عوارض حین انجام ارتودنسی و درمان اورژانسی آن

داشتن لبخندی زیبا، حقی است که همه افراد می‌توانند از آن برخوردار باشند. امروزه با پیشرفت علم در عرصه دندان‌پزشکی و ارتودنسی، شرایط آسانی برای رسیدن به این مهم فراهم‌شده است. اگرچه ارتودنسی جز درمان‌های پرخطر محاسبه نمی‌شود اما کمابیش دارای عوارض و ریسک‌هایی می‌باشد. یک ارتودنسیت حاذق و متعهد، موظف است تا ذهن بیمار را نسبت به‌تمامی عوارض احتمالی درمان ارتودنسی آماده سازد. از همین رو در ادامه مقاله کلیه عوارض و ریسک‌های ناشی از درمان ارتودنسی بیان خواهد شد.

 

مشکلات اورژانسی در ارتودنسی


گیر کردن غذا بین دندان ها

این یک اورژانس واقعی نیست اما می تواند تا حدودی برای بیمار ناراحت کننده باشد. معمولا” به کمک نخ دندان ارتودنسی، یک مسواک بین دندانی یا خلال دندان می توان خرده غذایی را که بین براکت و دندانها گیر افتاده جابجا کرده و خارج نمود.

گم شدن اورینگ یا لیگاچور فلزی

اورینگ و لیگاچور فلزی به منظور حفظ وایر درون براکت به کار می روند. اگر از جای خود درآمده یا گم شده باشند با ارتودنتیست خود تماس بگیرید تا به شما بگویند که آیا لازم است به صورت اورژانس مراجعه کنید یا خیر. با این حال چنانچه بقیه اورینگ ها و لیگاچورها سر جایشان هستند معمولا” جای نگرانی وجود ندارد.

سیم ارتودنسی یا لیگاچور فلزی جابه جاشده و آزاردهنده

با حرکت دندانها سیم ارتودنسی که درون براکت ها قرار می گیرد ممکن است از انتهای دهان بیرون بزند و باعث آزار گونه گردد. سیم خارج شده را معمولا” می توان به آسانی به موقعیت درست برگرداند و یا آن را به گونه ای خم کرد تا از لثه ها و گونه فاصله بگیرد. برای این منظور می توان از انتهای مسواک یا سر پاک کن یک مداد کمک گرفت. اگر آزار لب ها یا دهان ادامه یافت روی سیم مقداری موم ارتودنسی یا پنبه مرطوب بگذارید تا میزان تحریک کاهش یابد. اگر لازم شد سیمی را ببرید از یک ناخنگیر کوچک استفاده کنید که با آب شسته و در الکل استریل شده باشد. مواظب باشید که قسمت کوچک بریده شده وایر را قورت ندهید. لطفا” از بکار بردن ابزارهایی که امکان شکستن دستگاه ها، آسیب به دندانها و لثه یا ایجاد مشکلات بزرگتر را دارند، بپرهیزید. در هر صورت در اولین فرصت برای تنظیم یک وقت اورژانس با مطب متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید.

کنده شدن براکت ها و بند ارتودنسی

چنانچه براکتی جدا شود ناچارا می بایست تا زمان ملاقات بعدی شرایط را تحمل کنید. اگر براکت شکسته، موجب آزار شما می گردد، صرفا جهت خارج کردن براکت کنده شده می توانید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. مراقبت از براکت ها و کنده نشدن آنها، یکی از مهمترین اصول موفقیت درمان ارتودنسی است.

شل شدن بندها

چنانچه بند روی دندانهای آسیای اول شما نصب گردیده، آنها را از جهت محکم بودن مرتب چک کنید. اگر بند ها شل شده باشند، این موضوع را حتما در اولین ملاقات خود یادآوری کنید. بند شل می تواند سبب پوسیدگی زودهنگام دندان آسیا گردد.

بلند شدن سیم ها

یکی از مسائلی که به ویژه در ماه های نخست پس از شروع درمان با آن روبرو خواهید شد، بلند شدن تدریجی سیم ها در قسمت انتهایی آن هاست که به دلیل حرکت دندانها و مرتب شدن تدریجی آنها اجتناب ناپذیر است. می توانید بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید تا قطعه آزار دهنده سیم کوتاه گردد و در صورت عدم امکان مراجعه، استفاده از موم های مخصوص تا رسیدن وقت ملاقات بعدی کمک کننده است.

عوارض و مشکلات دهانی در حین انجام ارتودنسی


درد دندان و لثه

درد خفیف در روزهای اول درمان از عوارض ارتودنسی است. معمولا قراردادن براکت ها و بند های ارتودنسی و فیت کردن دقیق آنها آسیبی ایجاد نمی کند و  لذا این کار بدون بی حسی و تزریق انجام می شود. پس از قراردادن براکت ها ممکن است در چند روز اول درد مختصری احساس کنید که شدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما اگر این درد پس از گذشت یک هفته ادامه داشت باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

خطر پوسیدگی و بیماری‌های لثه

 با وجود وسایل ارتودنسی در دهان امکان گیر غذایی در اطراف وسایل ارتودنسی بیشتر شده و به تعداد پناهگاه‌های باکتری‌ها افزوده می‌شود، بنابراین بهداشت دهان و دندان اهمیت بسیار زیادی دارد. عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان که شامل مسواک، نخ دندان و برس بین دندانی برای بیماران ارتودنسی است می‌تواند باعث بروز پوسیدگی دندان، ناراحتی لثه یا تغییر رنگ دندان‌ها شود.

نگرانی عمده بیماران ارتودنسی از پوسیدگی زیر وسایل ارتودنسی است درصورتی که این نواحی خطر پوسیدگی بالایی نداشته و تنها اطراف آنهاست که با تجمع مواد غذایی در این نواحی و عدم رعایت بهداشت صحیح خطر بروز پوسیدگی جدی می‌شود. متخصصان ارتودنسی با درک اهمیت موضوع نخستین اقدامی که در هر جلسه ویزیت انجام می‌دهند کنترل وضعیت بهداشت و ارائه آموزش‌های لازم است. نخستین علامت بهداشت غلط دهان و دندان معمولا با خونریزی حاشیه لثه هنگام مسواک زدن آشکار می‌شود که در این موارد زنگ خطر به صدا درآمده و لازم است کنترل بهداشتی بیشتری برای فرد انجام شود. در برخی موارد پوسیدگی دندان پیش رفت می کند در این حالت دندانپزشک درخواست عکس رادیولوژی می دهد، اگر عکس نشان دهد پالپ دندان به دلیل عفونت باکتریایی دچار آسیب شده است، نیاز به درمان ریشه دندان است

عود نتایج درمان

عود یا برگشت ارتودنسی به تمایل دندان ها برای بازگشت به محل اولیه خود پس از درمان گفته می شود. عود یا برگشت ارتودنسی از شایعترین عوارض ارتودنسی است. ارتودنتیست شما با به کارگیری همه تکنیک های بالینی قادر است که احتمال عود و برگشتن ارتودنسی را به حداقل برساند. البته در همه روش های نگهداری نتایج درمان همکاری بیمار در استفاده و مراقبت صحیح از دستگاه های ریتنشن شرط اصلی موفقیت درمان است. نحوه استفاده ، طول مدت استفاده از نگهدارنده ها بر اساس مشکل دندانی شما قبل از درمان بوده و تنها پزشک شما می تواند آن را تعیین نماید. لذا هرگونه عدم همکاری بیمار از قبیل استفاده ناکافی از نگهدارنده و حذف آن بدون معاینه دندانپزشک معالج می تواند باعث بروز این عارضه ارتودنسی (برگشت نتایج درمان) گردد.

تحلیل ریشه

عارضه‌اي كه كمترين شيوع را داشته و به ندرت ايجاد مي‌شود، تحليل ريشه دندان‌هاست. نیروهای ارتودنسی در صورتی که کنترل نشده و سنگین باشند یا در جهت نامناسب اعمال شوند می توانند باعث تحلیل ریشه دندان ها شوند. مقدار اندکی تحلیل ریشه به صورت کوتاه شدن اندک طول ریشه در طی درمان ارتودنسی طبیعی تلقی می شوند اما اگر بیش از ۲ یا ۳ میل باشد غیرطبیعی خواهد بود. البته گاهی تحلیل های ریشه در درصد بسیار کمی از بیماران به صورت شدید و بدون دلیل مشخصی ایجاد می گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *