ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین : مزایا

ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین، در دندان پزشکی برای مرتب و صاف کردن دندان به کار می‌رود. البته این ارتودنسی‌ها همیشه به همین شکل نبوده‌اند. تقریباً سال ها زمان صرف شده است تا به ارتودنسی‌های شفاف امروزی دست یابیم.این روش ارتودنسی مزایا و معایی نیز دارد که در این مقاله شرح خواهیم داد.

اینویزیلاین  یا ارتودنسی نامرئی چیست ؟


در روش ارتودنسی نامرئی از یک سری قالب های پلاستیکی شفاف استفاده می شود. در این روش از نیروی ثابتی برای حرکت دادن دندان ها به صورت موثر استفاده شده و هر دو هفته یک بار تعویض می شود. پلاک های اینویزیلاین شباهت زیادی به محافظ های سنتی دهان دارند که از یک پلاستیک شفاف ، سبک و نازک ساخته می شود. پلاک های اینویزیلاین در تمام طول شبانه روز به جز هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باید استفاده شود.در مدتی که پلاک ها پوشیده و تعویض می شوند ، دندان ها را به تدریج حرکت داده تا زمانی که نتایج مورد نظر بدست آید.

بسیاری از بزرگسالان که مشکلات بایت یا کجی دندان دارند از صاف کردن دندان هایشان خودداری می کنند فقط به این دلیل که نمی خواهند در محل کارشان براکت هایی که شبیه مسیر راه آهن هستند بپوشند. اینویزیلاین توانسته است این مشکل را حل کند. پلاک های اینویزیلاین تقریبا نامرئی هستند و در واقع استفاده از آن ها خیلی راحت است طوری که بسیاری از افراد خیلی زود فراموش می کنند که آن را پوشیده اند.

متقاضیان مناسب برای ارتودنسی نامرئی


از آنجایی که بریس‌های نامرئی ارتودنسی به صورت سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود تا کاملاً اندازه باشد، استفاده از مزایای ارتودنسی نامرئی بهترین گزینه برای بزرگسالان و نوجوانان به شمار می‌رود. صاف و مرتب کردن دندان های کودکان پیچیده‌تر است. چون خود بیمار و دهانش در سنین پایین هنوز در حال رشد است، پزشک متوقف نشدن رشد را هنگام تعیین درمان مناسب در نظر می‌گیرد.

بریس‌های ارتودنسی شفاف معمولاً برای بیمارانی مناسب است که بی نظمی دندان‌هایشان خفیف تا متوسط است یا دندان‌هایشان اندکی فاصله‌دار است. به هم فشردگی و نامرتبی شدید دندان‌ها یا مشکلات مربوط به فاصله بین دندانی، از قبیل آندربایت، اوربایت یا کراس بایت شدید، به روش درمانی پیچیده‌تری نیاز دارد.

مزایا


  • شفاف و نامرئی بودن بریس‌: پلاک‌های ارتودنسی نامرئی از مواد گرید پزشکی تهیه می‌شود و عملاً نامرئی است و به هیچ وجه جلب توجه نمی‌کند.
  • تاثیرگذار بودن: ارتودنسی نامرئی لبخندی بی‌نقص را به ارمغان می‌آورد. به لحاظ علمی ثابت شده است که پلاک‌های شفاف به اندازه بریس، ونیر و دیگر درمان‌های ارتودنسی در اصلاح گستره وسیعی از اختلال‌های فک و دندان‌ها (مال اکلوژن) کارآمد هستند.
  • تکنولوژی به روز: اختلال‌های فک و دندان مشکل شایعی است، اما اکثر ما به دلیل سختی‌های براکت‌های فلزی ترجیح می‌دهیم، با این مشکلات کنار بیاییم و ارتودنسی انجام ندهیم. واقعاً چند نفر از ما حاضریم این همه درد و ناراحتی را به جان بخریم تا بتوانیم در نهایت لبخندی زیبا داشته باشیم؟ اما ارتودنسی نامرئی کار را ساده کرده است و پلاک‌هایی راحت و اندازه را با بهره‌گیری از تکنولوژی پیشرفته و نتایج پژوهش‌های دندان پزشکی در اختیار بیماران می‌گذارد.
  • دیگر مزیت ارتودنسی نامرئی متحرک بودن آن است، بنابراین بیمار می‌تواند با خیال آسوده هر چه دلش می‌خواهد بخورد و دندان‌ها را بدون مشکل مسواک بزند و از نخ دندان استفاده کند.
  • ارتودنسی نامرئی بسیار راحت است و چون در ساخت آن از فلز استفاده نمی‌شود، هیچ خراش یا زخمی داخل دهان ایجاد نمی‌شود. دیگر فایده عدم استفاده از فلز یا سیم این است که بیمار معمولاً زمان کمتری را برای تنظیم ارتودنسی در مطب پزشک سپری می‌کند.

روش انجام ارتودنسی نامرئی


متخصص ارتودنسی با بررسی کامل دندان‌ ها و فک بیمار، مناسب بودن ارتودنسی نامرئی را برای وی مشخص می کند. در جلسه اول بعد از معاینه از فک و دندان‌ های شما عکس رادیولوژی و عکس‌ های دیجیتال گرفته می شود و از دندان ها قالب گیری می کنند.

اگر شما برای این روش درمانی مناسب باشید مراحل و تکنولوژی ارتودنسی نامرئی تبیین خواهد شد و نحوه عملکرد نرم افزار سه بعدی نیز به شما توضیح داده می شود و برنامه درمانی خاص به شما داده خواهد شد و همه اطلاعات مربوطه به آزمایشگاه و شرکت تولید کننده ارتودنسی‌ نامرئی ارسال می گردد. آن ها مجموعه بریج های سفارشی‌ شما را تولید کرده و برای متخصص ارتودنسی می فرستند و درمان ارتودنسی نامرئی شروع می شود.

مجموعه ای از ردیف کننده های ارتودنسی (نامرئی) به بیمار داده می‌ شود. در مدت هر ارتودنسی به مدت ۱۴ روز پوشیده می شود و بعد در ارتودنسی آتی با نمونه های تازه جایگزین می‌ شود. هر بریج اندکی با بریج قبلی فرق دارد که این منجر به جابجایی آهسته و پیوسته دندان ها می‌ شود تا زمانی که دندان ها کاملا در موقعیت مناسب و دلخواه قرار بگیرند.

معایب


با این که ارتودنسی نامرئی دارای مزایای زیادی است اما با این حال بدون مشکل هم نیست. برخی از مشکلات ارتودنسی نامرئی عبارت است از:

  • با توجه به این که متحرک است نیاز به همکاری بیمار دارد. و احتمال گم شدن پلاک وجود دارد.
  • بعضی از ناهنجاری های دندانی فکی شدید و اسکلتال ( استخوانی) با این روش قابل حل نیست.
  • هزینه ارتودنسی نامرئی از مدل های دیگر ارتودنسی خیلی بیشتر است.

هزینه


در حالت کلی هزینه تمام شده ارتودنسی نامرئی بیشتر از سایر ارتودنسی ها می باشد که البته ذکر این نکته مهم است که هزینه درمان ارتودنسی برای هر بیمار بسته به طول درمان او و پیچیدگی هایی که برای او وجود دارد ، متفاوت می باشد. تنها بعد از انجام معاینات توسط ارتودنتیست متخصص است که هزینه نهایی ارتودنسی نامرئی مشخص می شود. یکی از دلایل بالا بودن هزینه درمانی ارتودنسی نامرئی این است که براکت های این نوع از ارتودنسی در ایران ساخته نمی شود. این تکنیک ارتودنسی مناسب کسانی است که با توجه به نیازی که به مرتب شدن دندان های خود دارند ، اگر هزینه ارتودنسی نامرئی را می پذیرند می توانند در طول درمان راحت لبخند بزنند بدون اینکه نگران دیده شدن دستگاه ارتودنسی در دهان خود باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *