جرمگیری و ارتودنسی دندان

جرم از بافت سختی تشکیل شده که از تجمع پلاک هایی که از روی دندان پاک نشده اند تشکیل می شود .جرم ها یکی از عوامل بیماری های لثه محسوب می شوند و علاوه بر آن رنگ دندان را تغییر و سلامت دندان ها را نیز تهدید می کنند .جرم دندان ها، در روی دندان ها و بین دندان ها کاملا نمایان می باشند . دندان ها و فضای دهان با برداشتن جرم ها سالم تر باقی می مانند .

حتی اگر شما همیشه از دندان‌های خود به خوبی مراقبت کرده و مسواک بزنید و از نخ دندان هم استفاده کنید، باز هم تقریباً غیرممکن است که بتوانید همه اطراف بریس‌ها و سیم‌کشی‌ها را تمیز کنید. هر چه مدت زمان بیشتری بریس‌ها روی دندان‌های شما قرار گرفته باشند احتمال تشکیل شدن پلاک‌های دندانی نیز بیشتر افزایش می‌یابد.به همین دلیل بهتر است قبل از انجام ارتودنسی عمل جرمگیری دندان را انجام دهید همچنین لازم است به محض این که بریس‌ها را از روی دندان خود برداشتید به یک دندانپزشک مراجعه کرده و عمل جرم‌ گیری دندان را انجام دهید. با این کار شما زندگی بدون وجود بریس را با دندان‌هایی زیباتر، تمیزتر و بدون هر گونه لکه‌ای آغاز کرده‌اید. بهترین زمان برای درمان ریشه دندان‌ها، قبل از قرار دادن است، زیرا پلاک‌ها کاهش یافته و دندان‌های در دوره درمان ارتودنسی تمیزتر خواهند ماند و بوی بد نیز نخواهند گرفت.

علل ایجاد جرم دندان


بزاق دهان به طور طبیعی دارای املاح و مواد معدنی است که در قسمت هایی از دندان ها رسوب می کنند در اثر مرور زمان میکروب های دهانی و مانده مواد غذایی به این رسوبات اضافه شده و اولین مراحل  تشکیل پلاک آغاز می شود.

در مراحل اولیه پلاک ها به آسانی با مسواک و نخ دندان قابل پاک شدن هستند اما اگر به موقع از روی دندان برداشته نشوند این پلاک ها به مرور حجیم شده و پس از مدتی به جرم تبدیل می شود.جرم ها از بافت سختی تشکیل شده اند که از تجمع و گرد همایی پلاک ها یی که به موقع تمیز نشده اند تشکیل شده اند.

جرم ها یکی از عوامل  پوسیدگی دندان ، بوی بد دهان  و بیماری های لثه هستند علاوه بر آن جرم ها رنگ  و سلامت دندان ها را نیز تهدید می کنند. جرم دندان بر خلاف پلاک در روی دندان ها و همچنین ما بین دندان ها کاملا مشهود می باشد. دندان ها وفضای دهان با برداشتن جرم ها به طور دوره ای سالم تر باقی می مانند.

علت جرم گیری دندان قبل و بعد از ارتودنسی


متخصصین ارتودنسی ترجیح می دهند که قبل از نصب براکت ها روی دندان ها اول جرمگیری کرده و سپس اقدام به ارتودنسی دندان کنند. اگر قبل از نصب پلاکت ها جرم گیری صورت نگیرد  و با وجود جرم روی دندان ارتودنسی صورت بگیرد دندان ها مستعد پوسیدگی می شوند. عمل  جرم گیری به بهداشت دهان و دندان کمک کرده ، بوی بد دهان را از بین برده و تمیز کردن دندان های ارتودنسی شده را راحت تر می کند.همچنین بعد از برداشتن براکت ها از روی دندان در صورت لزوم جرم گیری انجام می شود چون ممکن است در حین درمان به دلیل وجود براکت های ارتودنسی، بر روی دندان ها جرم قرار گرفته باشد.

نحوه انجام درمان


orthojerm2

جرم‌گیری دندان غالباً با برخی ابزار که برای این منظور طراحی شده‌اند انجام می‌شود. از آنجا که دندان‌های افراد با هم متفاوت است جرم‌ گیری باید بر اساس نیازهای فردی شما تنظیم شود ولی به هر حال، بیشتر جرم‌ گیری‌ها با الگوی مشابه انجام می‌شوند.

در ابتدا، دندانپزشک دهان شما را معاینه کرده تا میزان سلامت بافت‌های دهانی شما را مورد ارزیابی قرار دهد. سپس وی با روش جرم‌ گیری اولتراسونیک یا با استفاده از ابزار فلزی جرم‌گیری را آغاز کرده و پلاک‌ها و جرم‌های دندان را از روی سطح آنها برمی‌دارد. جرم‌گیری اولتراسونیک به وسیله یک ابزار دستی با سری‌های کوچک که با فرکانس بالایی لرزش دارند انجام می‌شود. جرم‌های انباشته شده با لرزش سریع سری دستگاه بدون این که به دندان‌ها آسیبی وارد نمایند شکسته می‌شوند. یک جریان ثابت از مایع که به آن لاواژ گفته می‌شود به شدت نوک دستگاه را خنک کرده و به برداشته شدن پلاک‌ها کمک می‌کند. به طور همزمان این جریان مایع جرم‌ها و مواد لای دندان‌ها را نیز می‌شورد.

برخی از دندانپزشکان از کورت که یک ابزار دستی منحنی شکل مخروطی است و به راحتی به اطراف و دور دندان‌ها دسترسی دارد استفاده می‌کنند. اگر دندان‌های شما حساس است با استفاده از این ابزار دستی می‌توان جرم‌ گیری تخصصی را با راحتی بیشتری انجام داد. اگر دندانپزشک از مهارت کافی برخوردار باشد فقط با اعمال یک فشار ملایم و با استفاده از هر نوع ابزاری قادر است که همه جرم‌های روی سطح دندان را تراشیده شده و از بین ببرد. در نهایت، دندان‌های شما با استفاده از یک برس چرخشی کم سرعت نرم تمیز می‌شود. برای این کار از یک ژل شبیه به خمیردندان با دانه‌های شن مانند استفاده می‌شود و نوک چرخشی آن اطراف دندان‌ها را تمیز و براق می‌کند.

نکاتی در رابطه با جرمگیری دندان


در گذشته مراجعین برای انجام دادن جرم گیری  قبل از ارتودنسی بر روی دندان های خود بر این باور بودند که انجام این کار باعث می شود که مینای دندان از بین برود و دندان ها شل شود ولی در صورتی که این رسوباتی که به مرور زمان بر روی دندان تشکیل شده اند موجب تحلیل بافت نگهدارنده دندان می شوند و در نهایت تخریب لثه وشل شدن دندان را به همراه دارد. به همین خاطر ارتودنتیست اقدام به جرم گیری قبل و بعد از ارتودنسی می کند تا دندان به مرور زمان بافت های نگهدارنده خود را از دست ندهند.

هزینه


قیمت و هزینه جرم گیری دندان بستگی به عوامل متعددی دارد از جمله این عوامل می توان به روش (فن آوری) مورد استفاده در درمان، تعداد جلسات مورد نیاز اشاره کرد . گاهی دندان پزشک شما را به دندان پزشکی که در زمینه جراحی پیشرفته مهارت دارد (پریودنتیست) ارجاع می دهد. می توانید از مسئول بیمه خود در مورد نوع پوشش بیمه سوال کنید. به هرحال به خاطر قیمت جرم گیری دندان از انجام آن که یک شیوه پیشگیرانه و درمانی است، منصرف نشوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *