ارتودنسی لینگوال یا زبانی:مزایا و هزینه

امروزه بیماران به زیبایی بیش از گذشته اهمیت می دهند و به همین دلیل ردیف بودن دندان ها از اهمیت بیشتری برخوردار است و افراد بیش از گذشته سراغ درمان ارتودنسی می روند. درمان های ارتودنسی در گذشته فقط توسط براکت های فلزی، با استفاده از وایر انجام می شد ولی امروزه انواع مختلف درمان برای منظم کردن دندان ها وجود دارد و بیماران دوست دارند درمانی را انتخاب کنند که زیبایی صورت آن ها را حفظ کند. بیماران برای ردیف کردن دندان ها و زیبایی صورت و لبخند خود، در کنار سلامتی، سراغ ارتودنسی می روند ولی دوست ندارند براکت هایی که در دهان می گذارند هم ظاهر بدی داشته باشد.

به دنبال همین موضوع متخصصین ارتودنسی درمان متفاوتی برای منظم کردن دندان ها معرفی کردند که در آن ظاهر دهان بیماران مشکلی پیدا نمی کند، در واقع کسی متوجه حضور آن ها در دهان نمی شود. لینگوال ( براکت از داخل و پشت دندان ها) درمانی است که با استقبال زیاد بیمارن روبرو شد. پیشرفت هایی که در دنیای تکنولوژی و عکس برداری سه بعدی به وقوع پیوست، امکان معرفی براکت های لینگوال را فراهم کرد. به براکت های لینگوال؛ براکت های نامرئی هم گفته می شود که از داخل به پشت دندان ها وصل می شود. وقتی براکت ها به این شکل به دندان ها متصل می شوند، کسی متوجه حضور آن ها در دهان نمی شود و به همین دلیل به آن ها براکت های نامرئی هم گفته می شود.

متقاضیان ارتودنسی لینگوال


بهترین راه (و در واقع تنها راه) برای پی بردن به این موضوع که آیا براکت های لینگوال می تواند برای شرایط شما استفاده شود یا خیر این است که یک جلسه مشاوره با یک متخصص ارتودنسی ترتیب دهید.با این حال در اکثر موارد ، اکثر بزرگسالان و نوجوانان کاندید خوبی برای ارتودنسی لینگوال هستند.

مزایا


مزایای این روش بسیار ارزشمند است. رعایت بهداشت دهان و دندان در درمان ارتودنسی اهمیت زیادی دارد. برخی بیماران با کاستی در این راه، باعث ایجاد لکه های سفید حاصل از براکت ها بر روی دندان خود می شوند. در این روش هر چند رعایت بهداشت دهان و دندان اهمیت بسیار زیادی دارد، اما حتی در صورت عدم رعایت دقیق اصول، این لکه ها بر پشت دندان و خارج از دید افراد می افتند. همچنین در طول دوره ی درمان وجود بریس ها به سختی برای دیگران قابل مشاهده است، که خود اعتماد به نفس بیمار را تا حد زیادی افزایش می دهد. داشتن لبخندی زیبا و ردیف ارزش مدتی درد، ناراحتی و هزینه را دارد. برای کسانی که بر سر استفاده از روش های ارتودنسی کمی دچار تردید هستند، استفاده از بریس های لینگوال راه حل خوبی است.

روش انجام درمان


برای انجام ارتودنسی لینگوال دو جلسه با فاصله‌ی پنج روزه نیاز است.

  • ویزیت اول: متخصص ارتودنسی پیش از قالب‌گیری، وضعیت دندان‌ها را بررسی خواهد کرد. قالب دندان‌ها از طریق یک قالب پلاستیکی حاوی بتونه دندان که آن را گاز می‌گیرید، گرفته می‌شود. این قالب به عنوان الگویی برای ساخت براکت‌ها در داخل لابراتوار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این براکت‌ها در داخل موم قرار داده شده و سپس یک اپلیکاتور پلاستیکی آن ها را کاملاً ردیف نگه می‌دارد.
  • ویزیت دوم: در جلسه‌ی دوم متخصص ارتودنسی پیش از قرار دادن براکت‌ها در جای خود از سیمان دندان استفاده می‌کند. برای انجام این کار از اپلیکاتور پلاستیکی استفاده می‌شود که پس از سخت شدن سیمان باز خواهد شد. متخصص سیم را از بین براکت‌ها عبور می‌دهد که این سیم موجب حرکت دندان‌ها به طرف موقعیت مورد نظر می‌شود.

نکات مراقبتی


  • جلسات تعیین شده برای مراجعه به متخصص را به صورت منظم بروید.
  • افرادی که ارتودنسی دندان به خصوص ارتودنسی لینگوال انجام می دهند باید توجه داشته باشند که رعایت بهداشت دهان و دندان امری بسیار مهم در جهت درمان می باشد. با رعایت نکات بهداشتی در تمیز کردن دندان ها مانع از پوسیدگی دندان و مشکلات لثه شوید.
  • از نخ دندان استفاده کنید. متخصص ارتودنسی روش استفاده از آن را به شما آموزش می دهد.
  • از خوردن غذاهای سفت مانند آجیل، بلال، ته دیگ و غیره که موجب آسیب به ارتودنسی می شود، پرهیز کنید.
  • از دهان شویه برای از بین بردن میکروب های داخل دهان استفاده کنید.

معایب


براکت های لینگوال نسبت به براکت های شیوه معمول بهم نزدیک تر قرار خواهند گرفت زیرا محیط داخلی قوس نسبت به محیط بیرونی آن کوچک تر می باشد. این امر سبب مشکل تر شدن استقرار براکت ها و تنظیمات جلسات آینده می گردد. به علاوه در ابتدا براکت های لینگوال نسبت به براکت های معمولی موجب ناراحتی بیشتری برای زبان بیمار می شوند. همچنین ارتودنتیست ها به دلیل پروسه پیچیده و ملال آور روش لینگوال نسبت به براکت های سرامیکی که خود هزینه ای بالاتر نسبت به براکت های فلزی سنتی دارند مبلغ به وضوح بیشتری را از بیماران طلب می کنند.

هزینه


هزینه درمان ارتودنسی لینگوال بیشتر از درمان با براکت های فلزی معمولی می باشد. یکی از مهم ترین علل آن، قیمت مواد مورد استفاده در ارتودنسی لینگوال می باشد چون این روش درمانی نیاز به لابراتوارهای پیشرفته برای طراحی براکت ها و سیم ها دارد و براکت ها دقیقاً متناسب با وضعیت دندان‌ها و اندازه فک هر بیمار ساخته می شوند. همچنین ویزیت های ماهیانه بیمار در طول دوره درمان ارتودنسی لینگوال نسبت به ارتودنسی ثابت معمولی، نیاز به زمان و وقت بیشتری دارند. همه این موارد باعث شده است که ارتودنسی لینگوال در مقایسه با سایر انواع ارتودنسی گران تر باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *