رعایت بهداشت دهان و دندان در حین انجام ارتودنسی

بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته‌اند باید به بهداشت دهان و دندان خود توجه ویژه‌ای داشته باشند. در صورت بی توجهی به این مسئله، ذرات غذا در میان دندان‌ها، بریس ها و سیم‌های نگهدارنده خواهد ماند که این امر موجب بروز مشکلاتی از قبیل: ایجاد پلاک دندان، ایجاد بیماری‌های لثه‌ای، ایجاد ظاهری ناخوشایند و… در چهره افراد خواهد شد. اگر بهداشت طی درمان ارتودنسی رعایت نشود باعث ايجاد تغيير رنگ دندان يا حتی در موارد شديد پوسيدگی می شود. پوسیدگی دندان معمولا بر روی سطح صاف دندان روی می دهد و یکی از عوارض افرادی است که در طول دوره دندان مراقبت های ضروری دهان و دندان را انجام نداده اند. ارتودنسی زمانی درمان محسوب میشود که فرد بهداشت دهانی مانند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را رعایت کند در غیر اینصورت  ارتودنسی در جهت درمان نخواهد بود.

لذا به بیماران توصیه می‌شود تا در زمان درمان به بهداشت دهان و دندان توجه بسیار زیادی داشته باشند و پس از هر وعده غذا و میان وعده نسبت به پا کسازی دهان و دندان خود اقدام نمایند.

همان طور که واقف هستید هدف از درمان ارتودنسی رسیدن به دندان‌هایی سالم و زیبا می‌باشد؛ اما نکته‌ای که باید بدان توجه داشت این است که ارتودنسی نیز همانند سایر درمان‌ها ممکن است با عوارضی همراه باشد. عفونت لثه، پوسیدگی دندان‌ها، بوی بد تنفس و دهان، التهاب لثه و ماندگاری جای براکت ها بر سطح دندان از شایع‌ترین عوارضی می‌باشد که بیمار در صورت بی توجهی به بهداشت دهان و دندان با ان مواجه خواهد شد.

نکات مسواک زدن دندان های با وجود بریس


۱- یک مسواک نرم یا خیلی نرم انتخاب کنید.
۲- از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید.
۳- مسواک زدنتان باید ۲ تا ۵ دقیقه طول بکشد.
۴- ۴ تا ۵ بار، یا در صورت نیاز بیشتر، مسواک بزنید (بعد از تمام وعده‌های غذا و میان وعده‌ها و قبل از خواب).

باکتری‌ها می‌توانند روی تمام سطوح موجود در دهان زندگی کنند، از جمله دستگا‌ه‌های ارتودنسی نصب شده در آن.‌ مؤثرترین تکنیک برای اینکه بتوانید در طول دوره درمان بهداشت دندان و دستگا‌ه‌های ارتودنسی را به خوبی حفظ کنید عبارت است از: (در اینجا ما از دندان‌های پایینی شروع می‌کنیم، اما شما می‌توانید کارتان را از دندان‌های بالایی شروع کنید)

 • از یک طرف شروع کنید و لثه‌های پایینی‌تان را تا طرف دیگر به طور کامل مسواک بزنید.
 • مسواک را به طرف بالا زاویه بدهید تا بتوانید ته تک تک براکت‌ها (بریس) را از پایین مسواک بزنید.
 • برس مسواک را روبروی سطح بیرونی بریس قرار داده و تک تک براکت‌ها را با حرکتی دایره‌ای مسواک بزنید.
 • مسواک را رو به پایین زاویه بدهید و بالای تک تک براکت‌ها را مسواک بزنید.
 • حالا سطح جونده دندان‌ها را از یک طرف دهان تا طرف دیگر آن مسواک بزنید، و به خاطر داشته باشید، ممکن است بریس روی تمام دندان‌ها نصب نشده باشد، پس فراموش نکنید که دندان‌های عقبی را هم مسواک بزنید.
 • سطح داخلی از دندان‌ها که نزدیک زبان قرار دارد را مسواک بزنید.
 • این فرایند را برای دندان‌های بالا هم انجام دهید.
 • سقف دهان و زبانتان را مسواک بزنید.
 • با قدرت دهانتان را آب بکشید.
 • در آینه نگاه کنید و ببینید که آیا هیچ‌گونه غذا، پلاک دندانی یا مواد زائدی توی، روی یا اطراف بریس و/یا دندان‌هایتان باقی مانده است و در صورت مشاهده آنجا را دوباره مسواک بزنید.

کشیدن نخ دندان


با وجودی که کشیدن نخ دندان فقط به چند دقیقه زمان نیاز دارد، اما این کار دارای ارزش خاص خود می‌باشد. به این ترتیب اولین مرحله از نخ دندان کشیدن با وارد کردن نخ دندان به ناحیه زیر سیم متصل کننده براکت‌ها به یکدیگر آغاز می‌شود. هنگامی که نخ دندان زیر این سیم قرار گرفت، امکان حرکت دادن آن بر روی دندان فراهم می‌شود. نخ دندان در ادامه به سمت خط لثه به صورت عمودی حرکت داده می‌شود. انجام این کار می‌بایست برای چهار تا پنج مرتبه تکرار شود تا به این ترتیب بتوان از پاک شدن تمام پلاک‌های ایجاد شده بر روی دندان مطمئن شد. مراقب باشید در این زمان نباید فشار زیاد به سیم در هنگام حرکت دادن نخ دندان وارد شده و در ادامه لازم است نخ دندان در فضای بین دو دندان حرکت داده شود. با تکمیل این کار، فرآیند کشیدن نخ دندان بر روی دو دندان بعدی تکرار خواهد شد.

شستشوی پلاک‌های نگهدارنده


برای این کار می توانید از آب ولرم  و مایع صابون و یک مسواک نرم استفاده کنید. پلاک های متحرک خود را با خمیر دندان های معمولی تمیز نکنید  چون این کار باعث سایش پلاک های شما می شود.

هرگز پلاک های خود را با آب جوش تمیز نکنید چون  انجام این کار سبب وارد آمدن آسیب های جدی به پلاک های شما می شود. به هنگام شستشو دقت کنید زیر سطحی که پلاک ها را می شویید نرم باشد و یا ظرفی پر از آب زیر دستتان باشد تا اگر اتفاقی پلاک ها از دست شما سر خورد صدمه نبیند. هر هفته پلاک های دندان خود را در یک محلول شستشو غوطه ور کنید تا آلودگی ها وجرم های پلاک تان پاک شود. از سرکه سفید هم می توانید به عنوان محلول تمیز کننده استفاده کنید.

توصیه های مهم در بهداشت دهان و دندان حین ارتودنسی


 1. شما علاوه بر مسواک معمولی (نرم یا متوسط)، به مسواک مخصوص ارتودنسی، مسواک بین دندانی و نخ دندان سوپرفلاس(نخ ندان مخصوص ارتودنسی) نیاز دارید. پس از هر وعده غذایی، باید به دقت مسواک زد و پس از مسواک زدن، دندان ها و وسایل ارتودنسی را به دقت بررسی و کنترل کرد. توالی صحیح رعایت بهداشت دهان به این شرح است: نخ دندان، سپس مسواک و بعد دهانشویه فلورایددار (روزانه یا هفتگی) همچنین لازم است لثه ها را مرتب با آب نمک رقیق و به کمک انگشت ماساژ داد.
 2. خونریزی از لثه هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن، نشانه التهاب لثه است و لازم است بهداشت دهان دقیق تر و موثرتر رعایت و در صورت صلاحدید متخصص ارتودنسی، دندان ها جرمگیری شود. گاهی حساسیت دندان ها به گرما و به خصوص سرما (هوای سرد یا نوشیدنی های سرد) نشانه پوسیدگی دندانی است، در این صورت باید در اولین فرصت آن را به متخصص ارتودنسی اطلاع داد.
 3. اگر دستگاه متحرك ارتودنسی دارید در ساعاتی كه از آن استفاده نمی كنید حتماً آن را در جعبه مخصوص خود که حاوی آب باشد قرار دهید. هیچ گاه دستگاه متحرك خود را داخل دستمال كاغذی قرار ندهید چون ممكن است آسیب ببیند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *