ارتودنسی دندان ها و استفاده از بریس‌ها

درمان ارتودنسی تصویر جذاب‌تری را از شما به نمایش می‌گذارد. با منظم و ردیف شدن دندان‌ها، فک‌ها و لب‌ها، نه تنها لبخندتان فریبنده‌تر و زیباتر می‌شود، بلکه شماری از مشکلات جسمی پیشین نیز برطرف می‌شود و از بروز بعضی ناراحتی‌ها پیشگیری می‌شود. نامنظم بودن و اختلال‌های دندانی باعث پوسیدگی دندان، بیماری لثه، تخریب استخوان، ناراحتی‌های گوارشی، مشکلات گفتاری و مربوط به جویدن، از دست دادن دندان، لب پریدگی دندان و دیگر آسیب دیدگی‌های دندانی می‌شود.

علل انجام ارتودنسی


داشتن دندان هایی سالم،سفید و زیبا بر اعتماد به نفس افراد به شدت خواهد افزود. اما برخی از افراد به دلیل نداشتن دندان هایی زیبا از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند. ناهنجاری  های دهان و دندان به دلایل زیادی ایجاد می شوند که برای درمان آنها نیاز به انجام ارتودنسی ضرورت می یابد.این ناهنجاری ها عبارتند از:

 • مشکلات موروثی و ژنتیکی
 • عادت های غلط دردوران کودکی ( مثل مکیدن انگشتان دست)
 • تنفس از طریق دهان
 • بیماری
 • تغذیه نامطلوب
 • سانحه و تصادف

پس از مشورت با یک متخصص حاذق و ماهر ، هرگونه اختلالی که به صورت وراثتی یا اکتسابی دیده می شود را درمان نمود.

اهمیت درمان ارتودنسی


اصلاح مشکلات ارتودنسی و استفاده از بریس ها  تنها برای زیبایی دندان‌ها و لبخند و افزایش اعتماد به نفس نیست، بلکه درمان ارتودنسی برای حفظ سلامت دهان و دندان اهمیت بسیار زیادی دارد. مال اکلوژن باعث می‌شود عملکرد جویدن و صحبت کردن دشوارتر شود. همچنین به برخی از نقاط دندان فشار بیش از حدی وارد می‌شود و دچار ساییدگی می‌شوند. این فشار به بافت لثه انتقال پیدا کرده و باعث آسیب دیدن لثه و استخوان پیرامون آن می‌شود. به علاوه کج بودن دندان‌ها باعث می‌شود تمیز کردن فضای بین دندان‌ها دشوار شده و در بسیاری از موارد ذرات غذا و پلاک در این نواحی تجمع پیدا کنند. این وضعیت باعث بروز پوسیدگی دندان و عفونت لثه می‌شود.

مزایای درمان ارتودنسی


عملکرد صحیح دهان

ارتودنسی یکی از جامع ترین و غیرتهاجمی ترین روش های درمانی اختلالات فکی می باشد. از آنجا که ما برای بقا به غذا نیاز داریم، عضلات و مفاصل فک اغلب خود را به جبران موقعیت ناصحیح دندان ها برای ایجاد حداکثر قابلیت ماضغه هماهنگ می کنند، اگر چه این امر در دراز مدت آسیب جدی آن ها را به همراه داشته باشد. از این رو داشتن دندان های مرتب عضلات مفاصل را در موقعیت صحیح خود حفظ نموده و از بروز عوارضی نظیر صدای فک، درد مفصلی، میگرن و ناراحتی های شبانه (نظیر نفس تنگی حین خواب) جلوگیری می کند.

بسیاری از بیماران از مشکل جویدن غذا ناشی از نامرتب بودن دندان ها رنج می برند. اگرچه به دلیل پیدایش تدریجی این مشکل در گذر زمان، اغلب گمان می کنند امری طبیعی است و به آن عادت می کنند ولی این گونه نیست. درمان های ارتودنسی با ردیف نمودن دندان ها به افزایش قابلیت آن ها در انجام وظیفه اولیه شان که همان جویدن غذا می باشد کمک می کنند.

ظاهر زیباتر و افزایش اعتماد به نفس

مشهود ترین فایده درمان ارتودنسی بهبود ظاهر بیمار با به دست آوردن لبخندی زیباتر و دلنشین می باشد. داشتن لبخندی زیبا و عریض بی تردید اثرات محسوسی بر بهبود احساس انسان نسبت به خود داشته و اعتماد به نفس و موفقیت بیشتری را برای او در زمینه های شخصی، حرفه ای و اجتماعی به ارمغان می آورد.

در نظر گرفتن مزایای نام برده ارزش تحمل صرف وقت و هزینه درمان ارتودنسی را به خوبی دارد و به همین دلیل طی یکی دو دهه گذشته میل عمومی به ارتودنسی افزایش چشمگیری داشته است.

سایر مزایای ارتودنسی عبارتند از:

 • بدست آمدن لبخندی زیباتر
 • افزایش توانایی در تمیز کردن دندان ها
 • بهبود توزیع نیروهای جونده و جلوگیری از الگوی سایش
 • ارتقای طولانی مدت سلامت دندان ها و لثه ها
 • هدایت دندان های دائمی به موقعیت مناسب تر
 • کاهش ریسک صدمه ، به دندان های بیرون زده
 • کمک به سایر درمان های دندانپزشکی
 • کاهش نگرانی های مرتبط با زیبایی در دوران حساس رشد و بلوغ

انواع روش ها


معمولا ارتودنسی و استفاده از بریس ها به دو روش ثابت و متحرک انجام می شود که هر کدام از این های زیر مجموعه های خود را دارند.در اینجا به شرح ارتودنسی با بریس های ثابت و متحرک می پردازیم:

ارتودنسی متحرک

دستگاه متحرک ارتودنسی ، دستگاهی است که بیمار می تواند آن را از دهان خارج کند و دوباره در محل اولیه خود قرار دهد. این دستگاه اغلب در دوره دندان شیری یا شیری – دایمی و عموماً در کودکان کمتر از ۱۲ سال استفاده می شود و دندان پزشکان عمومی مهارت استفاده از این نوع دستگاه ها را در دوره تحصیل خود فرا می گیرند.

ارتودنسی ثابت

دراین نوع ارتودنسی اجزای کوچکی به نام «براکت» توسط مواد دندانپزشکی روی سطح دندان چسبانده می شود و بدون این که به دندان آسیبی برساند، توسط سیم ها و کش هایی مخصوص، دندان ها به سمت مورد نظر سوق داده می شود. در این روش همه این اجزا ثابت بوده و بیمار نمی تواند به صورت دلخواه آن ها را از دهان خود خارج کند. این روش معمولا برای درمان های دندانی قابل اجراست، زیرا علاوه بر حرکت دادن دندان ها، ریشه های آنها را هم حرکت می دهد، بنابراین ارتودنتیست کنترل بیشتری روی دندان ها دارد.

مدت استفاده از بریس ها


ارتودنسی و استفاده از بریس ها به عنوان یکی از روش های دندانپزشکی زیبایی است که نیاز به مدت زمان زیادی دارد. گاهی نیز برخی از بیماران برای فرار از این مدت طولانی به روش های ساده تری روی می آوردند که به شدت به دندان ها آسیب می رساند. از جمله ممکن است دندان های نامرتب را لیزر کنند. در این صورت به شدت به مینای دندان ها آسیب وارد می شود و نتایج نامطلوبی را به دنبال دارد. در حالی که در ارتودنسی، طول دوره درمان زیاد اما نتایج مورد نظر بیمار است و هیچ آسیبی به دندان ها وارد نمی کند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *