ارتودنسی ثابت:انواع و مزایا

همانطور که می دانید برای از بین بردن بد فرمی و نا مرتبی دندان ها یکی از درمان های قطعی و اصولی ارتودنسی می باشد، به کمک ارتودنسی می توان جایگاه دندان را اصلاح نمود و به توجه به اهمیت داشتن دندان های زیبا و سالم نیاز است تا کوچکترین بهم ریختگی را نیز بر طرف نمود . یکی از ارتودنسی هایی که بسیار رایج است و در موارد بسیاری از آن استفاده می شود ، ارتودنسی ثابت است که به صورت ثابت در دهان و برروی دندان ها قرار می گیرد و فشار های لازم برای تغییر جایگاه دندان ها را وارد می نماید .ارتودنسی ثابت همان سیم پیچی است که توسط براکت ها و سیم های متصل به دندان ها می تواند نامرتبی دندان ها را ردیف نماید.

هدف ارتودنسی ثابت


هدف از ارتودنسی ثابت ، حرکت دندان ها در فضای مناسب ، تنظیم دندان های شلوغ و اصلاح روابط دندان های دو فک می باشد . در مرحله ارتودنسی ثابت براکت ها بر روی دندان ها چسبانده می شوند و یک سیم از بین براکت ها گذرانده می شود که با کش های بسیار ظریف به براکت ها انداخته می شود . این کش ها می توانند سفید و یا رنگی باشند . این کش ها در هر جلسه تعویض می شود ولی سیم ها ممکن است هر جلسه عوض نشود و براکت ها هم تا انتهای دوره درمانی در دهان باقی می مانند . در بعضی از موارد نیاز است که از بیمار دندان کشیده شود که براساس نوع ناهنجاری ، شدت ناهنجاری ، سن مراجعه بیمار ، می تواند هر نوع دندانی باشد که معمولاً آسیاهای کوچک فک بالا و پایین می باشد .فواصل دندانی کشیده شده با رفع شلوغی دندان های دیگر و یا با عقب بردن دندانهای قدامی فک بالا و پایین پر می شوند. فواصل ایجاد شده در اثر کشیدن دندانها با حرکت سایر دندانها در پایان درمان به طور کامل بسته می شود و بیمار مشکلی از نظر داشتن فضا بین دندانها ، نخواهد داشت . در اثر ارتودنسی ثابت و حرکت دندان ها به فضای دندان کشیده شده ، ممکن است فضا برای رویش دندان های عقل محیا گردد .

متقاضی مناسب ارتودنسی ثابت


ارتودنسی ثابت تقریباً برای تمام بیماران ارتودنسی مناسب است و چون امکان حرکت دادن گسترده‌ای را به دست می‌دهد، بهترین روش برای رفع مشکلات پیچیده‌تر نامرتبی دندان‌ها است. به علاوه این روش موفقیت‌آمیز بودن نتایج را تضمین می‌کند . سیم کشی ثابت دندان برای درمان طیف وسیعی از مشکلات نامرتبی دندان‌ها مانند به هم فشردگی یا شلوغی دندان‌ها، آندربایت، اوربایت، اورجت (جلو بودن دندان‌های قدامی) و فاصله دار بودن دندان‌ها مناسب است.

انواع ارتودنسی ثابت


ارتودنسی ثابت فلزی

روش استاندارد ارتودنسی در تمام دنیا استفاده از انواع مختلف براکت های فلزی می باشد که روی سطح بیرونی دندان ها چسبانده می شوند. هر چند که این براکت ها در معرض دید هستند اما افراد، به راحتی با آن ها کنار می آیند. حسن استفاده از این براکت ها در سطح بیرونی دندان ها عدم تداخل با تکلم بیمار و سادگی کار ارتودنتیست با این وسایل است. این دستگاه ها دارای بالاترین قابلیت در ایجاد حرکات مختلف دندانی در جهات مختلف هستند و مدت زمان درمان از سایر روش های ارتودنسی معمولا کوتاهتر خواهد بود. براکت های فلزی به شکسته شدن مقاوم هستند و باعث سایش دندان های فک مقابل نمی شوند. در نهایت جداکردن آن ها از سطح دندان از سایر سیستم های ارتودنسی ثابت راحتتر و سریعتر است و با حداقل احتمال آسیب به مینای دندان میسر است.

ارتودنسی ثابت دیمون

براکت‌های مورد استفاده در ارتودنسی ثابت دیمون کاملاً غیرفعال هستند و نیازی به بسته شدن سیم با کش ندارند. در این سیستم، به جای براکت‌های معمول که با کش حلقوی به سیم وصل می‌شوند از براکت‌های غیرفعال با قابلیت باز و بسته شدن کشویی استفاده می‌شود.بنابراین لازم نیست که دندانپزشک، سیم و براکت‌ها را در هر جلسه‌ی مراجعه بکشد و سفت کند و میزان سایش وسایل ارتودنسی با داخل لب‌ها و گونه‌ها نیز کمتر است.

ارتودنسی ثابت لینگوال (ارتودنسی از پشت دندان)

معمولاً در درمان ارتودنسی ثابت برای مرتب کردن دندان ها از براکت ها استفاده می شود. براکت ها همان نگین هایی هستند که بر روی سطح بیرونی دندان ها چسبانده می شوند و از آنجایی که در طی درمان ارتودنسی دندان، نمای زیبایی به دندان ها نمی دهند بسیاری از افراد خصوصاً بزرگسالان، تمایلی به استفاده از آنها ندارند. به همین دلیل سال ها قبل، تکنیک جدیدی به نام ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی از پشت دندان معرفی شد؛ در این روش، براکت ها پشت دندان ها و در سمت زبان قرار می گیرند و به همین دلیل به آن ارتودنسی ثابت  لینگوال (زبانی) و یا ارتودنسی از پشت دندان می گویند. اصول کلی این روش مانند ارتودنسی ثابت معمولی است که در آن نیروی ارتودنسی از طریق براکت‌هایی که به سطح دندان ها چسبانده می‌شوند، به دندان ها اعمال می شود و موجب حرکت آنها به محل مناسب می‌شود.

مزاياي ارتودنسي ثابت


مهم‌ترين مزايايي که براکت‌هاي کلاسيک مورد استفاده در ارتودنسي ثابت دارند، عبارت است از:

  • کاهش تعداد دفعات مراجعه به متخصص ارتودنسي
  • کوتاه‌تر شدن طول دوره درمان
  • کاهش مدت زماني که براي جراحي دندان‌ها صرف مي‌شود.
  • امکان بهداشت بهتر دهان و دندان
  • راحتي بيشتر بيمار و غيره…
  • مقایسه ارتودنسی ثابت و متحرک


    غالبا از ارتودنسی متحرک برای درمان بیماران کم سن و سال استفاده می شود، زیرا قابلیت تغییر پذیری ویژگی های استخوانی فک ها در سنین پایین تر بیشتر خواهد بود. در صورتی که در سنین بزرگسالی به علت تثبیت ساختمان های استخوانی فک ها، درمان با ارتودنسی متحرک کمی دشوار خواهد بود.  از همین رو عموما افرادی که در سنین بزرگسالی به منظور درمان اختلالات دهانی و دندانی خود به متخصصین ارتودنسی مراجعه می کنند، با استفاده از ارتودنسی ثابت تحت درمان قرار می گیرند. حتی در برخی مواقع بر مبنای تشخیص ارتودنتیست، جراحی فک نیز ضمن استفاده از ارتودنسی ثابت برای بیمار تجویز می شود. به همین جهت توصیه می شود به منظور رفع عارضه های دهان و دندان در سنین پایین تر به متخصص ارتودنسی مراجعه شود، تا ضمن هزینه کمتر، بازه زمانی کوتاه تری برای درمان در نظر گرفته شود.