ارتودنسی دندان (سیم کشی): انواع و مراحل

یکی از اهداف ارتودنسی مرتب و جفت شدن دندان هاست. هدف دیگر آن رسیدن به نیم رخ زیباتر صورت است. این درمان ها یا با دستگاه های ثابت یا با دستگاه های متحرک انجام می شود. دستگاه های ثابت شامل براکت، سیم و … که روی دندان ها نصب می شوند که بیمار نمی تواند آن ها را جدا کند و اصطلاحا” مردم به این نوع ارتودنسی سیم کشی هم می گویند. در حالی که دستگاه های متحرک قابل خارج کردن از دهان هستند که اصطلاحا” به این نوع ارتودنسی گذاشتن پلاک هم می گویند.در این مقاله با ارتودنسی دندان ها و مسائل مربوط به آن بیشتر آشنا خواهید شد.

علل انجام ارتودنسی دندان


سلامت دندانی بهتر، پیشگیری از بروز بیماری های لثه، کارایی بهتر دندان ها در جویدن و تکلم،زیبایی بیشتر و افزایش اعتماد به نفس مهم ترین دلایل انجام ارتودنسی هستند.هرچند مهم ترین دلیل ایجاد پوسیدگی و ناراحتی لثه میکروب ها هستند و رعایت کامل بهداشت دهان و دندان می تواند مانع از فعالیت این میکروب ها شوند، ولی مهارت و آشنایی افراد برای انجام این اقدامات یکسان نیست.اگر به دلیلی سطحی از دندان درست تمیز نشود خطر بروز پوسیدگی و ناراحتی لثه آن را تهدید خواهد کرد. دندان هایی که به صورت کج روی هم قرارگرفته اند و دسترسی مناسبی برای تمیزشدن ندارند، می توانند پناهگاه های بیشتری برای میکروب های ایجادکننده پوسیدگی و ناراحتی لثه فراهم کنند در نتیجه جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان ها لازم است تا دندان ها را توسط ارتودنسی صاف و مرتب کنیم. به طور خلاصه می توان گفت که علت اصلی درمان مشکلات دندانی-فکی بهبود کیفیت زندگی است و باید این مطلب را جدی گرفت. در جامعه مدرن امروزی به دلیل اثرات مطلوب اجتماعی- روانی ، کسی درمان ارتودنسی را انکار نمی کند.

انواع روش های ارتودنسی


ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون در حال حاضر با موج محبوبیت خاصی از طرف ارتودنتیست ها روبرو شده است. در ارتودنسی دیمون شما نیاز کمتری به ویزیت ارتودنتیست خود دارید زیرا تنظیمات در این نوع ارتودنسی به طور خود کار صورت می گیرد. ارتودنسی دیمون با بهره گیری از یک مکانیزم کشویی به جای کش توانسته است قابلیت تنظیم خود به خود را اعمال کند و نتایج سریع تری را به شما ارائه دهد. در ارتودنسی دیمون فشار کمتر ، اصطکاک کمتر و جنبش کمتر دندان ها باعث می شود که شما درد کمتری نسبت به سایر درمان های ارتودنسی احساس کنید. نظافت دندان ها و براکت ها در این ارتودنسی بسیار آسانتر است. این نوع ارتودنسی توانسته است درمان ملایمتر و آسانتری را به شما ارائه دهد .

ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین)

ارتودنسی نامرئی با نام تجاری اینویزیلاین (Invisalign) می باشد . در این شیوه به جای براکت و سیم ارتودنسی از پلاک هایی شفاف جهت حرکت دندان ها به موقعیت مطلوب استفاده می شود. پلاک های شفاف که clear aligner نامیده می شوند وسایلی مشابه طلق های شفافی هستند که دندان ها را در بر می گیرند و به آن ها نیرو وارد می کنند.

ارتودنسی لینگوال یا زبانی

ارتودنسی لینگوال یکی از انواع ارتودنسی نامرئی است. ارتودنسی لینگوال (زبانی) به پشت دندان ها چسبانده می شوند و از این رو نامرئی خواهد بود. نام این براکت ها برگرفته از کلمه لاتین ”لینگوا” به معنی زبان می باشد. این تکنیک بالاخص مناسب افراد بزرگسالی است که ضمن تمایل به بهبود ظاهر و عملکرد دندان ها با ارتودنسی نمی خواهند دیگران از این درمان مطلع شوند. البته این براکت ها معمولا” برای حرکات دندانی مختصر توصیه می شوند.

ارتودنسی سرامیکی

براکت های سرامیکی نیز از نوع براکت های سنتی هستند اما جنس آن ها از مواد سرامیک روشن و شفاف ساخته شده است. این نوع ارتودنسی بیشتر مورد استقبال بزرگسالانی قرار می گیرد که نیاز به درمان ارتودنسی دارند. ارتودنسی سرامیکی کمتر از سایر ارتودنسی ها به چشم می آید و فقط مردم می توانند از رنگ سیم  و از نزدیک متوجه ارتودنسی شما شوند.

مزایای درمان ارتودنسی


از جمله مزایای درمان ارتودنسی افزایش اعتماد به نفس بیشتر در افراد می باشد. به طوریکه بسیاری از افراد بدلیل ظاهر نا مناسب دندانها و فرم فک نمی توانند در جامعه و محل کار و تحصیل اعتماد به نفس کافی داشته باشند. ازدیگر مزایای ارتودنسی کمک به رعایت بهداشت بهتر برای افراد می باشد به طوریکه وقتی دندانها در جای مناسب خود قرار می گیرند و روی هم قرار ندارند فرد بهتر می تواند ناحیه را تمیز نگه دارد و باعث کاهش پوسیدگی و التهاب لثه می شود.برخی از مشکلات ارتودنسی می توانند در ادای برخی حروف مشکل ایجاد کنند که با کمک درمان ارتودنسی و گفتار درمانی می توان این مشکل را برطرف کرد.

مراحل


ويزيت بيمار ارتودنسی

در جلسه اول ،بيمار در پذيرش مطب پرونده ي مخصوص بيمار ارتودنسي را تكميل ميكند سپس متخصص ارتودنسي معاينه ي باليني بسيار مبسوط و دقيق از وضعيت كلي بيمار ،وضعيت مفصل گيجگاهي – فكي ،نماي چهره ي بيمار و لبخند  و هر آنچه لازمه ي بهترين تشخيص است انجام مي دهد.

رادیو گرافی و قالب گیری دندان

عکس از همه دندان ها به صورت رادیوگرافی پانورامیک و عکس از تک تک دندان ها گرفته می شود.برای ارتودنسی پزشک مورد نظر پس از نظارت عکس های رادیوگرافی دندان و قالب دندان های شما نظر قطعی و برنامه درمانی مشخص می کند، برای فاصله های کم و خاصی که در برخی از دندان ها وجود دارد، از جداکننده های فلزی و پلاستیکی استفاده می کند، و اگر لازم باشد برخی از دندان ها باید کشیده شود، هرگونه مشکل دندان اعم از پوسیدگی و خرابی باید قبل از گذاشتن بریس دندان درمان شود

قرار دادن بریس دندان

در ارتودنسی دندان، دندانپزشک دندان ها را خشک و با اسفاده از اسید مخصوص برای اتصال با سیم نگهدارنده براکت دندان آماده می کند، باز اینکه براکت دندانی روی دندان قرار داده می شود سریع نور پلاسما با شدتی بالا بروی براکت دندان تابانده می شود تا اتصال برقرار شود، سیم قوسی به گونه ای از تمام براکت های دندان عبور می کند که به گونه های صورت فشار وارد نکند و در صورتی که این احساس به شما دست داد به پزشکتان بگویید، در نهایت کش های کوچکی روی براکت دندانپزشکی قرار می گیرد تا فشار به صورت ملموسی احساس شود.

تنظیم براکت های ارتودنسی

در این مرحله شما بایستی هرماه به وسیله متخصص ارتودنسی خود ویزیت شوید تا اگر کش ها نیاز به تعویض دارد و یا سیم براکت ها به تنظیم نیاز دارد این کار انجام شود .پس از هر بار تنظیم و تعویض کش ها شما ممکن است در این مراحل هم مجبور به تحمل کمی درد باشید .

نگهداری ارتودنسی

بعد از انجام ارتودنسی نیاز به نگهداری از دندان های ارتودنسی شده می باشد، بدین منظور نیاز است تا از پلاک های دندان برای دوره ی های موقت استفاده نمایید . زمانی که  بریس ها از دهان خارج می شوند، مرحله نگهداری و حفظ نتایج درمان آغاز می گردد. برای این منظور نیاز است تا حدود ( حداقل) ۱۲ ماه از پلاک دندان استفاده نمایید .

بد نیست بدانید که پلاک ها نقش به سزایی در روند و جایگاه نهایی دندان های شما دارند ، نتایج نهایی روش های درمان ارتودنسی دندان  بستگی به استفاده مناسب از پلاک های متحرک دارد و استفاده منظم و مناسب از این پلاک ها می تواند حفظ این نتایج را برای مدت طولانی تر امکان پذیر نماید. از این رو توصیه می شود که تا پایان دوره ی درمان حتما مواردی که دندانپزشک زیبایی یا ارتودنتیست ارائه می نماید را به خوبی رعایت نمایید ، بدون انجام این کار نتیجه ی درمان شما تحت تاثیر قرار می گیرد و البته در بسیاری از موارد ممکن است که دوره ی درمان شما طولانی تر بشود ، دندان ها پس از درمان از موقعیت اولیه خود حرکت کرده و نتایج درمان به تدریج از بین می رود. در واقع مراقبت های ارتودنسی بعد از انجام آن بسیار اهمیت دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *