درمان آندربایت (جلو بودن دندان های پایین و بزرگ بودن فک پایین) با ارتودنسی

در حالت ایده‌آل، دندان‌های فک بالایی و پایینی اصطلاحا جفت هستند به این معنا که دندان‌های فک بالا  در حالت بسته‌ی فک‌ها، دقیقا بالای دندان‌های فک پایین هستند و نسبت به آن ها عقب یا جلوتر نیستند. با این حال در مواردی دندان‌های فک پایین جلوتر از دندان‌های فک بالا قرار می‌گیرند که به این حالت آندربایت گفته می‌شود. مشکل اندربایت یا جلو بودن دندان ها ی پایین در حال حاضر مشکلی شایع در بین کودکان و بزرگسالان است. مشکل آندربایت موجب می‌شود که والدین نسبت به سلامت دندان‌های کودک خود بسیار نگران شوند. اما در این مورد زیاد جای نگرانی نیست چرا که در اغلب موارد این مشکل به خودی خود برطرف می‌شود. اما در صورتی که با گذشت زمان این حالت برطرف نشود، لازم است که علت بروز این مشکل تشخیص داده شده و روش‌های درمانی ممکن مورد بررسی قرار گیرند.درمان مشکل آندربایت نه تنها برای حفظ سلامت دندان‌ها لازم است بلکه می‌تواند برای حفظ اعتماد به نفس شما و مثبت بودن تصوری که از ظاهر خود دارید، ضروری باشد.

علل رشد آندربایت


وراثت نقش مهمی در ابتلا به این عارضه دارد. آیا یکی از والدین شما به این مشکل مبتلاست؟ اگر چنین است، شانس زیادی وجود دارد که شما و فرزندتان نیز به این مشکل مبتلا شوید.

به غیر از ژنتیک، علل زیر نیز در ابتلا به این عارضه نقش دارند:

  • مکیدن انگشت به مدت طولانی
  • کشیدن و فشار مداوم زبان به دندان های جلو
  • استفاده از پستانک و بطری با سایز نامناسب برای نوزاد

هر یک از این عادات در طولانی مدت اثر نامناسبی بر روی دندان خواهند داشت. برای مثال مکیدن انگشت تا زمان رشد دندان های دائمی احتمال ابتلا به این عارضه را به شدت افزایش می دهد.

عوارض عدم درمان عارضه آندربایت


آندربایت شدید می‌تواند باعث ناهنجاری صورت و بزرگ‌ دیده شدن چانه شود. علاوه بر مشکلات زیبایی که در اثر آندربایت ایجاد می‌شود، مشکلات دیگری از جمله دشوار شدن جویدن، بلعیدن و صحبت کردن نیز اتفاق می‌افتد. مشکلات بایت که در اثر جلو زدگی فک پایین ایجاد می‌شود می‌تواند منجر به نوک به نوک شدن دندان های بالا و پایین و در نتیجه ساییدگی مینای دندان شده و احتمال تحلیل ریشه و پوسیدگی دندان یا مشکلات دیگر دندانی را افزایش می‌دهد. همچنین آندربایت باعث مشکلات مفصل گیجگاهی فکی ( TMJ) می‌شود که می‌تواند وضعیتی دردناک باشد.

درمان ها


ارتودنسی

آندربایت زمانی مشکل ساز می شود که دندان‌های پیشین در فک پایین، از دندان‌های پیشین بالا جلوتر هستند. این مشکل نیز با استفاده از ارتودنسی قابل درمان است. برخلاف تصور عامه تمام موارد آندربایت نیاز به جراحی ندارد. در واقع بسیاری از موارد آندربایت خفیف تا متوسط را می‌توان با روش‌های غیرجراحی ارتودنسی با موفقیت درمان کرد. روش‌های غیرجراحی بر روی کودکان نتیجه بهتری را نسبت به بزرگسالان به دست می‌دهد، چون فک در دوران کودکی هنوز در حال رشد است. چنانچه آندربایت در سنین پایین تشخیص داده شود، احتمال این که درمان‌های غیرتهاجمی مانند جراحی در آینده ضرورت یابد، کاهش می‌یابد. برای درمان غیرجراحی آندربایت از ترکیبی از روش‌های زیر بهره گرفته می‌شود:

بریس

اصلاح آندربایت با بریس همواره بهترین روش نیست، چون بریس مشکل اندازه فک را حل نمی‌کند. با این حال بریس برای رفع آندربایت خفیف مفید است. گاهی اوقات چند دندان کشیده می‌شود تا بقیه دندان‌ها فضای بیشتری پیدا کنند و بهتر در فک جا شوند، اما بریس تغییر چشمگیری را در ظاهر بیمار ایجاد نمی‌کند.

گسترش دهنده فک بالا

این دستگاه با استفاده از یک قاب سیمی سعی در گسترش دندان های فک بالا دارد. با گذشت زمان سایز عرضی دستگاه افزایش می یابد تا تنظیم دندان های دو فک به حالت عادی برسد.

ماسک صورت برای کشش معکوس

این دستگاه شبیه هدگیر مخصوص ارتودنسی است. این دستگاه به دور سر بیمار متصل می شود و با اعمال فشار از طریق سیم های فلزی به دندان های عقب فک بالا سعی در تنظیم فاصله فک دارد.

روش های زیبایی

روش درمانی پیشنهادی آندربایت، برای بزرگسالانی که بیماریشان خفیف است جراحی زیبایی می باشد. در بعضی موارد دندان پزشک می تواند دندان های پایین را تغییر شکل داده و دندان های بالا را روکش کند. درست است که این عمل موجب اصلاح آندربایت و انحراف فک نمی شود، اما باعث کمتر جلوه شدن این ناهنجاری گشته و اجازه می دهد زمانی که دهان بسته است دندان های پایین در پشت دندان های بالا قرار گیرند.

جراحی به همراه ارتودنسی

ابتلا به آندربایت شدید که مانند فک دراز و لاغر یا فک جلو آمده به نظر می رسد در میان افراد کاملا شایع است. بایت یا اکلوژن/ انسداد معمولا برای اینکه به اندازه کافی درمان شود به ارتودونسی و جراحی نیاز دارد. بیماران دچار این عارضه از نوعی اختلال عملکرد مربوط به خوردن غذا و همینطور نگرانی های چندی در رابطه با زیبایی خود رنج می برند. گونه ها غالبا به شدت صاف و چانه اغلب هم از جهت افقی و هم از بعد عمودی کاملا بزرگ است. اصلاح جراحی غالبا هنگامی به لحاظ زیبا شناختی بیشتر موفقیت آمیز است که هم فک بالا کمی به جلو و هم فک پایین کمی به عقب حرکت داده شوند. توازن صورت در این موارد بیشتر مطلوب است زیرا می توان در اطراف بینی، گونه ها، لب ها و چانه اثرات مثبتی گذاشت.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *