تجهیزات لازم ارتودنسی و سیم کشی دندان

متخصص ارتودنسی عمدتاً بیمارانی که نیاز به اصلاح برخی ناهنجاری‌های فک مانند دندان‌های نامرتب، مال‌اکلوژن یا فضای زیاد بین دندان‌ها دارند را درمان می‌کند. درمان این مشکلات نیاز به استفاده از تجهیزات ارتودنسی دارد. تجهیزات مفید زیادی برای کمک به دستیابی به نتایج عملکردی و زیبایی مورد نظر وجود دارد. تجهیزات ارتودنسی دارای انواع مختلفی هستند که برخی از آنها ثابت و برخی دیگر متحرک می‌باشند. این تجهیزات با اهداف مختلفی از درمان فعال تا نگهداری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ابزار مورد نیاز در درمان ارتودنسی


در این قسمت به برخی از ابزار و دستگاه های مورد استفاده در انجام ارتودنسی اشاره می کنیم:

بریس ها

بریس وسیله ای است که بر روی دندان قرار می گیرد. یکی از ابتدایی ترین ابزارهای ارتودنسی که در شیوه ثابت از آن استفاده می شود، بریس فلزی است. امروزه ابزارهای ارتودنسی پیشرفته ای به صورت هم ارز با بریس فلزی به کار می روند، در حالی که بریس های فلزی اهمیت و محبوبیت خود را از دست نداده اند.

بریس های دیمون از انواع دیگر ابزارها هستند که مطلوبیت آن ها به دلیل شفافیت متریال به کار برده در ساخت بریس‌ها است. مزیت بریس دیمون دیده نشدن آن در سطح دندان‌ها است، در حالی که ایراد این بریس‌ها ظرافت و شکننده بودن آن‌ها است.

از دیگر بریس های به کار برده شده در درمان ارتودنسی انواع لینگوال هستند. این بریس ها در سطح پشت دندان‌ها قرار می گیرند و از این نظر بسیار مطلوب هستند، اما برای تکلم و غذا خوردن مشکلات زیادی ایجاد می کنند و عادت کردن به آن‌ها بسیار دشوار است.[irandentalclinics.com/en]

انواعی از بریس های ارتودنسی با نام اینویزیلاین وجود دارند که ساختار کاملاً متفاوتی دارند. این بریس های شیشه ای به طور کامل با قالب دندانی ساخته می شوند و سطح دندان‌ها را می پوشانند. نداشتن نمای بیرونی از مزیت این بریس های شیشه‌ای است، اما طول درمان و هزینه‌های استفاده از این ابزار کمی بیشتر است.

 

لیگاتور(بست کشی) یا اورینگ

لیگاتور کش کوچکی است که جهت نگه داشتن سیم ارتودنسی روی براکت ها به کار می رود. لیگاتورها در رنگ‌های مختلف عرضه می‌شود و بیمار دامنه انتخاب گسترده‌ای از سفید تا رنگ‌های شاد دارد.

کش ارتودنسی

کش یا رابر بند الاستیکی یکی از اجزا متحرک بریس است که به هوک‌ها (قلاب‌های) روی بریس متصل می‌شود. این کش قدرت و توانایی حرکت دادن دندان در جهت‌هایی را دارد که انجام آن با استفاده از بریس دشوار یا غیرممکن است. گاهی از سیم های نازک فلزی تحت عنوان کوبایاشی جهت ایجاد قلابی دور براکت استفاده می شود تا کشی ارتودنسی به آن وصل شود. از هوک نیز برای اتصال کش کمک گرفته می شود؛ هوک ها روی براکت ها یا بند ارتودنسی می باشند.

سیم های ارتودنسی

در واقع سیمی که برای ارتودنسی استفاده می شود یک سیم قوس دار بوده که متصل به براکت های دندان می باشد این سیم به این دلیل قوس دار ساخته شده است که  دندان های ردیف بالای شما تشکیل قوس بالایی دندان ها را داده و دندان های پایینی تشکیل قوس پایینی دندان ها را داده است. همه سیم های ارتودنسی از آلیاژ ساخته می شوند (آلیاژ به هر گونه ترکیبی از دو یا چند فلز، گفته می شود).انواع سیم هایی که مورد استفاده ارتودنسی قرار می گیرند:

  • طلا
  • استیل ضد زنگ
  • کبالت ، کروم ، نیکل
  • نیکل ، تیتانیوم

طلا اولین فلزی بود که در ارتودنسی استفاده شد. طلا در حفره دهان بسیار خورنده است و هزینه آن گران تمام می شود اما به خاطر قابلیت چکش خواری و قابلیت عملیات حرارتی بسیار محبوب بود.

آلیاژ استیل ضد زنگ، ماده ای است که به طور سنتی در ارتودنسی مدرن استفاده می شود. کار دست بر روی این ماده نسبتا آسان بوده (قابلیت چکش خواری دارد) و در حفره دهانی غیر خورنده است و از نظر سیستم انتقال کنترل شده نیرو موثر می باشد.

 

هدگیر

هدگیر یک ابزار ارتودنسی است که بخشی از آن خارج از دهان قرار می گیرد و نیروی کافی برای حرکت دادن دندان و هدایت رشد فک و صورت، ایجاد می کند. چند نوع مختلف هدگیر ارتودنسی وجود دارد که هر کدام برای شرایط خاصی طراحی شده و در آن موقعیت بهتر عمل می کند. برای رفع نیازهای شخص شما، برنامه درمانی ویژه شما طراحی می شود و مناسب ترین نوع هدگیر انتخاب می شود. ارتودنتیست شیوه استفاده و مراقبت از آن را به شما یاد می دهد. رعایت دقیق دستور العمل استفاده از آن بسیار مهم است و بیمار و ارتودنتیست با همکاری یکدیگر می توانند به بهترین نتایج درمانی دست یابند.

دستگاه توین بلاک (Twin Block)

تویین بلاک دستگاه فانکشنالی برای کمک به بهبود رشد فک پایین و اصلاح اورجت دندان‌ها است. تویین بلاک امروزه محبوب‌ترین دستگاه فانکشنال مورداستفاده در امریکا می‌باشد. این ابزار از دو صفحه آکریلیک بالا و پایین تشکیل‌شده است که باهم برای اصلاح مشکلات دندانی کار می‌کنند. صفحه بالایی متناسب با فک بالا و صفحه پایینی متناسب با فک پایین است و باهم، فک پایین را به جلو می‌آورند. تویین بلاک به دلیل این که از صفحات آکریلیک ساخته می‌شود می‌تواند هم شفاف و هم رنگی باشد.

 

ضربه‌گیر لب و گونه‌ها

ضربه‌گیر لب و گونه‌ها برای حفظ دندان از برخورد با لب یا گونه‌ها طراحی‌شده‌اند. عضلات لب‌ها و گونه‌ها می‌تواند فشاری بر روی دندان‌ها اعمال نمایند و باعث شوند دندان‌ها از جایگاه اصلی خود خارج شوند. این ضربه‌گیر کمک می‌کند تا جلوی این فشارهای اضافی گرفته شود.

فیس ماسک

فیس ماسک(Face Mask ) دستگاهی است که در جلوی صورت قرار گرفته و دارای دو تکیه گاه روی چانه و پیشانی می باشد.این دستگاه که در درمان کراس بایت قدامی بکار می رود, از طریق الاستیک هایی به قلاب های مخصوص تعبیه شده در پلاک متحرک داخل دهانی وصل می شود و از این طریق باعث تسریع رشد فک بالا می گردد. بهترین زمان تاثیرگذاری این دستگاه, اوایل دوره دندانی مختلط (۶ تا ۸ سالگی) است. استفاده از این دستگاه در بیمارانی که ارتفاع عمودی صورتشان زیاد است و یا لبه پائینی فکشان شیب زیادی دارد ، توصیه نمی گردد. طول دوره درمان با این دستگاه معمولا بین ۶ تا ۱۲ ماه است و باید حداقل روزی ۱۲ تا ۱۴ ساعت استفاده شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *