درد در حین درمان ارتودنسی :دلایل و روش‌های کاهش درد

درد ارتودنسی قابل مقایسه با درد دندان نیست و بهتر است بگوییم که در روزهای اول ارتودنسی دندان ها کمی حساس می شوند، که به زودی برطرف خواهد شد.این موضوع برای بعضی از افراد نگران کننده است اما این نگرانی بی مورد است.

لازم به ذکر است که به مسایل بهداشت دهان و دندان توجه ویژه ای داشته باشید، ناراحتی و درد ممکن است باعث ترس از مسواک زدن بشود، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند منجر به ورم لثه، و یا التهاب لثه ها بشود که در این صورت دندان ها به شدت حساس خواهند شد. در این مقاله توضیحات لازم در زمینه درد ارتودنسی را شرح داده ایم.

علت درد در حین ارتودنسی


بعد از پیاده کردن دستگاه های ارتودنسی داخل دهان و همچنین پس از هر بار فعال نمودن دستگاه ها مختصری درد روی دندان ها و آزردگی برای لب و دهان احساس می شود. دلیل درد ارتودنسی اعمال نیرو به دندان ها می باشد. آزردگی انساج دهانی نیز ناشی از حضور دستگاه های ارتودنسی در حکم جسم خارجی است. میزان درد و ناراحتی مزبور بسته به آستانه تحمل بیمار و وضعیت دستگاه های ارتودنسی متغیر است. البته هم درد دندانی و هم آزردگی انساج دهان گذرا بوده و در صورتی که درمان تحت کنترل متخصص ارتودنسی باشد ظرف چند روز برطرف می گردد.

ارتودنسی درد دارد، زیرا اولا سیم‌ها و براکت‌ها برای دهان جدید هستند و دوما، دندان‌های شما را به صورت فعالی حرکت می‌دهند. استفاده از بریس درد دارد، زیرا موقعیت دندان‌های شما را با چرخش آن‌ها در موقعیت فعلی خود، عوض می‌کند. درد، راهی است که بدن شما به شما می‌گوید که چیزی اشتباه است و در چند هفته اول، قبل از این که به حرکات دندان‌ها عادت کند، به شما می‌گوید که چیزی به طور جدی نادرست است.

همچنین بریس به خاطر وجود براکت‌ها درد دارد، زیرا اگرچه براکت‌ها برای آسیب رساندن به پوشش نرم داخل دهان شما طراحی نشده‌اند، ولی می‌توانند تا حدودی باعث خراشیدگی و تحریک دهان شوند. این حالت می‌تواند هفته‌ها طول بکشد، به این معنی که پوست داخل دهان شما ممکن است بسیار حساس شود. اگر نمی‌خواهید در هنگام استفاده از بریس دچار خراشیدگی شوید، اینویزیلاین گزینه‌ خوبی در طول این زمان می‌باشد.

دردها و ناراحتی ها در ارتودنسی


نکته اینجاست که در درمان‌های ارتودنسی درد و ناراحتی بسیار کمتر از آن است که فکر می‌کنید یا می‌شنوید! هرچند باید تغییری در روند زندگی‌تان انتظار داشته باشید و بپذیرید که ارتودنسی برای خود مشکلاتی و ناراحتی‌هایی خواهد داشت که اگر نتایج ارتودنسی برای شما ارزشمند است، به تحملشان می‌ارزند:

  • بلافاصله پس از کار گذاشتن براکت : هنگامی که براکت ارتودنسي در دهان قرار داده شده و به دندان ها متصل می شود هيچ گونه دردي احساس نمي شود ولي پس از چند ساعت، درد خفیفی ممکن است تجربه کنید. در همان روزی که براکت گذاشته اید، ممکن است به آن عادت نداشته باشید و جویدن غذا برایتان کمی سخت باشد. شما مي توانيد از غذاهاي معمولي استفاده كنيد ولي بهتر است چند روز اول غذاهای نرم تر مانند ماست، سوپ، پنیر و ماکارونی مصرف کنید.
  • سه روز اول پس از گذاشتن براکت : چون فشار ملایمی به دندانهایتان وارد می شود تا از جای خود به موقعیت مناسب حرکت کنند، ممکن است کمی احساس ناراحتی را تجربه کنید. با این حال خیلی زود به فشاری که از سیم ارتودنسي و الاستیک یا کش لیگاچور وارد می شود عادت می کنید.معمولا این ناراحتی ظرف ۵ روز در اکثر بیماران برطرف می شود.
  • ناراحتی احتمالی بعدی دست کاری‌های حین عوض کردن سیم ها ست که در طی جلسات ویزیت ممکن است احساس بدی به شما منتقل کند.
  • درد و ناراحتی در سطح داخلی لب و گونه به خاطر نوک سیم اصلی یا فرعی و یا قلاب‌ها روی اتصالات که بلند می‌شود و ممکن است باعث آزار شود. اگر زخمی ایجاد شود مانند بقیه زخم‌ها که در محیط دهان شایع هستند باید دوره بهبود را طی کنند.
  • ناراحتی آخر که نام آن را ناراحتی شیرین می‌گذارند حسی است که در زمان کندن اتصالات ارتودنسی تجربه می‌کنید. دکتر ارتودنتیست شما اگر تکنیک درستی داشته باشد، نیروی کمی در زمان کندن اتصالات احساس خواهید کرد و درد احساس نمی‌کنید مگر دندانی حساس شده باشد. به هر حال کندن هر براکت در کسری از ثانیه انجام می‌شود و هر ناراحتی‌ای هم کمتر از ۲ دقیق طول می‌کشد.

در آخر به خاطر بسپاریم که:
بسیاری از این ناراحتی‌ها در سیستم‌های جدید ارتودنسی یا به حداقل رسیده و یا دیگر وجود ندارد ولی درد و حساسیت دندان چون به خود فرد هم بستگی دارد، ممکن است از کنترل ارتودنتیست خارج باشد و حتی با مدرن‌ترین تکنیک‌ها هم کمی ناراحتی برای بیمار وجود داشته باشد!

روش های کاهش درد


جویدن برای کاهش دردهای خفیف ناشی از ارتودنسی بسیار مفید فایده است.البته باید خاطر نشان شود که متخصصان ارتودنسی مدتی است که از مواد کارا و مفیدتر استفاده می‌کنند، موادی که می‌تواند تا حدی درد ناشی از این درمان را در مراحل اولیه کاهش دهد اما به طور کلی باید یک دوره زمانی ۲ تا ۶ روزه را برای سازگاری و انطباق با شرایط این دستگاه در نظر بگیرید. مسکن ها می‌توانند طی ۳ تا ۴ روز ابتدایی، درد را تسکین دهند.

برای کاهش همه دردها، یک داروی مسکن، یک ساعت قبل از قرار دادن دستگاه تجویز می‌شود، این دارو را در صورت نیاز یعنی زمان درد می‌توان مجددا مصرف کرد و اگر درد همچنان ادامه داشت، حتما باید با ارتودنتیست خود تماس بگیرید! به هیچ وجه برای تسکین درد از آسپرین استفاده نکنید زیرا این مسکن باعث خونریزی می‌شود. در این مواقع فقط باید از پاراستامول کمک گرفت.

میزان درد و ناراحتی مزبور بسته به آستانه تحمل بیمار و وضعیت دستگاه های ارتودنسی متغیر است. البته هم درد دندانی و هم آزردگی انساج دهان گذرا بوده و با کمک متخصص ارتودنسی، طی مدت چند روز برطرف می گردد. به منظور کاهش دوره درد، یک ساعت قبل از ویزیت ماهیانه ارتودنسی و در صورت بروز درد بعد از هر ویزیت هر ۴ ساعت ایبوبروفن مصرف نمایید. قرقره کردن آب نمک گرم داخل دهان به منظور افزایش گردش خون نسجی و کاهش آماس احتمالی نیز موثر است و همچنین استفاده از موم ارتودنسی روی نواحی از دستگاه های ارتودنسی که آزار دهنده هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *