فیس ماسک ارتودنسی جهت درمان آندربایت: مزایا

فیس ماسک دستگاهی با عملکرد ارتوپدیک در درمان های ارتودنسی است که برای اصلاح رشد ناهنجاری عقب بودن فک بالا در سنین رشد کودکان به کار می رود. این دستگاه از دو تکیه گاه پیشانی و چانه جهت جلو آوردن فک بالا کمک می گیرد. از جمله اثرات جانبی فیس ماسک، چرخش فک پایین به سمت پایین و عقب است. این امر در بیمارانی که ارتفاع صورت بلند دارند می تواند نامطلوب باشد.

بنابر شواهد علمی ۵۰ درصد بیمارانی که از این دستگاه برای رفع ناهنجاری فکی شان کمک می گیرند به درمان مجدد با فیس ماسک پس از یکی دو سال نیاز خواهند داشت و دلیل آن چیزی جز تمایل عود و برگشت ناهنجاری فکی نیست. در مجموع باید خاطرنشان کرد که درمان موفق عقب بودن فک بالا با فیس ماسک می تواند ریسک نیاز به جراحی فک را در بزرگسالی به حداقل رساند و یا دست کم وسعت جراحی را کاهش دهد.

اجزاء تشکیل دهنده فیس ماسک


فیس ماسک دستگاهی یک تکه است که بدنه اصلی آن از استیل ضدزنگ ساخته می‌شود. تکیه‌گاه‌های چانه و پیشانی دستگاه و همچنین بخش عرضی آن که مستقیماً به بریس داخل دهان متصل می‌شود قابل تنظیم است. هدف استفاده از فیس ماسک، رو به جلو و پایین کشیدن فک فوقانی است.

کاربرد


یکی از علل برجسته به نظر رسیدن فک پایین، عقب بودن فک بالا و نقص رشد آن است. در این موارد استفاده از فیس ماسک (face mask ) توصیه می شود.

این دستگاه جزء خارج دهانی است. در داخل دهان هم باید دستگاهی موجود باشد که رابط انتقال نیرو به فک باشد. رایج ترین دستگاه در این مورد دستگاه هایی هستند که همزمان فک بالا را عریض تر هم می کنند.

از جمله کاربردهای فیس ماسک برطرف کردن نقص یا مشکلات فکی در کودکان می باشد. به دلیل بی توجهی والدین، از همان کودکی مشکلات فکی کودکان به یک معضل در بزرگسالی تبدیل می شود و با شدیدتر شدن این موضوع کودک در بزرگسالی ، فرد به زیر تیغ جراحی می رود. نه تنها هزینه های بالایی به همراه خواهد داشت ، بله عوارض آن را هم باید در نظر گرفت. در واقع فیس ماسک روش مورد استفاده در کسانی است که سن پایین دارند تا امکان جابجا کردن استخوان فک بالا بیشتر باشد.سنین حول و حوش یا حتی گاه کمتر از ۸ سالگی بهترین زمان برای چنین درمانی است.

این دستگاه برای بیمارانی می باشد که فک بالایشان عقب رفته و فک پایین به نظر جلو آمده است. از فیس ماسک برای کسانی استفاده می شود که مشکلشان خفیف می باشد، و عوامل وراثتی در آن ها تاثیری نداشته است. معمولا از سنین ۷ تا ۱۰ سالگی هم استفاده می شود که اثرات مطلوبی هم به دنبال دارد. اما ممکن است در سنین بلوغ بخشی نتایج درمانی عود کند. مثلا تحریک پوست چانه یا پوست پیشانی از جمله مشکلات این دستگاه می باشد. می توان برای حل چنین مشکلی در محل برخورد دستگاه با پوست، از پودر بچه استفاده کرد. فقط برای استفاده از چنین دستگاهی انگیزه بیماری و همکاری او لازم می باشد.

مزایا


هدف درمان با فیس ماسک تغییر الگوی رشد در بیمارانی است که مشکل آنها جلو بودن فک پایین و عقب بودن فک بالاست. در موارد خفیف این مشکل و بخصوص در بیمارانی که فاقد سابقه خانوادگی این مشکل در بستگان نزدیک هستند این درمان با موفقیت بالایی همراه است. موفقیت این درمان تا حد زیادی وابسته به همکاری بیمار در استفاده از دستگاه تجویز شده است. حتی در موارد موفق درمان امکان عود در حوالی سنین بلوغ وجود دارد. با کاربرد مینی اسکرو در برخی بیماران امکان کاربرد دستگاههای ساده تر ارتودنسی نیز فراهم شده است. سن شروع این درمان در حدود ۸-۷ سالگی و همزمان با رویش دندان های دائمی در جلوی فک است.

نحوه درمان آندربایت با فیس ماسک


فیس ماسک(Face Mask ) دستگاهی است که در جلوی صورت قرار گرفته و دارای دو تکیه گاه روی چانه و پیشانی می باشد.این دستگاه که برای درمان آندربایت به کار می رود, از طریق الاستیک هایی به قلاب های مخصوص تعبیه شده در پلاک متحرک داخل دهانی وصل می شود و از این طریق باعث تسریع رشد فک بالا می گردد. بهترین زمان تاثیرگذاری این دستگاه, اوایل دوره دندانی مختلط (۶ تا ۸ سالگی) است. استفاده از این دستگاه در بیمارانی که ارتفاع عمودی صورتشان زیاد است و یا لبه پائینی فکشان شیب زیادی دارد ، توصیه نمی گردد.طول دوره درمان با این دستگاه معمولا بین ۶ تا ۱۲ ماه است و باید حداقل روزی ۱۲ تا ۱۴ ساعت استفاده شود.

مراقبت ها لازم در حین درمان با فیس ماسک


  • لازمه موفقیت درمان با این دستگاه ها، استفاده مداوم از آن ها با توجه به زمانی است که راتودنتیست توصیه می کند.
  • از دستکاری اجزاء سیم جدا خودداری نمایید، بدیهی است در صورت شکسته شدم آن علاوه بر اینگه درمان طولانی شده و نتایج بدست آمده قبلی از دست می رود، هزینه قالب گیری و ساخت دوباره آن مجدداً دریافت خواهد شد.
  • دستگاه های پیچ داری را که برای رفع تنگی فک تجویز شده اند، ۲۴ ساعته استفاده نمایید.
    استفاده متناوب و نامرتب از این دستگاه ها باعث درد و ناراحتی و لقی دندان های پایه می گردد.
  • نتایج بدست آمده طی چند ماه، در صورت کنار گذاشتن بی موقع و خودسرانه، ظرف چند ساعت تا چند روز سریعا از دست خواهد رفت. لذا اکیداً توصیه می گردد، زمان تجویز شده را رعایت نمایید.
  • برای حفظ سلامتی دندان ها و لثه بعد از هر بار غذا خوردن، دندان ها و پلاک را مسواک زده و مجدداً پلاک در دهان گذاشته شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *