انجام ارتودنسی و درمان دندان نیش نهفته

بعضی مواقع دندان ها به ویژه دندان های نیش به علل نامشخص در فک نهفته می شوند و دندان های نیش در گوشه فک قرار گرفته و و شامل دو دندان از فک بالا و دو دندان در فک پایین می باشند. نهفتگی دندان های نیش عمدتا در فک بالا اتفاق می افتد و این دندان ها به صورت افقی یا نیمه عمودی در سطح کام باقی می ماند، در این حال دندان های نیش بیشتری در دهان باقی می مانند.

علل ایجاد دندان نیش نهفته


عوامل مختلفی در شکل گیری دندان نیش نهفته نقش دارند که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

کمبود جا در فک

کمبود جا (کمبود فضا) شایع ترین دلیل ایجاد دندان نهفته است و اغلب باعث نهفتگی دندان های عقل و نیش می شود. این ناهنجاری به نامتناسب بودن اندازه فک و تعداد دندان ها مربوط است و الزاما به این معنا نیست که فک بسیار کوچک است. دندان عقل نهفته در نژاد آفریقایی کمتر و در جوامعی که تبادل ژنی زیاد است، بیشتر دیده می شود. به طور کلی ۸۰ درصد مردم دندان عقل نهفته دارند. شیوع نهفتگی دندان به دلیل کمبود جا به ترتیب در دندان عقل پایین، دندان عقل بالا، دندان نیش فک بالا، دندان آسیای کوچک فک پایین و به ندرت در نیش فک پایین دیده می شود.

عوامل ژنتیک

عوامل ژنتیک در بروز برخی از دندان های نهفته به ویژه دندان نیش نهفته موثر دانسته شده است. مطالعات نشان داده اند که دندان های کوچکتر از اندازه طبیعی و نهفتگی دندان نیش با یکدیگر مرتبط بوده و الگوی ژنتیک دارند.

اختلالات شکل و آناتومی دندان

گاهی دندان ها در پروسه تکاملی دچار تغییرات شدید شکلی شده به نحوی که قابلیت رویش طبیعی را از دست می دهند.

ضربه به فک و دهان

ضربه به دهان کودک (روی لثه‌ها) گاهی راه خروج دندان از لثه را می‌بندد. در این مواقع نوعی بدشکلی به وجود می‌آید و پدر و مادرها به دلیل خالی ماندن محل رویش دندان یا تعداد کم دندان‌ها کودک را به کلینیک‌های دندان‌پزشکی می‌برند. ناهنجاری‌ها در اثر ضربه گاه قابل درمان است و گاه غیرقابل درمان.

ضایعات سر راه دندان

این ضایعات به شکل کیست‌ها و تومورهایی هستند که اطراف تاج و ریشه دندان قرار گرفته‌اند و منشاء جنینی دارند. این ضایعات ممکن است خوش‌خیم یا مشکل جدی باشند و در هر صورت باید درمان شوند. اگر این ضایعات باعث اختلال در روند رشد طبیعی دندان نیش شوند، به مداخله جراحی نیاز پیدا می‌کنند. سن بروز ضایعات لثه‌ای بین ۱۸ تا ۳۵ سالگی است.

آشکارسازی و ارتودنسی برای دندان نیش نهفته


گزینه‌های درمانی برای دندان‌های نهفته و بدون جا، به نوع و شدت و نامرتبی دیگر دندان‌ها بستگی دارد. دندانپزشک، متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت، گزینه‌های مختلف را برای شما شرح می‌دهد که یکی از آنها می‌تواند جراحی باشد.

معمولاً دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی مشکل را تشخیص خواهد داد. آنها متوجه خواهند شد که دندان شما به صورت طبیعی و عادی رشد نمی‌کند، آنها برآمدگی دندان را در کام یا لثه در زیر بینی شما چک می‌کنند و با استفاده از عکس‌های رادیولوژی وجود و موقعیت دندان را بررسی می‌کنند. اغلب، دندانپزشک شما را به یک متخصص ارتودنسی یا جراح فک و صورت ارجاع می‌دهد تا آنها در مورد بهترین راه برای حل این مشکل نظر بدهند.

گاهی نمی توان دندان نیش نهفته را نجات داد. گاه این دندان ها به استخوان اطراف جوش خورده اند و چاره ای نیست جز کشیدن آن ها! گاهی هم کشیدن دندان پبشنهاد می شود چون خیلی جابه جا شده و نمی توان آن را نگهداری و به جای خود هدایت کرد!

رایج‌ترین درمان برای دندان نیش نهفته تحت عنوان آشکارسازی و ارتودنسی نامیده می‌شود. در این فرایند از ارتودنسی و یک جراحی ساده استفاده می‌شود. هنگامی که فضا برای حرکت دادن دندان نیش نهفته به جایگاه اصلی آن، باز شد، فرایند در معرض قرار دادن و براکت گذاری توسط جراح فک و صورت انجام خواهد شد.

در طول جراحی آشکارسازی و ارتودنسی، قسمتی از لثه که بر روی دندان نهفته قرار گرفته است، بلند شده و دندان نمایان می‌شود. سپس جراح یک براکت ارتودنسی مجهز به زنجیر طلای کوچک را به دندان نهفته‌ای که نمایان شده است، متصل می‌کند. زنجیر به یک سیم قوس دار ارتودنسی متصل می‌شود. سپس در اغلب موارد، لثه به دقت بخیه شده و تنها زنجیر قابل مشاهده خواهد بود. اگر دندان نهفته در سقف دهان قرار گرفته باشد، ممکن است بدون پوشش، به حال خود گذاشته شود.

چند روز بعد، متخصص ارتودنسی بندهای پلاستیکی را بر روی زنجیر قرار می‌دهد تا بتواند اندکی نیروی کششی بر آنها وارد کرده و دندان نهفته به تدریج به موقعیت صحیح خود بازگردد. فرایند آشکارسازی و ارتودنسی می‌تواند تا یکسال به طول بینجامد تا بهترین نتیجه ممکن حاصل شود و باید در طول این مدت به دقت مورد بررسی قرار داشته باشد.

هنگامی که دندان نیش نهفته، مقداری بیشتر از حد طبیعی رشد کرد، ممکن است یک جراحی لثه لازم باشد تا بافت لثه بالای دندان، حجیم‌تر شود. میزان موفقیت فرایند آشکارسازی و ارتودنسی با افزایش سن بیمار کاهش می‌یابد. اگر دندان بیمار به صورت افقی نیز قرار داشته باشد، میزان موفقیت کمتر خواهد بود.

 

نکات مهم در رابطه با درمان


جراحی لازم برای باز کردن مسیر دندان نیش نهفته یک روش جراحی بسیار سر راست است که در مطب جراح دهان و دندان انجام می‌شود. برای اکثر بیماران، این عمل با استفاده از گاز خنده‌آور و بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در موارد انتخاب شده در صورتی که بیمار مایل به بیهوشی کامل باشد، عمل تحت بیهوشی با آرام بخش صورت می‌گیرد، اما به طور کلی برای این فرآیند ضروری نیست. در صورتی که این روش نیاز به برداشتن پوشش روی دندان بدون براکت گذاشتن داشته باشد، زمان لازم به نصف کاهش می‌یابد. این مسائل به طور دقیق در مشاوره قبل از عمل با پزشک‌تان مورد بحث قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *