ارتودنسی ثابت با بریس های فلزی: مزایا

عمده درمان‌های ارتودنسی به صورت ارتودنسی ثابت فلزی هستند. بریس های فلزی رایج ترین تصویری است که افراد در زمان شنیدن واژه ارتودنسی در ذهنشان ایجاد می شود. بریس های فلزی قابلیت استرلیزه و بازیافت شدن را دارند. مقاومت بالایی در برابر فشار دارند و نسبت به سایر انواع براکت های ارتودنسی هزینه کمتری دارند. بنابراین در درمان افراد رواج بیشتری دارد. با این حال بریس های امروزی نسبت به آنچه بزرگسالان به یاد دارند کوچکتر و کمتر قابل توجه هستند. به علاوه، آرچ وایرهای (سیم) حرارتی از حرارت بدن برای کمک به تسریع حرکت دندان ها و درد کمتر در بیمار استفاده می کنند.

برای حرکات و جابه‌جایی دقیق دندان‌ها و حرکت ریشه آن‌ها معمولاً از درمان‌های ارتودنسی ثابت استفاده می شود. وسیله اصلی که برای این منظور به کار می‌رود را بریس می نامند. با استفاده از بریس هایی که به دندان چسبانده می‌شوند و سیم‌هایی از جنس نیکل تیتانیوم و استنلس استیل که در شیار آن‌ها قرار می‌گیرند و با به کارگیری بعضی وسایل کمکی دیگر از جمله الاستیک ها و فنر‌های فلزی می‌توان دندان‌ها را حرکت داد. بریس ها معمولاً فلزی و از جنس استنلس استیل هستند ولی برای این که ظاهر بهتری داشته باشند و کمتر دیده شوند از جنس سرامیک و یا کامپوزیت‌های فشرده که همرنگ دندان هستند نیز ساخته می‌شوند.”براکت“ها را اعم از فلزی یا همرنگ دندان، با مواد کامپوزیتی که آن‌ها نیز همرنگ دندان می‌باشند، به دندان‌ها می‌چسبانند.

در ساخت بریس های فلزی از فولاد ضد زنگ استفاده می شود که به منظور افزایش استحکام به آن ، یون هایی چون: نیکل و کبالت افزوده می شود. به دلیل حساسیت برخی از بیماران به مواد فوق، برای درمان از براکت هایی از جنس تیتانیوم استفاده می شود که در مقایسه با براکت های فولادی از قیمت بالاتری برخوردار هستند. این بریس ها از رایج ترین بریس های مصرفی در درمان ارتودنسی به روش ثابت به حساب می آیند. براکت های فلزی برای درمان کودکان بسیار مناسب هستند و می توان برای ایجاد شور و علاقه در آن ها، از اورینگ های رنگی استفاده نمود.

مزایای استفاده از بریس‌های فلزی


روش استاندارد ارتودنسی در تمام دنیا استفاده از انواع مختلف براکت های فلزی می باشد که روی سطح بیرونی دندان ها چسبانده می شوند. هر چند که این براکت ها در معرض دید هستند اما افراد، به راحتی با آن ها کنار می آیند. حسن استفاده از این براکت ها در سطح بیرونی دندان ها عدم تداخل با تکلم بیمار و سادگی کار ارتودنتیست با این وسایل است. این دستگاه ها دارای بالاترین قابلیت در ایجاد حرکات مختلف دندانی در جهات مختلف هستند و مدت زمان درمان از سایر روش های ارتودنسی معمولا کوتاهتر خواهد بود. براکت های فلزی به شکسته شدن مقاوم هستند و باعث سایش دندان های فک مقابل نمی شوند. در نهایت جداکردن آن ها از سطح دندان از سایر سیستم های ارتودنسی ثابت راحتتر و سریعتر است و با حداقل احتمال آسیب به مینای دندان میسر است.برخی دیگر از مهم‌ترین مزایای ارتودنسی با بریس های فلزی به شرح زیر هستند:

هزینه به نسبت پایین

بریس‌های فلزی ابزار اصلی مورد استفاده در درمان ارتودنسی است که از هزینه به نسبت پایین در مقایسه با سایر روش‌ها برخوردار است. در حقیقت فلز استفاده شده برای ساخت این نوع از بریس‌ها گران نیست و به همین خاطر پرداخت هزینه درمان با استفاده از آنها ساده‌تر از سایر روش‌های ارتودنسی می‌باشد.

ظرفیت و قابلیت در ارتباط با فرآیند درمان

در حالت ایده آل، درمان ارتودنسی می‌بایست این شانس را در اختیار بیمار قرار دهد که طرح لبخند زیباتر از طریق دندان‌های صاف و مرتب داشته باشد. متاسفانه، تمام روش‌های درمان دارای قابلیت مناسب برای دستیابی به این اهداف نیستند، اما بریس‌های فلزی از بیشترین قابلیت به این منظور برخوردار می‌باشند.

مدت‌ زمان درمان با بریس‌ های فلزی


مدت‌زمان درمان با بریس‌ ها به چند عامل بستگی دارد. این عوامل تعیین‌کننده عبارت‌اند از:

  • سن: اگر دندان های شما نامرتب است و قصد دارید تا برای درمان ارتودنسی ثابت با بریس های فلزی اقدام کنید، بهتر است بدون فوت وقت این کار را انجام دهید. به هر میزان که ارتودنسی با بریس های فلزی در سنین پایین تر انجام شود، نتایج بهتری نیز کسب می‎شود. زیرا ریشه دندان ها در سنین پایین استحکام کمتری دارد و به همین دلیل براحتی جابه جا می‎شود.
  • شدت مشکل دندان‌ها: افرادی که به ناهنجاری های شدید دهان و دندان دچار نیستند، خیلی زودتر از سایر بیماران درمان خواهند شد. به عنوان مثال افرادی که دارای فکین نرمال هستند و تمامی دندان های آن ها رشد مناسبی داشته و نحوه قرار گیری دندان ها نیز به گونه ای است که برای درمان ارتودنسی فلزی نیاز به کشیدن هیچ کدام از دندان ها نیست، خیلی زودتر می توانند از داشتن دندان هایی مرتب و یک نواخت لذت ببرند. در این دسته از بیماران، شاید درمان از یک سال هم کوتاه تر باشد.
  • سلامت دهان و دندان: سلامت دهان و دندان عامل دیگریست که مدت‌زمان استفاده از بریس‌ ها را تعیین می‌کند. هر نوع تورم و عفونت لثه و پوسیدگی دندان‌ها قبل یا در حین استفاده از سیم‌کشی‌ها می‌تواند در درمان نامرتبی دندان‌ها اختلال وارد کند. بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان امری مهم می‌باشد.
  • فاصله دندان‌هایی که نیاز به جابجایی دارند: مقدار فضا یا فاصله‌ای که باید دندان جابجا شود نیز تعیین‌کننده‌ی مدت‌زمان استفاده از بریس‌ های فلزی می‌باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *