که در ادامه عوامل موثر بر مدت درمان ارتودنسی را شرح خواهیم داد.

عوامل موثر بر مدت زمان درمان


نوع دستگاه ارتودنسی

به عنوان مثال از آنجا که کار با براکت های سرامیکی نسبت به براکت‌های فلزی برای ارتودنتیست مشکل تر است ممکن است مدت درمان ارتودنسی را افزایش دهد و یا در سیستم دیمون به دلیل اصطکاک کمتر حرکت وایر درون براکت ها به خصوص در کیس های ارتودنسی بدون کشیدن، طول درمان ارتودنسی ممکن است تا چند ماه کاهش یابد.

سن

سن یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر زمان مورد نیاز برای درمان است. معمولاً، نوجوانان در حال رشد نسبت به بزرگسالانی که رشدشان متوقف شده و مدتی طولانی به مشکلاتی مانند شلوغی دندان‌ها دچار بوده‌اند، سریع‌تر به درمان پاسخ می‌دهند.

شدت مشکلات ارتودنسی

برخی از مشکلات رایج ارتودنسی شامل موارد زیر است، اما فقط به این موارد محدود نمی‌شود:

 • فشار بر دندان‌ها
 • فاصله دندان‌ها
 • اوربایت
 • اندر بایت
 • کراس بایت
 • دیپ بایت
 • اپن بایت
 • درآمدن غیر‌طبیعی دندان در بزرگسالان
 • از دست دادن طبیعی دندان در بزرگسالان
 • اندازه و شکل غیر‌طبیعی دندان
 • عادت مکیدن انگشت شست یا انگشت‌های دیگر
 • دندان‌های نهفته بزرگسالان، مانند دندان نیش
 • از دست دادن زودهنگام دندان شیری

تعداد و شدت این مشکلات ارتباط مستقیم با مدت زمان تقریبی مورد نیاز برای اصلاح دندان‌ها به وسیله براکت و یا اصلاح به وسیله‌ی ارتودنسی نامرئی دارد. این مشکل را طیفی از مشکلات ارتودنسی در نظر بگیرید که در یک طرف آن، بیمارانی با مشکلات دندانی خفیف‌تر و در طرف دیگر، بیمارانی با مشکلات قابل توجهی در فک وجود دارند.

همکاری و بهداشت بیمار

مسئولیت پذیری و میزان همکاری بیمار در طول درمان بسیار مهم می باشد. مراجعه منظم و به موقع، بهداشت دهان و دندان، مراقبت و محافظت از وسایل و دستگاه های ارتودنسی در طول درمان حائز اهمیت می باشد چرا که در صورت به تعویق انداختن جلسات و رعایت نکردن بهداشت، شکستن وسایل ارتودنسی و… طول درمان افزایش می یابد. با اجرای تمامی دستورات پزشک طول درمان نیز کاهش می یابد.

اهداف بیمار

در بعضی از موارد خاص، اهداف بیمار نقش مهمی در تعیین مدت زمان ارتودنسی دارد. برای مثال، حالات زیر را در نظر بگیرید:

 • یک مرد ۴۲ ساله که تمام دوره‌ی بزرگسالی خود را با مشکل آندربایت زندگی کرده، تنها خواسته‌اش این است که دندان‌های فشرده‌ی ردیف بالای جلوی دهانش را صاف کند تا بتواند در موقعیت‌های اجتماعی و محل کار با اعتماد به نفس بیشتری لبخند بزند.
 • یک فرد ۲۲ ساله که نیاز به ارتودنسی اوربایت متوسط دارد و می‌خواهد در کمتر از یک سال لبخند منظم و زیبایی داشته باشد.

در هر یک از این نمونه‌ها، اهداف بیمار، و نه نیازهای ارتودنسی، عامل اصلی تعیین کننده‌ی طول دوره درمان است.

مصرف دارو

برخی از داروها می‌تواند بر نرخ حرکت دندان تأثیر بگذارند. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، استامینوفن و آسپیرین در صورتی که زیاد مصرف شوند، می‌توانند نرخ حرکت دندان را کند کنند. همچنین در مورد فلوراید، استروژن، کورتیکو استروئید و داروهای سرکوب‌ کننده سیستم ایمنی نیز این امر صادق است. از طرفی داروهایی مانند هورمون تیروئید و ویتامین دی نرخ حرکت دندان را افزایش می‌دهند. با این حال بدون تجویز پزشک هرگز نباید مصرف دارویی را متوقف و یا شروع نمایید. این موارد در مدت زمان درمان ارتودنسی تاثیر می گذارد.

دندان قروچه

شاید برایتان جالب باشد که بدانید براکسیزم که در اصطلاح مردمی به آن دندان قروچه کردن گفته می شود، در طولانی شدن مدت زمان درمان ارتودنسی نقش خواهد داشت. طبق تحقیقات انجام گرفته، افرادی که دندان قروچه می کنند، موجب مستحکم تر کردن جایگاه دندان ها در فکین خواهد شد که بدین ترتیب زمان درمان را طولانی تر خواهند کرد.

عوامل دیگر

با وجود اینکه نوع و شدت ناهنجاری های دندانی، سن بیمار، همکاری بیمار و… همگی نقش مهمی در مدت زمان موردنیاز برای درمان دارند، عوامل بیولوژی نیز در این زمینه نقش خواهند داشت که قادراند طول درمان را تحت تأثیر قرار دهند. سرعت حرکت دندان ها در هر بیماری متفاوت می باشد و در افراد مختلف یکسان نخواهد بود در نتیجه به نسبت آن مدت درمان طولانی تر یا کوتاه تر خواهد شد.اگر بیمار از برنامه درمانی پزشک پیروی کند و بهداشت خوبی داشته باشد درمان خیلی سریع به نتیجه می رسد. قابل ذکر است که با توجه به تفاوت اشخاص مدت زمان درمان نیز متفاوت است بنابراین روند درمان خود را با شخص دیگری مقایسه نکنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *