ارتودنسی با بریس های سرامیکی یا شفاف

اولین بار براکت های شفاف (سرامیکی) حدود ۳۰ سال قبل معرفی شدند و از آن زمان از نظر زیبایی، استحکام و دوام پیشرفت های زیادی داشته اند، به طوری که امروزه یک جایگزین زیبا ومطمئن برای براکت های فلزی به شمار می آیند. این براکت ها شفاف بوده و رنگ دندان از زیر آن منعکس شده و در نتیجه نسبتا نامرئی هستند و تنها از فاصله نزدیک دیده می شوند.ب رِیس‌هایی (متشکل از سیم و نگهدارنده‌هایی که به هم متصل هستند) از جنس سرامیک که برای اصلاح فرم و مرتب کردن دندان‌ها روی آن‌ها نصب می‌شوند و تا حاصل شدن نتیجه دلخواه، روی دندان‌ها باقی می‌مانند. تفاوت بریس‌ها در ارتودنسی سرامیکی با بریس‌های فلزی فقط در جنسیت و رنگشان است که سفید یا هم‌رنگ دندان هستند و کمتر به چشم می‌آیند. البته شایان ذکر است که در این روش، جنس سیم متصل‌کننده همچنان فلزی است که از نوع نقره‌ای یا سفیدرنگ آن استفاده می‌شود.

در بیماران بزرگسالی که زیبایی و عدم رویت دستگاه ارتودنسی برایشان در اولویت است، کاربرد براکت های سرامیکی یکی از بهترین گزینه هاست. انتخابهای دیگر این بیماران که ارتودنسی لینگوال و ارتودنسی نامرئی است، هر دو محدودیت های متعددی از نظر فرآیند لابراتواری و کاربرد دارند و نیز هزینه بسیار سنگینی را به بیمار تحمیل می کنند. برای تعیین این نکته که کدام بیمار کاندید مناسبی برای براکت های سرامیکی شفاف است باید با متخصص ارتودنسی مشورت نمود.

مزایای استفاده از براکت های سرامیکی


مهمترین روش درمان ارتودنسی نامرئی همان استفاده از براکت های سرامیکی است. براکت های سرامیکی یا شیشه ای به رنگ دندان ها هستند و مشاهده آنها برای اطرافیان سخت تر است. به همین دلیل برخی از بیماران به این نوع براکت ها تمایل بیشتری دارند. براکت هایی که استفاده می‎شوند دارای سیم های روکشدار همرنگ دندان و یا سیم های معمولی فلزی تنها با یک خط نازک نقره ای هستند. براکت های سرامیکی بر روی سطح بیروانی دندان چسبیده می‎شود و به همین دلیل مشکلی برای تکلم و یا غذا خوردن ایجاد نمی کنند. در این روش براکت ها قابل مشاهده نیستند و مزیت آنها را می‎توان حفظ زیبایی عنوان کرد.

استفاده از بریس سرامیکی


اگر مایل به استفاده از بریس سرامیکی هستید، باید دندانپزشکی را در محدوده خود بیابید که متخصص انجام این کار باشید. در حالی که برای بسیاری از دندانپزشکان انجام روش های ارتودنسی کاری معمول است، برای استفاده از بریس سرامیکی باید فرد ماهر و باتجربه ای را بیابید. در عین حال، دندانپزشک باید صلاحیت شما را برای استفاده از این روش ارزیابی کند. عوامل مختلفی در امکان استفاده از این روش دخیل هستند. بسته به این عوامل، ممکن است دندانپزشک استفاده از بریس دیگری را به شما توصیه کند.

روش کار بریس‌های سرامیکی


پس از اتمام جلسه مشاوره، متخصص ارتودنسی مشخص خواهد کرد که آیا شما متقاضی مناسب برای انجام درمان با بریس‌های سرامیکی هستید یا خیر. هر براکتی که بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد به صورت سفارشی و بر اساس زاویه و موقعیت صحیح دندان‌ها تهیه می‌شود. متخصصان ارتودنسی ترجیح می‌دهند که از براکت‌هایی با بهترین کیفیت استفاده کنند زیرا در برابر نیروهای اصطکاکی مقاومت بیشتری دارند. سیم‌کشی‌ها در شکاف‌های موجود در براکت‌ها قرار داده شده و توسط بند یا کشش‌های مخصوصی در جای خود نگه داشته می‌شوند. سیم‌ها با اعمال فشار ملایم بر روی دندان‌ها آن‌ها را به موقعیت صحیح هدایت می‌کند.

اگر پیش از انجام درمان ارتودنسی دارای مشکلات اساسی در دندان‌های خود هستید، بریس‌های سرامیکی می‌توانند این مشکلات را بسیار بهتر از ارتودنسی نامرئی برطرف می‌کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند دندان‌ها را بسته به موقعیت آن‌ها سریع‌تر صاف و ردیف کنند، هر چند ممکن است نسبت به بریس‌های فلزی نیاز به زمان بیشتری داشته باشند. علت آن این است که سرامیک نسبت به فلز از فشار کمتری استفاده می‌کند. از طرف دیگر به علت همواری و صاف بودن سرامیک، نسبت به نوع فلزی راحت‌تر است.

مراقبت از بریس‌های شفاف و سرامیکی


بریس‌های سرامیکی به دلیل ظاهر زیباتر و به چشم نیامدن انتخابی فوق العاده هستند. با این حال نکات زیر باید مد نظر قرار گیرد:

  1. بریس‌های شفاف در مقایسه با بریس‌های فلزی شکننده‌تراند؛ به همین دلیل باید از خوردن مواد غذایی سخت یا چسبناک اجتناب شود و فعالیت‌هایی که در آنها احتمال ضربه دیدن دندان‌ها باشد، انجام نشود. البته مشکل شکنندگی این بریس‌ها با ابداع براکت‌های بهتر و محکم‌تر در سال‌های اخیر کاهش یافته است.
  2. سرامیک با سیم اصطکاک بیشتری دارد. این سایش بیشتر روند درمان را به دلیل آهسته کردن حرکت دندان طولانی‌تر می‌سازد. بعضی بریس‌های شفاف با شیارهای فلزی فرو رفته در سرامیک ساخته می‌شود تا این مشکل کمتر شود. اثر بالینی واقعی این سایش یا وجود شیار فلزی جای بحث دارد و ممکن است عامل مهمی در تعیین زمان درمان ارتودنسی نباشد.
  3. بریس سرامیکی مستعد لک شدن است، بنابراین باید دندان‌ها را حداقل دو بار در روز به روش صحیح مسواک بزنید. رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی اهمیت مضاعفی دارد، چرا که دسترسی به بعضی ناحیه‌ها دشوار است و احتمال جمع شدن پلاک در این نقاط وجود دارد.

قیمت بریس های سرامیکی ارتودنسی


امروزه انواع بسیار مختلفی از بریس ها توسط متخصصین ارتودنسی بزرگسالان و کودکان ارائه شده و به جوانان و بزرگسالان این  اجازه را می دهد تا برای اصلاح دندان های خود، دارای گزینه های درمانی متعددی باشند. این بریس ها تنها به منظور بهبود ظاهر و ترمیم زیبایی دندان نبوده و به کمک بریس های ارتودنسی سرامیکی، می توان نحوه ی قرار گرفتن دندان ها را اصلاح کرده و با  کمک به جویدن غذا، از ایجاد مشکلات بعدی در اثر عارضه های فک و دندان، جلوگیری کرد. به طور میانگین، هزینه ارتودنسی با بریس های سرامیکی اندکی بالا تر از بریس های معمولی فلزی می باشد. این به دلیل تلاش بیشتر برای ساختن این بریس های ارتودنسی و همچنین نگهداری دندانپزشک از آن ها می باشد. هزینه ارتودنسی ، به نوع بیمه ی درمانی، دندان پزشک ، تعداد دندان هایی که قرار است این بریس بر روی آن ها قرار بگیرد و همچنین مدت زمان استفاده از  این بریس ارتودنسی بستگی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *