روکش دندان و درمان ارتودنسی

در حال حاضر بزرگسالان زیادی برای اصلاح و تراز نمودن دندان‌های خود به دنبال استفاده از بریس‌ها هستند. از آنجاکه بسیاری از این بزرگسالان در دهان خود از روکش‌های دندانی و یا بریج‌ها استفاده نموده‌اند، بریس‌ها باید بر روی دندان‌های بازسازی‌شده قرار بگیرند. استفاده از بریس‌ها بر روی دندان‌های بازسازی‌ شده، دشوارتر از دندان‌های طبیعی است. متخصصین ارتودنسی که از تجربه، مهارت و آموزش بالایی برخوردار هستند، می‌توانند به نحوه مؤثری بریس‌های ارتودنسی را برای دندان‌های ترمیم‌شده همچون روکش‌های دندانی، بریج‌ها، دندان‌هایی که در آنها حجم زیادی از پرکننده‌ها استفاده شده است و همچنین ایمپلنت‌ها به‌کار گیرند. برای برخی از بیماران استفاده از بریس‌های متحرک، مانند بریس‌های شفاف یا نامرئی می‌تواند گزینه بهتری نسبت به بریس‌های ثابت باشد. ممکن است برخی از متخصصین ارتودنسی، بریس‌های ثابت را با استفاده از بندهای ارتودنسی (برای اتصال بریس به روکش‌های دندانی) برای تراز نمودن دندان‌های روکش شده استفاده نمایند.

روکش و بریج دندان چیست؟


 روکش دندان و بریج ها از گروه پروتز دندان ثابت هستند. برخلاف وسایلی مانند دندان مصنوعی که روزانه از دهان بیرون آورده می شود و قابل شستشو هستند، روکش ها و بریج ها در دهان ثابت و سفت شده اند و فقط داندانپزشک قادر است آنها را از دهان جدا کند.

از روکش دندان برای ترمیم و پوشش کامل دندان های پوسیده و خالی شده مثل روکش دندان عصب کشی شده استفاده می شود. روکش هم مقاومت دندان را بالا می برد و هم ظاهر و کارایی دندان ها را بهبود می بخشد.  برای جایگزینی روش های معمول روکش دندان ،لمینت روش مناسبی است، زمانی که لبخند شما بر اساس اصول زیبایی طراحی می‌شود، نتایج، قابل پیش‌بینی و زیبا خواهد شد

روکش های مختلف دندان که از دسته پروتز دندان ثابت هستند شامل روکش های چینی یا سرامیکی و زیرکونیا هستند که می توانند با رنگ دندان طبیعی شما هماهنگ شوند و زیبایی و استحکام دندان های شما را افزایش دهند.

البته گفتنی است که قیمت روکش زیرکونیا در مقایسه با سایر روکش ها زیاد است. از طلا و آلیاژهای فلزی، آکریلیک و سرامیک هم می توان برای روکش کردن دندان استفاده کرد. این آلیاژها نسبت به چینی از مقاومت بالایی برخوردار هستند و در دندان های پشتی خیلی خوب عمل می کنند. نوع چینی پوسته فلزی هم دارای مقاومت و زیبایی خوبی است.

زمان استفاده از روکش کردن دندان


زمانی دندان شما نیاز به روکش دارد که تاج دندان، به شدت آسیب دیده و با ترمیم های معمول قابل پر شدن نیست، یکی از مواردی که این موضوع را باعث می شود، بعد از درمان ریشه (عصب کشی ) است. چرا که دندانی که نیاز به روت کانال یا عصب کشی دارد ،نه تنها به علت پوسیدگی بخش وسیعی از تاج خود را از دست داده بلکه بعد از درمان ریشه نیز خشک و شکننده می شود و چه بسا اگر ترکی در تاج دندان باشد، دندان خرد شده و از بین می رود.

مورد دیگر سمپتوم ها وعلائم ترک در دندان است، که شایع ترین علامت آن درد دندان در حین جویدن است. و دندانپزشک معمولا از طریق دق کردن دندان در جهات مختلف به آن پی می برد.

ارتودنسی چیست؟


معمولاً در جامعه ما ارتودنسی به معنای ردیف کردن دندانها به منظور ایجاد زیبایی است ولی در واقع این رشته دامنه گسترده تری دارد.
ارتودنسی شاخه ای از علم دندانپزشکی است که هدف آن ایجاد رابطه درست بین تمامی ساختمان های صورت یا تصحیح روابط نادرست میان آنهاست . مسئولیت اصلی ارتودنسی پیشگیری از ایجاد تغییرات دائمی نادرست در ساختمان های صورت است که با تشخیص ، پیشگیری و یا درمان انواع ارتباط های ناصحیح دندان ها و ساختمان های اطراف آنها انجام می شود . بدیهی است که روابط نادرست ساختمان های صورت با یکدیگر علاوه بر زیبایی ، در تنفس ، تکلم و تغذیه نیز ممکن است اختلال ایجاد کنند .

امکان ارتودنسی دندان های روکش شده


امروزه شاهد مراجعه بسیاری از بزرگسالان به مطب های دندان پزشکی هستیم که خواستار انجام ارتودنسی و مرتب سازی دندان های خود هستند اما تعداد زیادی از این بزرگسالان داخل دهان خود ، دارای دندان های پر شده و یا روکش دارهستند .

اغلب توصیه می شود که لمینت­‌ها و روکش  بعد از ارتودنسی انجام شود تا روکش ها با اکلوژن جدید تنظیم و ساخته شوند. اما گاه بیمار نمی تواند برای بعد از ارتودنسی صبر کند و باید زودتر روکش کند و یا قبلا روکش کرده و حالا تصمیم به ارتودنسی گرفته است! حال اگر کشیدن دندان روکش شده برای ارتودنسی لازم نبوده باشد یک متخصص ارتودنسی باید تمام تلاش را بکند تا بیمار بتواند در آینده هم از روکش موجود بهره ببرد و نباید همه روکش هارا محکوم به تعویض بعد از ارتودنسی دانست!

اتصال براکت یا نگین ارتودنسی به روی دندان هایی که روکش دارند تکنیک خاصی را می طلبد و ظرافت بیشتری دارد.  گاه لازم می شود از بند های ارتودنسی در این مورد استفاده شود. گاه لازم می شود روکش های مجاور هم تراش بخورند و جدا شوند و یا حتی بعد ها روکش ها عوض شوند.

به طور کلی این که دندان های ترمیمی و روکش  شده مانع انجام ارتودنسی ،  نمی شود ولی کار روی دندان های پر شده به راحتی کار روی دندان های سالم نیست  و نیاز به تجربه و مهارت پزشک متخصص دارد .

پس اگر دندان های شما پر شده  و یا دارای روکش هستند اصلا جای هیچ نگرانی نیست زیرا همان طور که دندانپزشک برای دندان های سالم ( بدون ترمیم و روکش ) ارتودنسی انجام می دهد ، یعنی براکت و نگین را روی دندان های معمولی استفاده می کرد با روش های خاص و حرفه ای می تواند این براکت و نگین ها را روی دندان های روکش شده  و ترمیمی نیز نصب کند .

برای این کار پزشک متخصص ابتدا باید کیفیت و چگونگی  همه دندان های شما ( سالم ، تریمی ، روکش شده ) را به خوبی بررسی کند ، تا بتواند کار خود را آغاز کند.

حال تصور کنید قرار باشد به جای چسباندن براکت به دندان ها ، دندانپزشک این براکت ها  را ، روی دندان های ترمیمی یا دندان های روکش شده وصل کند . دشواری این کار کمی بیشتر است زیرا پزشک باید مراقب باشد که آسیبی به دندان های ترمیمی و روکش شده وارد نشود.

برخی از کارهایی که دندانپزشک برای ارتودنسی دندان های روکش شده و ترمیمی انجام می دهد به شرح زیر است  :

نصب براکت روی دندان های ترمیمی ، ایمپلنت ها و دندان های روکش شده دشوار تر است  و پزشک  می بایست با دقت بیشتری کار ارتودنسی را روی این دندان ها انجام دهد . سرعت در انجام مراحل ارتودنسی ، احتمال آسیب رساندن به دندان های ترمیمی و …را افزایش می دهد ، پس پزشک به شما پیشنهاد می دهد برای جلوگیری از بروز این حالت ، بهتر است روند درمان را آهسته تر دنبال کنید و طول دوره درمان در شما افزایش می یابد.

گاهی درهنگام انجام ارتودنسی پزشک متوجه می شود که روکش دندان فرد ، لق و شل است ، در این حالت امکان دارد استفاده از یک روکش موقت را پیشنهاد دهد ، تا بتواند مراحل کار ارتودنسی را در شما ادامه دهد البته  بعد از آنکه دندان هایتان  مرتب شدند ، می توانید یک روکش خوب و با کیفیت را به طور دائمی برای خود انتخاب کنید. همچنین گاهی متخصص ارتودنسی برای کسانی که دندان های روکش شده و ترمیمی دارند ، استفاده از ارتودنسی های نامرئی را پیشنهاد می دهد . اکثر افراد به دلیل آسانی استفاده از این وسیله و توانایی برداشتن آن حین صرف غذا و… از این روش استقبال می کنند .

مشکلات استفاده از بریس‌های متصل به بریج یا روکش‌های دندانی


ممکن است در ارتباط با اتصال بریس‌های ارتودنسی بر روی روکش یا بریج‌های دندانی مشکلاتی احتمالی به وجود آید. هنگامی که بریس‌های ثابت بر روی بریج یا ایمپلنت قرار داده می‌شوند، حرکت دندان‌ها محدود می‌شود. ارتودنسی نمی‌تواند موقعیت ایمپلنت را تغییر دهد. هنگام وجود بریج دندانی، برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی بریج، حرکت دندان‌ها باید محدود گردد. این موضوع ممکن است در خصوص نتیجه دلخواه بیمار ، تغییراتی ایجاد کند. در بعضی موارد، این مشکل با جایگزین کردن بریج در پایان درمان و برداشت بریس‌ها حل خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *