ارتودنسی سریع : مزایا و معایب

ارتودنسی سریع راهکار جدیدی است که همان اهداف ارتودنسی معمولی را در زمان کمتر دنبال می‌کند. این نوع ارتودنسی در بین بزرگسالان طرف‌داران زیادی دارد، زیرا با این روش می‌توان دندان‌ها را فقط در عرض چند ماه مرتب و زیبا کرد. ارتودنسی سریع، جراحی دهان و دندان مختصری را نیز دارد که برای کوتاه‌تر کردن فرآیند اصلاح دندان‌ها انجام می‌شود. این عمل جراحی، زمان ارتودنسی دندان‌های فاصله‌دار و استفاده از براکت‌‌ها را سه تا هشت ماه کاهش می‌دهد.جراح، لثه‌ها و استخوان‌ها را در یک عمل کوچک می‌تراشد و دوباره شکل می‌دهد تا دندان‌ها در زمان کمتری جابه‌جا شوند و در جای درست قرار گیرند.

مزایای ارتودنسی سریع


چنانچه متخصص تشخیص دهد که ارتودنسی سریع روش مناسبی برای شما محسوب می‌شود، می‌توانید از مزایای بی‌شمار این روش برخوردار گردید:

 • خلق لبخندی مسحور کننده حتی با وجود نامرتب و کج بودن دندان‌ها
 • کوتاه کردن روند درمان و صرف نظر کردن از درمان‌های بلندمدت بریس نامرئی و دیگر بریس‌ها
 • مشاهده آنی نتایج
 • راحتی بیشتر این روش در مقایسه با ارتودنسی‌های قدیمی
 • ظاهر و حس طبیعی دندان‌ها
 • ضرورت نداشتن تحمل بریس‌های فلزی
 • آسان بودن مراقبت پس از اتمام درمان
 • اصلاح ظاهر کلی دندان‌ها
 • دندان‌ها معمولاً پس از برداشتن بریس‌های ارتودنسی قدیمی حرکت می‌کنند. حال آن که دندان‌ها پس از ارتودنسی سریع تقریباً هیچ گاه جابجا نمی‌شوند و سال‌های سال به همان صورت مرتب و صاف باقی می‌مانند.

دلایل انتخاب ارتودنسی به روش سریع


 • ارتودنسی معمولی مدت زمان زیادی را برای درمان نیاز دارد. در این روش شکل و رنگ دندان ها تغییر نمی کند.
 • در ارتودنسی معمول اگر فرد دچار بیماری های لثه باشد ابتدا باید آن را درمان کند.
 • در صورتی که استخوان ها تحلیل رفته باشند ارتودنسی وضعیت را بدتر می کند.
 • در صورتی که دندان ترمیم شده باشد یا نیاز به  ترمیم مجدد داشته باشد در این روش آسان تر می باشد.
 • در این روش جراح علاوه بر مرتب کردن دندان ها ارتفاع آن ها را نیز اصلاح می کند.

مراحل انجام فرایند


اولین گام برای شروع درمان، انجام مشاوره اولیه است. دندانپزشک تشخیص می‌دهد که آیا روش ارتودنسی سریع را می‌توان برای دندان‌های شما به کار برد یا باید از روش‌های درمانی دیگر برای اصلاح مشکلات دندان‌های شما استفاده کرد. اگر انجام روش‌های ارتودنسی سریع برای شما مناسب تشخیص داده شد، شما می‌توانید اولین جلسه درمانی را تنظیم کرده تا بتوانید برنامه درمانی را به راحتی پیش ببرید.

دندانپزشک، دندان‌های شما را به طور کامل معاینه خواهد کرد، به وسیله اشعه ایکس از آنها عکس می‌گیرد و تمام اطلاعات مورد نیاز را جمع‌آوری می‌کند. ترتیب انجام اقدامات درمانی در ابتدا مشخص شده و شما خواهید فهمید که هر اقدامی به چه دلیل انتخاب و اجرا می‌شود.

باندینگ دندان می‌تواند به سرعت و در یک جلسه درمانی انجام شود. برای نصب انواع ونیرها، روکش‌های دندان و بریج ها، به جلسات درمانی بیشتری نیاز است. آزمایشگاه دندان بر اساس شکل دندان شما آنها را بازسازی کرده و دندانپزشک از این که شما می‌توانید به راحتی عمل جویدن را انجام دهید اطمینان پیدا می‌کند.

معایب ارتودنسی سریع


 • حرکت سریع‌تر دندان‌ها به معنای تنظیم براکت‌ها در وقفه‌های زمانی کمتر است، در حقیقت در عرض این چند ماه تعداد جلسه‌های تنظیم براکت‌ها به اندازه یک بازه زمانی دو تا سه ساله است. بنابراین بیمار در مقایسه با روش معمول ارتودنسی باید در فواصل بسیار کمتری به مطب دندانپزشک مراجعه کند.
 • متأسفانه همه نمی‌توانند از ارتودنسی سریع استفاده کنند. چنانچه دندان‌ها نیازمند اصلاح فراوان باشد، ارتودنسی معمول قدیمی یگانه انتخاب خواهد بود.
 • ارتودنسی سریع نیازمند انجام عمل جراحی کوچکی است که معمولاً یک هفته پس از قرار دادن براکت‌ها توسط متخصص لثه (پریودنتیست) انجام می‌شود. این عمل جراحی سرپایی تحت بی‌حسی موضعی به منظور اصلاح و تغییر دادن لثه‌ها و استخوان‌های نگه دارنده دندان‌ها در جای خود انجام می‌شود و حرکت دندان‌ها به موقعیت مطلوب را سریع‌تر می‌کند. ناراحتی ناشی از این جراحی معمولاً به اندازه عمل پاکسازی دندان است. بااین حال بیماران معمولاً در ارتودنسی سریع به دلیل حرکت سریع‌تر دندان‌ها احساس خارش دارند.
 • یکی از بزرگ ترین نقطه ضعف‌های ارتودنسی سریع هزینه بالای آن است. اکثر شرکت‌های بیمه این عمل را تحت پوشش قرار نمی‌دهند؛ در نظر داشته باشید که ارتودنسی سریع گرانترین نوع ارتودنسی است.

سوالات رایج


لقی دندان در اثر ارتودنسی سریع قابل برگشت است؟

اصولا لقی دندان‌ها در حین درمان ارتودنسی، امری طبیعی و عادی است، چون در ارتودنسی، دندان باید میزانی از لقی را به دست آورد تا بعد بتواند حرکت کند، البته این لقی بسیار کم و توسط بیمار قابل احساس است. لقی دندان در حد طبیعی، به طور قطع بعد از درآوردن دستگاه‌های ارتودنسی از بین می‌رود و بیمار نباید از این موضوع ناراحت باشد. اگر لقی دندان ها حداکثر دو هفته تا یک ماه بعد از ارتودنسی باقی بماند، امری غیرطبیعی است و بیمار برای ارزیابی بیشتر باید به دندانپزشک متخصص خود مراجعه کند.

آیا درمان ارتودنسی سریع دندان ها در یک جلسه امکان پذیر است ؟

یکی از ادعاهای گمراه کننده، درمان ارتودنسی سریع دندان ها در یک جلسه می باشد که با این روش بهم ریختگی دندانها از طریق تراش و اضافه کردن به دندانها ( ونیر کامپوزیت یا پرسلن ) اصلاح می شود. این روش هر چند در بعضی موارد می تواند گزینه مناسبی باشد اما برای بسیاری از بیماران به تنهایی درمان مناسبی نیست و می تواند مشکلاتی ایجاد نماید. اگر در فکر ارتقای زیبایی لبخند و سلامت دندان های خود هستید حتماً با متخصص ارتودنسی مشورت کنید تا بهترین اقدام را از لحاظ زیبایی و سلامت دندان ها انجام دهید. درمان ارتودنسی در کنار درمان های ترمیمی – زیبایی دندانپزشکی می تواند بهترین نتایج را از لحاظ زیبایی دندان ها و لبخند شما همراه با عملکرد و سلامت خوب دندانها فراهم کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *