ارتودنسی در دوران بارداری: مراقبت و محدودیت

بارداری یکی از مراحل زندگی خانم ها است که در طول این ۹ ماه ، از انجام بسیاری از کارها خودداری می نمایند . دلیل این امر افزایش حساسیت خانم ها در دوران بارداری و همچنین تحمل هر گونه دردی بدون مسکن است. ارتودنسی در دوران بارداری یکی از مواردی است که شاید سوالات بسیاری را در ذهن خانم ها ایجاد نماید.

استفاده از بریس در طول دوره بارداری و محدودیت های آن


دندان‌های مادر به خوبی با استفاده از بریس‌های ارتودنسی در طول دوره بارداری حرکت می‌کنند و استفاده از این درمان باعث ایجاد خطر برای مادر یا نوزاد نمی‌شود. در واقع زمانی که از سلامت لثه‌ها با مسواک زدن دقیق دندان‌ها و ملاقات منظم با دندان‌پزشک مراقبت شود، هیچ‌گونه منع استفاده از روش‌های درمان ارتودنسی در طول دوره بارداری وجود نخواهد داشت. بانوان در دوران بارداری باید در بسیاری از فعالیت‌ها تجدید نظر کنند و با دقت بیشتر و با راهنمایی متخصص مواد غذایی، ورزش‌ها و داروهای لازم را انتخاب کنند. دندانپزشکی نیز حوزه‌ای است که نیاز به کمی تغییر رفتاری دارد. نکته‌های زیر در ارتودنسی دوران بارداری باید در نظر گرفته شود:

  • در صورتی که برای استفاده از بریس‌های ارتودنسی نیاز به کشیدن یک یا چند دندان وجود داشته باشد، بهتر است استفاده از این درمان به بعد از زمان تولد نوزاد موکول شود. در حقیقت مواد بی‌حسی مورد نیاز برای کشیدن دندان‌ها ممکن است برای سلامت نوزاد مناسب نباشند.
  • برخی از خانم‌هایی که دچار مشکل ویار در طول دوره بارداری هستند، ممکن است در هنگام استفاده از بریس به خاطر ایجاد محدودیت در توانایی استفاده از باندهای ارتجاعی یا نگهدارنده‌ها، با مشکل مواجه شوند. به این ترتیب لازم است دندان‌ها به‌طور کامل پس از برطرف شدن حالت تهوع مسواک زده شوند، زیرا باقی ماندن اسید بر روی دندان‌ها می‌تواند باعث وارد شدن آسیب شدید به مینای دندان شود. این شرایط به‌طور خاص زمانی اهمیت پیدا می‌کند که توجه داشته باشیم تمیز کردن و مراقبت از دندان‌ها در هنگام استفاده از بریس‌ها سخت‌تر است.
  • به خاطر داشته باشید استفاده از بریس‌های فلزی معمول برای درمان ارتودنسی می‌تواند محدودیت‌های خاص برای مواد غذایی مصرفی مادر ایجاد کند. به این ترتیب در خوش‌بینانه‌ترین حالت، بیمار نمی‌تواند مواد غذایی مثل ذرت، کارامل، گوشت خشک شده یا سایر مواد غذایی که باعث وارد شدن آسیب به براکت‌های دندان می‌شود را مصرف نماید.
  • لثه بعضی بانوان متورم می‌شود و به همین دلیل ارتودنسی ناراحت‌کننده‌تر از حد معمول می‌شود. البته متورم شدن لثه‌ها در صورت مراجعه منظم به متخصص ارتودنسی مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما چون استفاده از بسیاری از مسکن‌های معمول در دوران بارداری مجاز نیست، تحمل ناراحتی گاهی دشوار می‌شود.
  • تغییرات هورمونی قابلیت جابجایی دندان‌ها در دهان را افزایش می‌دهد و این امر بر درمان ارتودنسی اثر می‌گذارد. البته متخصصان در این مورد نیز مانند همیشه بیماران را راهنمایی می‌کنند. انتخاب بریس مناسب از میان بریس‌های گوناگون موجود برای دستیابی به بهترین نتیجه به آسان‌ترین روش ممکن حیاتی است که طبعاً نیازمند نظر متخصص باتجربه است.
  • هر گونه تغییر در وضعیت دندان یا بافت‌های پیرامون آن باید به سرعت توسط متخصص ارتودنسی بررسی شود، چون ناراحتی‌های لثه اثر جانبی نامطلوب و پیش‌بینی نشده‌ای را بر روند درمان و سلامت مادر و نوزاد به جا می‌گذارد. بر اساس پژوهش‌های انجام شده، بانوان مبتلا به بیماری‌های جدی لثه نوزدانی با وزن پایین به دنیا می‌آورند، زایمان زودرس دارند یا حتی در موارد نادر جنین مرده به دنیا می‌آید. البته این قبیل اتفاقات به ندرت رخ می‌دهد و با رعایت نکات احتیاطی و بهداشت دهان و دندان ارتودنسی، خطرات ارتودنسی در بارداری تقریبا به صفر خواهد رسید.
  • محدودیت مرتبط با تهیه رادیو گرافی در سه ماهه اول بارداری است!
  • همین طور محدودیت‌های کشیدن دندان برای ارتودنسی در سه ماهه اول و آخر بارداری!

در مورد شیوه ارتودنسی برای مرتب کردن دندان‌هایتان با پزشک متخصص خود صحبت کنید. اگر در دوران بارداری می‌خواهید دندان‌هایتان را ارتودنسی کنید، ابتدا باید متخصص زایمان را در مورد آن مطلع سازید.

اثر هورمون های بارداری در درمان ارتودنسی


طی بارداری تغییرات هورمونی‌ای ایجاد می‌شود که هم بافت لثه و بافت اطراف دندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و هم خلق و خو و شرایط روانی خانم باردار را، بنابراین، مشکلی که ممکن است به وجود بیاید، امکان این است که به خاطر افسردگی خفیف یا مشکلات دیگر حین بارداری (که‌گاه واقعا از کنترل بانوی باردار خارج است) فرد طی ارتودنسی نتواند دستورات بهداشتی (مسواک و…) را درست رعایت کند! یا نتواند در استفاده از کش‌ها یا رعایت سایر دستورات همکاری کافی داشته باشد، در این بین ممکن است به علت تغییرات هورمونی و اثر آن روی لثه، با کوچک‌ترین بی‌دقتی در رعایت بهداشت، تورم و مشکلات زیادی در لثه‌ها ایجاد شود که این وضع سبب تاثیر بر ارتودنسی و وضعیت سلامت لثه می‌شود. نکته دیگر محدودیت مرتبط با تهیه رادیو گرافی در سه ماهه اول بارداری است! همین طور محدودیت‌های کشیدن دندان برای ارتودنسی در سه ماهه اول و آخر بارداری بنابراین، در مجموع اگر بیمار با برنامه ریزی اقدام کند و همکاری دقیق را داشته باشد، هیچ مشکلی از نظر «ارتودنسی در دوران بارداری» پیش نخواهد آمد! به این منظور بهتر است به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کند که توان علمی و عملی رعایت نکات مهمی در مورد درمان ارتودنسی حین بارداری را داشته باشد.

نتیجه گیری


به طور خلاصه ارتودنسی و بارداری هیچ اثر منفی مستقیم یا معکوسی روی هم ندارند. یعنی نه بارداری مستقیما به ارتودنسی صدمه می‌زند و نه ارتودنسی خطری برای بارداری محسوب می‌شود.البته مزیتی هم از این نظر وجود ندارد!

در مجموع اگر بیمار با برنامه ریزی اقدام کند و همکاری دقیق را داشته باشد، هیچ مشکلی از نظر «ارتودنسی در دوران بارداری» پیش نخواهد آمد! به این منظور بهتر است به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کند که توان علمی و عملی رعایت نکات مهمی در مورد درمان ارتودنسی حین بارداری را داشته باشد! اما اگر از نظر توان درمانگر یا بیمار تردیدی هست، بهتر است ارتودنسی به چند ماه بعد از وضع حمل موکول شود!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *