ارتودنسی متحرک : مزایا و انواع بریس های متحرک

منظور از ارتودنسی با دستگاه متحرک این است که بیمار می تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج کند. این نوع درمان کاملاً به همکاری بیمار بستگی دارد. هدف اوليه از اين درمان اصلاح روابط، موقعيت و اندازه ی فکين می باشد. پلاک های ارتودنسی متحرک ممکن است تک فکی و يا دو فکی(روی هر دو فک بالا و پايين) باشد. پلاک های دوفکی که حجيم تر هستند برای تغيير موقعيت و اندازه ی فک پايين استفاده می شود که با سطوح شيبدار تعبيه شده، اين کار را انجام می دهند.
از آنجا که هدف از اين پلاک ها اصلاح ساختار اسکلت می باشد، حتماً بايد پيش از بلوغ استفاده شوند. البته بعد از بلوغ هم امکان استفاده از اين پلاک ها وجود دارد وليکن تنها نتيجه ی آن حرکت دندان ها است که تا حدود مشخصی امکان دارد و اگر مشکل ساختار و موقعيت فک ها زياد باشد نياز به درمان های جراحی در کنار ارتودنسی وجود خواهد داشت.
بيمار بايد پلاک های متحرک را شبانه روز به جز مواقع غذا خوردن استفاده کند و معمولاً شش ماه زمان نياز است تا مشکل بيمار اصلاح شود، البته ممکن است بيمار در مرحله ی بعد نياز به استفاده از پلاک های ديگری هم داشته باشد. در صورت اصلاح کامل مشکل فکی بيمار، تا مدتی بيشتر بايد بيمار حداقل شب ها از پلاک استفاده کند تا نتايج درمان تثبيت شده و برگشت نکند. در اين مرحله امکان حرکات محدود دندان ها وجود دارد ولی به دست آوردن دندان های کاملاً صاف و منظم مستلزم درمان های ارتودنسی ثابت می باشد. البته با پلاک های متحرک امکان اصلاح بی نظمی های مختصر دندان ها در هر سنی وجود دارد. پلاک های متحرک بايد بعد هر وعده ی غذا با مسواک و خمير دندان تميز شود. گاهی برای اصلاح روابط و موقعيت فک ها بايد از دستگاه های خارج دهانی استفاده کرد که به پلاک های داخل دهان متصل می شوند.

مزایا


ارتودنسی متحرک علاوه بر اصلاح فک و دندان های شما ، شستشوی دندان ها را نیز آسان می کند. همچنین بهداشت کلی دهان و دندان را بهبود می دهد و باعث می شود ریسک ابتلا به بیماری های لثه کاهش پیدا کند.برخلاف ارتودنسی ثابت ، ارتودنسی متحرک را می توان هنگام مسواک زدن ،نخ دندان کشیدن یا ورزش در صورت لزوم از دهان خارج کرد.

 انواع بریس های ارتودنسی متحرک


ابزارهای فانکشنال (functional appliance)

یک ابزار فانکشنال در واقع بریس متحرکی است که در ارتودنسی متحرک استفاده می شود . دستگاه های فانکشنال نوعی پلاک هستند که ناهنجاری های کلاس  ۲  وکلاس ۳ را اصلاح می کنند. ناهنجاری های کلاس ۲ از ناهنجاری های فکی  به شمار می آید که در آن دندان های بالا جلوتر از دندان های پایینی قرار می گیرد.

پلاک های فانکشنال می تواند متحرک یا ثابت باشد که نوع متحرک آن محبوب تر است.معمول ترین ابزارهای فانکشنال متحرک از قطعات بالا و پایین جداگانه ساخته می شوند که باعث می شود فک پایین در یک موقعیت بهتر وجلو تر قرار بگیرد.

پلاک نگهدارنده هالی

یکی از ابزارهای متحرک ارتودنسی هالی (Hawley) است. هالی یک کمان لبی (جزء فعال) و چفت آدامز (جزء تثبیت کننده) دارد. این ابزار معمولا زمانی استفاده میشود که دندانهای جلویی فک بالا بیش از حد جلو زده اند. کمان دندانهای جلویی را به سمت عقب میراند و چفت به پشت دندانها قلاب میشود تا ابزار را در جای خود نگهدارد و به جزء فعال قدرت بدهد. هالی را با انجام اصلاحات جزئی میتوان در شرایطی که نیاز به ریتینر است نیز استفاده کرد.

بریس الاینرهای شفاف

الاینرهای شفاف یک سری از هم تراز کننده های شفاف و قابل برداشت هستند که با دندانها  به خوبی منطبق می شوند و با کمترین درد و ناراحتی با دندان ها جفت می شوند. الاینر های شفاف تقریبا نامرئی هستند و کمترین مقاومت را در برابر لک شدن از خود نشان می دهند. با وجود انها هیچ براکت یا سیمی برای شکستن یا ضرب دیدن وجود نخواهد داشت. انها را می توان برای غذا خوردن، نوشیدن و سایر کارهای دیگر درآورد و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را بسیار آسان تر می کنند. از آنجایی که الاینر های شفاف را می توان برداشت این الاینرها به تحریک بیشتر و مرتب کردن مداوم احتیاج دارند و به راحتی گم می شوند که این باعث تاخیر در بهبودی و هزینه های تعویض اضافی می شود.

راهنمای بیماران ارتودنسی متحرک


دستگاه ارتودنسی متحرک (پلاک ارتودنسی) قرار گرفته بر روی دندان های شما این قابلیت را دارد تا در لحظات حساس زندگی تان آنرا برای لحظاتی از دهانتان خارج سازید و پس از برگشت به روال معمول دوباره آنرا بکار گیرید. تبریک ما را برای شروع دوره درمانی با این عضو از خانواده دستگاههای ارتودنسی پذیرا باشید. شما با رعایت نکات اندکی قادر خواهید بود تا شیرینی طعم دوران درمان ارتودنسی متحرک تان را دوچندان نمایید:

تغذیه

موقع خوردن غذا حتماً دستگاه ارتودنسی (پلاک متحرک) را از دهان بردارید و در جای مناسب یا جعبه پلاک قرار دهید. خوردن غذا ممکن است باعث تجمع مواد غذایی یا شکستن پلاک شود. وقتی پلاک در دهان است از نوشیدنی های قندی یا مایعات داغ استفاده نکنید. مصرف شیرینی و مواد قندی را محدود کنید و سعی کنید تعداد وعده های مصرف آن را کاهش دهید.

بهداشت دهان

در افراد تحت درمان ارتودنسي، مسواك زدن دقيق دندانها نسبت به افراد دیگر از اهميت بيشتري برخوردار است. عدم رعايت بهداشت دهان سبب پوسيدگي دندان و بيماري لثه مي گردد. بعد از غذا دندانها را مسواک بزنید. پلاک را هم با مسواک تمیز نموده و با آب و صابون یا مایع ظرفشویی بشویید. روزی یکبار از نخ دندان استفاده نمایید. اگر در ناحیه ای لثه شما تورم یا خونریزی دارد، آن ناحیه را بیشتر تمیز کنید. همیشه مسواک خود را همراه داشته باشید. خمیر دندان حاوی فلوراید و دهانشویه ها به بهداشت دهان شما کمک می کنند.

تسکین درد و التیام زخم های مخاطی

خوشبختانه میزان درد در اغلب درمان های ارتودنسی متحرک بسیار اندک می باشد. در صورت لزوم برای کنترل درد می توانید از مسکن های رایج مانند استامینوفن و ایبوبروفن استفاده نمایید. اگر پلاک ارتودنسی تان سبب زخمی شدن قسمتی از مخاطات شما شده است در اولین فرصت ممکن به ارتودنتیست خود مراجعه نمایید. در این شرایط حتما در ۲۴ ساعت قبل از مراجعه پلاک خود را مورد استفاده قرار دهید تا متخصص ارتودنسی تنظیم دستگاه را براساس محل دقیق زدگی بانجام رساند.

زمان استفاده از پلاک متحرک

متخصص ارتودنسی مدت زمان دقیق استفاده از پلاک متحرک ارتودنسی را تعیین خواهد نمود و شما برای دستیابی به نتایج مطلوب درمانی بایستی نهایت همکاری را بعمل آورید. با این حال در بیشتر مواقع بایستی پلاک بطور تمام وقت بر روی دندان ها قرار گیرد. برای مسواک زدن، میل نمودن غذا و انجام ورزش های پرتحرک (مانند شنا، تکواندو و فوتبال) پلاک را موقتا از دهان خارج نمایید و حتما جهت جلوگیری از گم و آلوده شدن طی این مدت آن را در داخل جا پلاکی مخصوص قرار دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *