اصلاح و درمان اوربایت (اورجت) با انجام درمان ارتودنسی

اورجت(اوربایت) فاصله افقی بین دندان های جلویی فک بالا و پایین است. اغلب به این وضعیت buck teet گفته می شود. اورجت زیاد می تواند به واسطه ردیف نبودن دندان های آسیا یا همان مولر (کلاس ۲)، عدم تعادل اسکلتی فک های بالایی و پایینی، بیرون زدگی دندان های پیشین بالایی، نبودن دندانی در فک پایینی، بهم ریختگی یا کج بودن دندان های پایینی و یا ترکیبی از موارد ذکر شده، اتفاق بیفتد. به علاوه برخی عادات دهانی مانند مکیدن انگشت یا فشار زبان می تواند این وضعیت را تشدید کند.

اوربایت تقریبا هفتاد درصد از اختلالات دندانی در کودکان را تشکیل می دهد. چندین روش درمانی برای آن وجود دارد اما یکی از شیوه های درمانی متداول برای بسیاری از بیماران، ارتودنسی است. این روش درمانی گزینه ای بسیار راحت است که در بسیاری از موارد می تواند موثر واقع شود.  از هر ده مورد اختلال دندانی، هفت مورد را اوربایت تشکیل می دهد که آمار قابل توجهی است. جای تعجب نیست که طیف گسترده ای از درمان ها برای آن وجود دارد. در این مقاله به برخی از این روش ها می پردازیم.

 

علت‌ های بروز اوربایت


 ژنتیک

اولین و مهمترین علت اوربایت، ژن‌هایی است که از طریق پدر، مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ شما به شما رسیده است. در این حالت، دو عامل موجب بروز حالت اوربایت می‌شود:

  • فک بالایی شما نسبت به فک پایینی رشد زیادی دارد و در نتیجه از فک پایینی جلوتر می‌رود.
  • فک پایینی رشد کافی ندارد که این حالت بیشتر شایع است.

عادات بد

عادت های نادرست در اوایل زندگی فرد، مانند مکیدن طولانی مدت انگشت، فشار وارد کردن زبان به دندان و استفاده از بطری و پستانک با سایز بزرگ برای نوزاد می تواند باعث بروز این مشکل شود. عاداتی که فرد در سال های بعدی عمر پیدا می کند، مانند جویدن مداد، نیز در بروز این عارضه تأثیرگذار است.

اختلالات فکی

دندان‌ های فک بالای فرد به حالت رو به جلو رشد می‌کنند. در این مورد نیز می‌توان مشکل را با صاف کردن نامرتبی دندان‌ها برطرف نمود.

انواع


دو نوع اوربایت وجود دارد: اوربایت عمودی و افقی.

  • اوربایت عمودی وقتی اتفاق می‌افتد که دندان‌های بالا به‌طور مشخصی با دندان‌های پایین همپوشانی داشته باشند.
  • اوربایت افقی یا اورجت، وقتی اتفاق می‌افتد که دندان‌های بالا خیلی بیشتر از دندان‌های پایین به سمت جلو متمایل باشند.

اوربایت می‌تواند ناشی از مشکل دندان یا ساختار فک باشد، منظور از اوربایت دندانی این است که دندان‌ها منجر به مشکل می‌شوند، در حالی که در اوربایت ساختاری، فک منشاء جلو بودن دندان است. با این که اوربایت به دو دسته افقی و عمودی تقسیم می‌شود، احتمال دارد برخی افراد هر دو نوع اوربایت را داشته باشند.

عوارض بیماری


دندان های فک بالا در هنگام بستن دهان کمی جلو تر از دندان های فک پایین هستند. این بیماری باید درمان شود زیرا می تواند باعث آسیب عمیق و ویژه ای به دندان های فک بالا و فرو رفتگی دندان های پایین در لثه بالا که منجر به آسیب به بافت لثه می شود و مشکلات فکی را نیز بوجود می آورد.

گزینه‌های درمان


مشکل اوربایت در کودکان ۱۰ تا ۱۴ ساله در مقایسه با بزرگسالان بیشتر قابل درمان است. در زیر انواع مختلفی از گزینه‌های درمانی موجود است:

  • سیم کشی
  • ارتودنسی به همراه کشیدن دندان
  • بریس نامرئی
  • جراحی ارتودنسی

موارد پیچیده‌ی اوربایت به تعدادی روش برای درمان نیاز دارند.

سیم کشی‌

هدف از سیم کشی، ردیف کردن دندان‌ها است. سیستم سیم کشی پیچیده و براکت برای اصلاح دندان‌های ناهموار استفاده می‌شود. دندانپزشک بریس‌ها را بطور سفارشی مطابق با دندان‌های بیمار تهیه می‌کند.

سیم کشی‌ها به طور کلی برای مدت کوتاهی در حدود دو سال استفاده می‌شود. در مرحله اول، سیم کشی‌ها به مرتب و ردیف شدن دندان‌ها کمک می‌کند. در حالی که در مرحله دوم، اوربایت به طرف عقب رانده شده و دندان‌های پایین به جلو کشیده می‌شوند. بنابراین کل مجموع دندان‌ها به درستی در یک ردیف قرار می‌گیرند. استفاده از سیم کشی در درمان اوربایت موفق بوده است.

ارتودنسی به همراه کشیدن دندان

یکی از روش‌های درمان معمول برای اصلاح مشکل اورجت، ایجاد فضای کافی در تاج دندان بر روی فک با کشیدن دندان‌های آسیاب کوچک و جمع کردن دندان‌های جلوی دهان می‌باشد. این روش درمانی معمولاً زمانی استفاده می‌شود که فرد دچار مشکل کوچک بودن قوس آرواره به خاطر از دست دادن دندان‌های دائمی بر روی فک پایین باشد

ارتودنسی و بریس نامرئی

این روش درمانی نسبتا جدید و آسان است. این روش شامل استفاده از پلاک شفاف است. این وسیله یک نوع مدرن از بریس است و به شکل یک سیستم فنجان پلاستیکی طراحی شده که بر روی دندان‌های بیمار قرار می‌گیرد. این بریس‌ها از نظر زیبایی مطلوب‌تر از بریس‌های معمول هستند.

بریس نامرئی دندان‌ها را در موقعیتی قرار می‌دهد که در نهایت می‌توانند در ردیف درست خود ثابت شوند. بیمار باید به مدت ۲۲ ساعت در روز از این پلاک‌ها استفاده کند. پلاک‌ها باید هر دو هفته یک بار تعویض شوند و بیمار ست جدید را استفاده نماید. این درمان برای اوربایت بیش از یک سال طول می‌کشد. این امر به تراز کردن خطوط دندان‌ها در صورت وجود اوربایت خفیف کمک می‌کند. با این حال، موارد شدید اوربایت را نمی‌توان به طور موثر با استفاده از بریس نامرئی درمان کرد.

جراحی ارتودنسی

این روش برای افرادی مناسب است که با مشکلات خاص در ارتباط با رشد آرواره و فک مواجه باشند. به این ترتیب برای درمان این افراد از عمل جراحی به منظور رفع مشکل پیش آمدگی دندان‌ها بر روی فک بالا استفاده می‌گردد. به این منظور لازم است وضعیت استخوان فک و آرواره بیمار اصلاح شده و با توجه به شرایط دندان‌ها، نحوه قرارگیری آنها بر روی هم تنظیم گردد. برای بسیاری از بیمارانی که مشکلات فک آنها باعث ایجاد پیش آمدگی دندان‌های فک بالا شده است، این روش می‌تواند روش درمانی موثری باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *