ارتودنسی در کودکان:مزایا و هزینه

در رده های سنی مختلف در کودکان ارتودنسی انجام می شود. برای این که بفهمید کودکتان به ارتودنسی نیاز دارد یا خیر باید به پزشک رجوع کنید. ارتودنسی می تواند به صورت سیم‌‌پیچی ثابت یا ارتودنسی متحرک باشد. مشکلات درهم پیچیدگی دندان کودکان را بهتر است در همان زمان کودکی با استفاده از ارتودنسی کودکان رفع کنید. معمولا ارتودنسی کودکان بعد از ۶ سالگی مناسب است. زیرا در این سن می شود مشکلات نامحسوس دندان و فک در حال رشد را شناسایی و درمان کرد. با درمان اولیه و زود می توان فضای مناسب تری برای رشد دندان های کودک درآینده فراهم کرد. برای بسیاری از کودکان نیازمند به ارتودنسی از براکت استفاده می شود در صورت نیاز ارتودنسی کودکان تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند. طول درمان ارتودنسی با هم متفاوت است و بستگی به نوع مشکل ، همکاری کودک و رشد او دارد. معمولا در اکثر افراد دوره درمان ۱۸ تا ۳۶ ماه خواهد بود.در این مقاله با درمان های دندانپزشکی کودکان مخصوصا ارتودنسی بیشتر آشنا خواهید شد.

انواع بریس‌های مورد استفاده در ارتودنسی کودکان


ارتودنسی با اعمال فشار ثابت بر دندان‌ها بی‌نظمی‌ها را اصلاح کرده و آن‌ها را ردیف و صاف می‌کند. بیشتر کودکان به بریس با سیم و نوارهای لاستیکی که در رنگ‌های شاد هستند، نیاز دارند؛ اگر چه بریس‌های فلزی که تمیز‌تر هستند یا بریس‌های سرامیکی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند هم استفاده می‌شوند.
از دهه گذشته بریس‌های قابل جابه جایی که دندان‌ها را با کف پلاستیکی به نام الاینر جابجا می‌کنند، بیشتر در دسترس قرار گرفته‌اند، اما این نوع بیشتر برای افرادی مناسب اند که مشکل فکی ندارند.

بعضی کودکان به وسایل دیگری مثل هدگیر نیاز دارند که بیشتر شب‌ها استفاده می‌شود. هدگیر وسیله‌ای سیمی و نعل اسبی شکل است که به دندان‌های پشتی می‌چسبد و آن‌ها را به سمت عقب می‌کشد تا فضای بیشتری برای دندان‌های جلویی باز شود. ممکن است دندانپزشک نیاز پیدا کند تا برایِ ایجاد فضایِ بیشتر در دهان یک یا تعداد بیشتری دندان را بکشد. از زمان نصب بریس کودک باید هر چند هفته یک بار تحت نظارت ارتودنتیست قرار گیرد.
مدت زمانی که کودک شما به بریس نیاز دارد، بستگی به مشکل وی دارد، اما این زمان به طور میانگین ۲ سال است. بعد از آن کودک به مدت کوتاهی یک قالب نگهدارنده کوچک استفاده می‌کند که پلاستیک سخت با سیم‌های فلزی یا یک پلاستیک محافظ دهان است. نگهدارنده، دندان‌ها را از بازگشت به محل اصلیشان باز می‌دارد.

مزایای انجام ارتودنسی در کودکان


سیم‌کشی دندان‌ها در دوران کودکان مزایای قابل‌ توجهی به‌همراه دارد. دندان‌ها و فک کودکان درحال رشد به‌ آرامی شکل می‌گیرند ولی در بزرگسالان به‌دلیل این‌که ساختارهای عصبی و عضلانی آن‌ها از قبل شکل گرفته‌اند در نتیجه سیم‌کشی دندان‌های آن‌ها با درد فراوان توام خواهد بود. البته داشتن دندان‌های سالم و مرتب و لبخند زیبا در بزگسالی یکی از بزرگترین مزیت‌های ارتودنسی کودکان است.

دیگر مزایای ارتودنسی کودکان عبارتند از:

 • تشخیص و پیشگیری از عادات غلط دهانی از جمله مکیدن انگشت شصت، تنفس از راه دهان و بلع معکوس یا پیش‌آمدگی زبان
 • جلوگیری از نقص تکاملی در فک و دندان کودکان: ارتودنسی مانع بروز و پیشرفت اختلالات مفصل گیجگاهی- فکی می‌شود.
 • نیاز به درمان از جمله جراحی در آینده کمتر می‌شود.
 • نیاز به درمان‌های ارتودنسی در بزرگسالی کمتر می‌شود.
 • خطرات و احتمال بازگشت ارتودنسی کمتر بوده و از طرفی نتایج رضایت‌بخش خواهد بود.

زمان نیاز کودکان به ارتودنسی


در صورتی که کودک هر کدام از مشکلات یا شرایط زیر را داشته باشد، انجام ارتودنسی دندان می‌تواند برای او مفید باشد:

 • از دست دادن زودهنگام دندان‌های دائمی
 • مشکل در جویدن غذا
 • نفس کشیدن با دهان
 • مکیدن انگشت شست
 • شلوغی و نامرتبی دندان‌ها و یا داشتن دندان اضافه
 • جلو بودن یا عقب بودن بیش از اندازه‌ی فک‌ها نسبت به همدیگر
 • گاز گرفتن مداوم گونه (از داخل)
 • قرار نگرفتن دندان‌های جلو روی هم و یا قرار گیری آن‌ها به شکل غیرطبیعی
 • ظاهر نامتقارن صورت به علت نامرتبی دندان ها یا فک
 • دندان قروچه

حداقل سن درمان در کودکان


هیچ سن مشخصی برای درمان ارتودنسی مشخص نشده است. برنامه درمانی بستگی به نیاز بیمار دارد. مثلا کودکی که دچار شکاف کام است، پیش از بیرون زدن اولین دندان ها باید تحت درمان قرار بگیرد. سایر کودکان ممکن است بهتر باشد از ۶ یا ۷ سالگی درمان را شروع کنند، حتی اگر همه دندان های شیری خود را از دست نداده باشند. هدف از درمان زود هنگام، پیشگیری از مشکلات فک و دندان در آینده است. با درمان اولیه فضای بهتری در دهان برای بیرون زدن یا رشد دندانهای دائمی ایجاد می شود.

بسیاری از کودکانی که نیازمند درمان ارتودنسی زود هنگام هستند، ممکن است برای تکمیل درمان در بزرگسالی نیز لازم باشد براکت استفاده کنند. اما بیشتر کار درمان پیشتر انجام شده و نیاز بسیار کمی (در صورت نیاز) به درمان بعدی وجود دارد.

چگونگی ارتودنسی کودکان


زمانی که دندان های کودکان به طور کامل رشد می‎کنند، می‎توان با یک بررسی سطحی از نامرتبی آن ها آگاه شد و سپس برای درمان آنها به ارتودنتیست مراجعه نمود. پس از آن دندانپزشک معالج، کودک را به بخش رادیو گرافی راهنمایی می‎کند. این امر زمانی صورت می‎گیرد، که نامرتب بودن دندان ها بصورت نهفته بود و برخی از دندان های اضافه در زیر لثه، موجب از بین رفتن ریشه دندان‎ها‎ و همچنین نامرتبی آن ها می‎شود. برخی از ارتودنتیست ها نیز با یک شمارش، تعداد کم بودن دندان ها را تشخیص داده و متوجه می‎شوند، که دندان های کم ممکن است در قسمت ریشه دیگر دندان ها اختلال ایجاد کنند.

ارتودنتیست با فشار دادن ماده‌ای خمیری به بالا و پایین دندان‌های کودک، قالبی از الگوی قرارگیری دندانها را تهیه می‎کند. زمانی که قالب خارج شده، خشک و سفت شد، نمونه‌ای از دندان‌های کودک حاصل می‎شود که به تصمیم گیری ارتودنتیست برای درمان کمک می‌کند.

به منظور پیشگیری از ارتودنسی در دهان کودک می‎توان از روش‎ها‎ی ارتوپدی نیز استفاده کرد که در آن استخوان ها جابه جا می‎شوند. این کار باید قبل از رشد کامل کودک و پس از سنین ۱۰ تا ۱۲ سالگی به بعد صورت بگیرد. در سنین زیر ۱۰ سالگی، استفاده از براکت ارتدونسی مناسب نیست، زیرا طول ریشه دندان کوتاه می‎شود.

هزینه درمان


دندان‌های صاف و مرتب جویدن غذا را راحت‌تر می‌کند و حتی از خرخر کردن در خواب جلوگیری می‌کند. البته بهای به دست آوردن این مزایا چندان پایین نیست. قیمت ارتودنسی دندان نسبتاً بالا است و حتی اگر تحت پوشش بیمه نیز باشید، احتمالاً بیمه مبلغ قابل توجهی پرداخت نخواهد کرد. با این حال شکی نیست که ارتودنسی کودکان ارزش سرمایه‌گذاری دارد، چرا که مشاهده لبخندی زیبا با دندان‌های صاف و مرتب بر روی لبان فرزند دلبندتان و مهم‌تر از آن ارتقاء سلامت مادام‌العمر دندان‌های این فرشته کوچک به اندازه یک دنیا ارزش دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *