ارتودنسی دندان با لیزر

یکی از تبلیغات رایج در فضای مجازی و مجلات ، ارتودنسی با لیزر می باشد. این روش درمانی تحت عناوین دیگری همچون ارتودنسی کوتاه مدت، ارتودنسی سریع، ارتودنسی در یک جلسه، ارتودنسی بدون سیم و یا حتی مرتب کردن دندان ها بدون ارتودنسی نیز معرفی می شود.

در واقع در این روش، دندانپزشک بدون حرکت دادن دندان ها با ارتودنسی اقدام به حل صورت مسأله نامرتبی دندان ها در قالب تراشیدن دندان ها در نواحی بیرون زدگی دندان های کج و پر کردن قسمت های تورفته کراودینگ دندانی با مواد همرنگ دندان نظیر کامپوزیت، لمینیت یا روکش می کند. در ادامه بیشتر با این روش آشنا خواهیم شد.

انواع لیزر در ارتودنسی و دندان پزشکی


لیزر co2

طول موج این لیزر بسیار بالا است و بالاترین جذب آن در آب است به همین خاطر است که این لیزرمناسب برای برنامه های کاربردی بافت سخت نمی باشد اما برای بافت نرم از برخی مزایا برخودار است. ازجمله این مزایا عبارتند از : حذف سریع بافت نرم ، هموستاز کامل و عمق نفوذبه همین دلیل است که معمولا برای عمل جراحی بافت نرم از آن استفاده می شود .

لیزر اربیوم

لیزر اربیوم  از لیزرهای کم حرارت می باشد . این لیزر درآب و هیدروکسی آپاتیت به خوبی جذب می شود لذا اثرات حرارتی کمی روی دندان دارد . این لیزر بدون اثرات حرارتی مهم روی پالپ دندان می تواند مینا و عاج دندان را برش دهد و پوسیدگی های دندانی را بردارد . میزان جذب این طول موج لیزر درآب ۱۰ برابر لیزر co2 و۱۰۰۰۰ برابر لیزر نئودیمیوم – یاگ است اثرات حرارتی این لیزر روی پالپ دندان شبیه اثرات حرارتی هندپیس های دندانپزشکی با سرعت آهسته می باشد لذا از این لیزر به عنوان یک وسیله در ارتودنسی می توان استفاده کرد.

لیزر دیود

از آنجا که نور ساطع شده از لیزر دیود ضعیف است از این لیزر می توان با خیال راحت برای بافت نرم برنامه های کاربردی جراحی از جمله / لثه ، طول تاج ، عاج  و برداشتن بافت هیپرتروفیک و نزدیک به مینای دندان استفاده کرد .

مزایای استفاده از لیزر در ارتودنسی


در ارتودنسی نوع خاصی از لیزر به کار برده می‌شود که مخصوص رنگدانه‌ها، یعنی بافت‌های رنگی، طراحی شده است. متخصص ارتودنسی از لیزر دی اکسید کربن بافت نرم یا لیز دایود برای جراحی لثه استفاده می‌کند. لیزر به درمان‌های ارتودنسی سرعت می‌بخشد و نتیجه زیباتری را به دست می‌دهد. از آنجایی که لیزر از پرتو باریکی از نور در یک طول موج معین استفاده می‌کند، می‌توان عمل‌های بسیار دقیق را در نهایت ایمنی با لیزر انجام داد.

یکی از مزایای کاربرد لیزر در ارتودنسی دوران بهبود کوتاه‌تر نسبت به روش های دیگر ارتودنسی می باشد. سیم‌کشی دندان‌ها گاهی باعث زخم شدن دهان می‌شود. این زخم‌ها دردناک‌اند. با لیزر می‌توان این ناحیه را بی‌حس و روند التیام را تسریع کرد.

همچنین یکی دیگر از مزایای ارتودنسی با لیزر بهبود دسترسی می باشد به این معنا که ایجاد شدن بافت اضافی گاهی پی‌آمد رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است، به علاوه در صورت سیم‌کشی بودن دندان‌ها جرم‌گیری دشوار می‌شود. بافت اضافی روی سطح دندان رشد می‌کند و جرم‌گیری را دشوارتر از پیش می‌کند. دندانپزشک با به کار بردن لیزر می‌تواند لثه‌های متورم را بردارد تا دسترسی‌اش به مینای دندان بهتر شود.

 

کاربرد لیزر در ارتودنسی


بسیاری از بیمارانی که به نزد دندانپزشک مراجعه می کنند، به دلیل دندان های نامرتبی که می باشد که دارند. راه حلی که پیشنهاد می شود ارتودنسی دندان های نامرتب می باشد. اما با توجه به پیشرفت هایی که در دندانپزشکی اطفال و به طور کل دندانپزشکی شده است، دندانپزشک توصیه می کند که از امکانات و کاربردهای لیزر هم بهره مند شوید. به طور مثال لیزر در ارتودنسی بدون درد کاربرد دارد .

امروزه لیزر به سبب ارائه مزیت‌های قابل توجه، جایگاه چشم‌گیری در ارتودنسی به دست آورده است. لیزر بافت نرم در جراحی‌های لثه، کاربردهای متعددی دارد. با استفاده از لیزر، درد، خونریزی و ورم بسیار کمتر می‌شود، دقت کار بی‌نهایت افزایش می‌یابد و از انقباض زخم کمتر کاسته می‌گردد. در ضمن لیزرهای با شدت کمتر از خاصیت کنترل درد و تسریع حرکت دندان برخوردار هستند.

درمان با لیزر برای مشکلات مشکلات دندانی و فکی زیر به کار می رود:

 • نامرتبی دندان‌ها
 • مشکلات مربوط به فاصله‌ی بین دندان‌ها
 • عقب رفتن فک تحتانی
 • جلو رفتن فک تحتانی
 • انحراف فک
 • به هم نرسیدن دندان‌ها
 • بیرون‌زدگی دندان‌ها[از مقاله لیزر در ارتودنسی. سایت سان کلینیک]

 

لیزر با گسیل پرتویی از انرژی متمرکز، پالسی باریک را به بافت مورد نظر می‌دهد و منجر به جدا شدن بخش‌های بسیار کوچکی از بافت لثه می‌گردد. بیمارانی که تحت عمل جراحی لثه با لیزر قرار می‌گیرند، همواره از راحتی و بدون درد بودن درمان شگفت‌زده می‌شوند. دندانپزشک از ژل بی‌حسی برای اجرای درمان استفاده می‌کند ومرحله‌ی اصلی درمان فقط چند دقیقه زمان می‌برد. به طور کلی کاربرد لیزر در ارتودنسی به شرح زیر می‌باشد:

 • شکل‌دهی به لثه‌ها، برای پیشبرد فوری روند درمان ارتودنسی
 • قرار دادن دقیق براکت‌ها در جای مناسب از طریق اصلاح وضعیت لثه
 • چسباندن یا جدا کردن براکت‌ها
 • نمایان ساختن دندان نهفته به منطور مرتب سازی و ارتودنسی آن که در گذشته نیاز به جراحی زمان‌بر و پرهزینه داشت
 • انجام عمل فرنوم یا فرنکتومی برای برداشتن بافت اضافی فرنوم یا بند لب که گاهی بیش از اندازه بزرگ است و با بالاتر بردن اتصال حالت ناخوشایند ایجاد شده از بین می‌رود
 • حذف لثه اضافی یا رفع مشکل لبخند لثه‌ای، در مواردی که لثه بیش از حد روی دندان‌های جلویی فک بالا را می‌پوشاند

معایب ارتودنسی لیزری


در این روش که به نوعی صافکاری شباهت دارد، لایه بیرونی دندان که همان مینای دندان باشد، از بین می‎رود و در نتیجه دندان مقاومت خود را از دست می‎دهد. یکی دیگر از معایب کار اضافه کردن مواد در قسمت‌های تو رفته است که به‌ تدریج موجب تغییر رنگ، پوسیده شدن و حتی از دست رفتن دندان‌ها می‎گردد. گاهی نیز در روش ارتودنسی لیزری برخی از دندانهای اضافه نیز کشیده و برای آنها دندان های مصنوعی جایگزین می‎شود.

علاوه بر موارد مذکور، تغییراتی که در سطح سخت دندان ایجاد شده، از پشتیبانی و حمایت لثه و بافت‌های نگهدارنده برخوردار نیست و حتی برای وضعیت موجود نیز موجب مشکلاتی خواهد شد. با تجمع باکتری‌های بیماری‌زا در حاشیه آنها، لثه می‌تواند تحلیل یا افزایش حجم پیدا  کرده که این امر منشأ بیماری‌های پریودنتال به شمار می‎رود و اگر بیماری‌های پریودنتال کنترل نگردد، وضعیت غیرقابل برگشت شده و احتمال از دست دادن کامل دندان وجود دارد. تغییر رنگ دندان ها به مرور زمان یکی دیگر از عیوب ارتودنسی لیزری می‎باشد. تغییرات حاصل از سن و اثرات مواد غذایی روی دندان‌های سالم و مواد ترمیمی متفاوت است که به مرور زمان این وضعیت بیشتر می‎گردد.

این نکته در ارتباط با سایش‌های طبیعی مواد ترمیمی و بافت طبیعی دندان نیز به همین منوال است به طوری که این مسئله می‌تواند اثرات مخربی در مفاصل فکی بر جای بگذارد. با ساییده شدن دندان و عدم‌سایش دندان ترمیمی ممکن است فرد همواره احساس یک جسم اضافه را در بین دندان‌ها داشته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *