ارتودنسی دیمون: مزایا و معایب

سیستم ارتودنسی دیمون (Damon) نوعی براکت ارتودنسی ثابت است که به همراه خود مکتبی درمانی با فلسفه و نظریه های خاص دارد. در واقع ارتودنسی دیمون یک سیستم سلف لیگیتینگ (self-ligating ) است یعنی برای نگه داشتن سیم داخل براکت از کش های رنگی الاستومریک ( اورینگ ) استفاده نمی شود. براکت یک دریچه دارد که باز می شود و بعد از قرارگرفتن سیم داخل براکت دریچه بسته می شود. سیم به صورت passive داخل براکت قرار می گیرد و اصطکاک میان سیم و براکت کمتر از براکت معمولی می شود. استفاده از سیم های کاپر نی تی با نیروهای کم و طرح درمان بدون کشیدن دندان از اصول ارتودنسی دیمون می باشد.

سیر تکاملی ارتودنسی دیمون


براکت دیمون اولین نوع براکت با مکانیسم قفل شونده فلزی نبوده است و ایده کاربرد این مکانیسم به چند دهه قبل بر می گردد. از ابتدا مهمترین چالش براکت های سلف لیگیت هزینه بالای تولید و شکنندگی مکانیسم قفل شونده مینیاتوری بود که مانع کاربرد وسیع و عرضه تجاری این سیستم ها می گردید. تا این که با پیشرفت تکنولوژی و علم مهندسی مواد این نقیصه ها برطرف گردید و طی دو دهه اخیر سه سیستم اسپید (Speed) اینو ویشن (In-Ovation) و دیمون با موفقیت به بازار عرضه گشته و طی زمان تکامل یافتند. در حال حاضر دو سیستم دیمون کیو  (Damon Q) و دیمون کلیر یا شفاف (Damon Clear) آخرین انواع ارایه شده هستند.

آنچه امروزه روش جدید ارتودنسی گفته شده و تبلیغ می گردد در حقیقت روش جدید ارتودنسی نیست و می توان گفت ارتودنسی با ابزار و تکنولوژی جدید است که مزایا و معایب خاص خود را می تواند داشته باشد. برخی از این مزایا و معایب تاکنون به روش های علمی اثبات نشده اند.

مزایا


سیستم ارتودنسی دیمون از براکت هایی استفاده می نماید که نسبت به براکت های سنتی دارای مزایای بسیار زیادی می باشد . از جمله این موارد می توان به داشتن ظاهر بهتر براکت های دیمون اشاره نمود. در صورتی که از براکت های شفاف استفاده شود ، این شفاف بودن باعث نامرئی بودن این براکت ها و زیبا تر شدن ارتودنسی باشد. از دیگر مزایای روش ارتودنسی دیمون این است که درمان در مدت زمان کمتری به نتیجه می رسد. آمار نشان داده است که درمان بیماران در این روش ۲ تا ۷ ماه زودتر به پایان رسیده است. در بیمارانی که از این روش درمانی استفاده می نمایند ، تعداد قرار ملاقات های کمتری با ارتودنتیست خود دارند و دیگر نصف قرار ملاقات هایی که برای تنظیم دستگاه ارتودنسی نیاز است ، انجام نخواهد شد . این مزیت خصوصا برای بیمارانی که از راه دور مراجعه می نمایند بسیار مطلوب است.

از دیگر مزایای ارتودنسی دیمون این است که  در این روش فشار کمتری به دندان های بیمار وارد می شود و درنتیجه بیمار متحمل درد کمتری خواهد بود. همچنین چون این براکت ها اصطکاک کمتری با دندان های بیمار دارند ، ریشه دندان ها آسیب کمتری می بیند. مطالعات بالینی روی بیمارانی که از ارتودنسی دیمون استفاده کرده اند نشان داده است که در براکت های ارتودنسی دیمون تجمع باکتری ها روی دندان ها کمتر بوده و به دلیل ارتودنسی پوسیده نمی شوند.

بریس‌های فلزی و بریس‌های شفاف دیمون


بریس‌ها و سیم‌های فلزی مورد استفاده در روش دیمون کمتر از ابزارهای مورد استفاده در ارتودنسی سنتی در دهان بیمار به چشم می‌خورند. افراد جوان‌تر به این دلیل به روش دیمون علاقه‌مند می‌شوند که در این حالت می‌توانند رنگ بریس‌ها را انتخاب کرده و احساس بهتری درباره آنها داشته باشند. بریس‌های شفاف دیمون دقیقاً عملکردی مشابه بریس‌های فلزی دارند، اما کمتر از نظر ظاهری جلب توجه می‌کنند. به این ترتیب سایر افراد تا زمانی که به شما به مقدار کافی نزدیک نشوند، امکان تشخیص وجود بریس در دهان شما را نخواهند داشت. علاوه بر این استفاده از بریس‌های نامرئی یا سایر روش‌های مانند آن حتی می‌تواند باعث شود ابزارهای ارتودنسی استفاده شده برای بیمار کمتر از بریس‌های شفاف جلب نظر کنند. در واقع، هنگام استفاده از این روش‌ها اکثر افراد احتمالاً هنگام مواجه شدن با شما امکان تشخیص لوازم ارتودنسی را به هیچ وجه نخواهند داشت.

هر دوی بریس‌های فلزی و بریس‌های شفاف دیمون به نسبت موثر هستند و به طور خاص می‌توانند وضعیت قرارگیری دندان‌ها بر روی یکدیگر را اصلاح کنند. بریس‌های دیمون همچنین به خاطر ایجاد ظاهر لبخند کامل و زیبا برای افراد شناخته شده می‌باشند. دوره درمان با استفاده از این بریس‌ها در حدود ۲۰ ماه می‌باشد.

نکاتی در مورد ارتودنسی دیمون


باید بدانید که ارتودنسی دندان درد چندانی ندارد و تنها  در روز های اول بعد از گذاشتن سیم ها و براکت های ارتودنسی  درد به سراغ بیمار خواهد آمد و بعد از تعویض براکت ها به طور ماهانه در هر بار ملاقات با ارتودنسیت ممکن است مقداری درد اندک به وجود بیاید. پس به طور کلی ارتودنسی دندان درد چندان و غیر قابل تحملی ندارد. پس می توان گفت از لحاظ درد  این روش به مانند ارتودنسی معمولی خواهد بود .

برخی از افراد سوال می پرسند که آیا با ارتودنسی دیمون دیگر نیازی به کشیدن دندان نیست اما در پاسخ باید گفت که نیاز به کشیدن دندان، کاهش طول مدت درمان، کاهش درد بیمار و یا افزایش فاصله مراجعات به متخصص ارتودنسی همگی نیاز به تامل و مشاوره با متخصص ارتودنسی دارد و تصمیم گیری بر اساس تجربه وتناسب دندان های بیمار انجام خواهد گرفت.

 

معایب ارتودنسی دیمون


ارتودنسی دیمون در کنار تمامی مزایایی که دارد، دارای معایبی هم می باشد که در زیر به آن ها اشاره شده است، معایب این نوع ارتودنسی در کنار مزایای آن بسیار اندک می باشد :

از معایب اصلی این نوع از ارتودنسی می توان به قابل مشاهده بودن سیم های فلزی مورد استفاده در ارتودنسی دیمون اشاره کرد، البته می توان از براکت های شفاف ارتودنسی دیمون استفاده کرد تا دید براکت ها را به حداقل رساند .

ممکن است در روزهای اولیه بعد از ارتودنسی دیمون بیمار احساس ناراحتی داشته باشد که  به مرور زمان و تا زمانی که شما به دستگاه ارتودنسی عادت کنید این احساس ناراحتی از بین می رود .

یکی دیگر از معایب ارتودنسی دیمون این است که هزینه آن نسبت به ارتودنسی های سنتی بیشتر می باشد، در رابطه با هزینه، قبل از انجام ارتودنسی در زمان مشاوره اطلاعات لازم را در خصوص هزینه از متخصص ارتودنسی خود دریافت نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *